Galeri

İstanbul’da en huzurlu taraf Eyüpsultan, en romantik mekan Kız Kulesi


Galeri

Ruh Sıhhati Derneği; psikiyatri, psikoloji, pedagoji üzere ruh sıhhatiyle ilgili branşlarda hizmet vermek, kompetan ve mekteplilere yönelik …Ruh Sıhhati Derneği; psikiyatri, psikoloji, pedagoji üzere ruh sıhhatiyle ilgili branşlarda hizmet vermek, kompetan ve mekteplilere yönelik çalışmalar yürütmek üzere, topluluğun ruh sıhhatini güçlendirmek gayesiyle 2011’de faaliyetlerine başladı. 

“Ne nerede yenilir, içilir? Nerede kalınır?” üzere sorulara verilen karşılıklarla 2017’de “CheckFeel” (His Atlası) isimli bir telefon pratiği geliştiren dernek, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin “Aynı lisanı konuşan kişiler değil, birebir hisleri paylaşan beşerler anlaşırlar” öğretisinden hareketle yola çıktı.

İstanbul’un en hüzünlü, en sefalı ve en romantik mekanlarını tek bir pratikte birleştiren “Duygu Atlası”, kullanıcılarına hem mahal bildirimi yapma hem de bulundukları konumun kendilerine hissettirdiği duyguyu söz edebilme fırsatı sunuyor.

Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan, İstanbul‘da pilot olarak uygulanan ve 10 bine yakın kullanıcıya ulaşan pratikle 150 bine yakın mekanda his paylaşımı yapıldı. Buna nazaran, İstanbul’un en huzurlu yeri Eyüpsultan, en hüzünlü yeri Karacaahmet, en heyecanlı mekanı havalimanı, en romantik yeri Kız Kulesi oldu.

“Duygu Atlası”yla İstanbul’daki mekanların his haritası çıkarılarak, bireylerin hissetmek istedikleri duyguyu en âlâ yansıtan adreslere “duygu turizmi” gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, Türk Hava Yolları ve Turkcell iş birliğiyle hazırlanan tatbik, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından destekleniyor.

Ruh Sıhhati Derneği Yöneticisi Dr. Ömer Akgül, geçen yıl hayata geçirdikleri “Duygu Atlası” isimli mobil pratiğe ait malumat verdi.

Akgül, “Kişiler bulundukları lokasyondan hissettikleri hisleri paylaşıyorlar. O lokasyonda biriken hislerin içerisinde en baskın olan his o mekanın ruhunu oluşturuyor. Zira aslında bir mekanı var eden şey, fiziki yapısı değil ruhudur. Örneğin, Çanakkale Anıtı’nı yıksanız da Çanakkale ruhunu yıkamazsınız. Zira orantının ruhu o anıttan evvel vardı. Yani asil olan ruhtur, vekil olan mekandır” diye konuştu.

Akgül, çağdaş hayatta kişilerin, mekanların fiziki imajlarını esas alarak yaşamaya çalıştıklarını, bunun da yerkürenin maddi olarak algılanmasını sağladığını gelgelelim yerkürenin unsurun ötesinde bir boyutu olduğunu tabir etti.

“MEKANIN HIS ÖZGEÇMİŞİNİ TUTUYOR”

Pratiğin mekanın ruhunu görmeyi sağladığını vurgulayan Akgül, şunları anlattı:

“Böylece kimseler hissetmek istedikleri duyguyu en âlâ yansıtan mekanlara seyahat edebiliyorlar. Örneğin, çok duygusal bir haldeyim, şiir yazacağım. Bu hissimi yansıtan mekana muhitimde bakıyorum. Üsküdar’da en duygusal bölge akşam güneş batımında Kız Kulesi’nin önü. 

Bu bilgiyi nereden elde ediyorum? Pratik, o mekanda şimdiye kadar kişilerin paylaşmış oldukları hisleri biriktiriyor, mekanın his öz geçmişini tutuyor. Bireyler de hissetmek istedikleri duyguyu en yeterli yansıtan mekana gidiyor. Buna da ‘his turizmi‘ diyoruz. Aslında kahvenin hatırı tadında değil hissettirdiği duygudadır. Mekanları da aslında orada yaşattığı his yüzünden geziyoruz”

Tatbikin kullanıcılara geri bildirimde bulunduğunu aktaran Akgül, bu sayede bireyin his farkındalığının arttığını ve daha âlâ hissedeceği mekanlara yöneldiğini söyledi.

KARACAAHMET’TE HÜZÜN, HAVALİMANINDA VUSLAT

Pratikle kişilerin hangi mekanlarda nasıl hissettiklerine dair done elde ettiklerini kaydeden Akgül, “İnsanlar içtimaî medya tesiriyle bir noktaya seyahat ediyor. Bu kanaatler içtimaî medyada lezzet, görsel sunumlar üzere maddi boyutla ilgili. Halbuki insan yalnızca maddi boyutu olan bir varlık değil, mana boyutuna da sahip olduğundan mekanın manasını, ruhunu yani hissini da ön plana çıkarmak için bu türlü bir mobil uygulamayı hayata geçirdik” dedi.

Akgül, tatbikin nasıl çalıştığını şu laflarla anlattı:

“Kişi telefonunu açıyor, konum malumatını otomatik buluyor. ‘Ben şu an ne hissediyorum?’ diye his seçeneklerine bakıyor, hangi şiddette hissettiğini seçiyor. Daha sonra o his iğnesi bulunduğu lokasyona yapışıyor. Orada onlarca, binlerce his iğnesi birikiyor. En baskın hangi his ön plana çıkıyorsa o mekanın birincil duygusu o oluyor. Karacaahmet’te hüzün, havalimanında vuslat, yenilen bir kadronun stadyumunda hayal kırıklığı, çok yenen bir kadronun stadyumunda gurur, Eyüpsultan’da huzur yahut huşu üzere hisler ön plana çıkıyor”

KULLANICIYA HİSSETTİĞİ DUYGUYA NAZARAN MEKAN SEÇENEĞİ SUNUYOR

“Duygu Atlası”nın kullanıcısına tatbikte paylaştığı mekan ve duyguya yönelik teklifler sunduğuna işaret eden Akgül, “Kişi çok duygusal, hüzünlü olabilir. ‘Bugün çok hüzünlüyüm, sanki nasıl bir tarafa gitmeliyim?’ diye düşündüğünde tatbik ona iki yan önerebiliyor. Hüznünden kurtulmak istiyorsan seni daha sefalı ortama yönlendiriyor. Hüznünü yalnız yaşamak istemiyorsan çevrendeki en hüzünlü ortama gönderiyor, duygudaşlarınla buluşturuyor” dedi.

Tatbikin İngilizcesinin yazıldığını, Arapça ve birçok diğer lisanda de yazılacağını lisana getiren Akgül, mobil tatbikte datalar biriktikçe büyük olguyu elde edeceklerini ve hangi vilayette hangi hislerin ön plana çıktığını göreceklerini söyledi.

Tasarruf orantısı arttıkça birçok memleketin his haritasına ait olguları toplayabileceklerini belirten Akgül laflarını şöyle tamamladı:

“Bir memleketin yaşadığı his ortalamasını göreceğiz. En çok hangi hisler ön plana çıkıyor? Şunu diyebileceğiz, ‘Dünya his haritası budur, şu hisler bu memleketin şu lokasyonunda daha güzel hissedilmektedir.’ ‘Eğer bu duyguyu hissetmek istiyorsanız his turizmine yelken açmalısınız.’ diye tavsiyelerde bulunacağız”