Gündem

“İstanbul’dan Kuzey Kutbu’na Bir Türk Kadını”


Gündem

Uğur Korkmaz Özel Röportajı için tıklayınız …             123

              Herkese merhabalar.

           Hep diyoruz ya, sokağa inmek lazım, eylem yapmak lazım, bir şeyler yapmak lazım diye… İşte bu söylemleri ciddiye alıp elini taşın altına koyanlar da var… Benim gibi ucundan kenarından motorcu olanların büyük çoğunluğu Gülşah Merve Yüksel ismini bilir. Genç yaşında, kadın başına, motor üstünde ses getirecek eylemler gerçekleştirmiş olan ve daha da gerçekleştirecek olan bir duyarlı vatandaş…

           Bu özel röportajımızda sizlere onu biraz daha yakından tanıtmak, projeleri için farkındalık yaratmak ve mümkünse birilerine de örnek olmak, vesile olmak amacındayız. Tabi bu arada, Gülşah’a destek olmak, bu organizasyonun bir parçası olmak isteyenler de olursa ne güzel olur…

Lafı fazla uzatmadan, dolandırmadan röportaja geçelim, yorumlarımızı aralara serpiştirir, yetmezse sonuna ekleriz…

Uğur Korkmaz : Gülşah merhaba. En basit soruyla başlayalım, kimdir Gülşah Merve Yüksel?

Gülşah Merve Yüksel : 22 yaşındayım, İstanbul’da yaşıyorum. Maltepe Üniversitesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencisiyim. Yaklaşık 8 senedir motosiklet kullanıyorum. 3 senedir de tek başıma geziyorum diyebiliriz.

BG : Bir baba olarak kritik bir soru sormak isterim, ailen motorculuk için ne diyor; buna da ilaveten sen anne olunca çocuklarına motorculuk konusunda nasıl tavır takınacaksın?

GMY : Uçlarda yaşıyoruz bu sorunun cevabını; şöyle ki babam 8 senedir motosiklet kullanma konusunda teşvik eden, ilk motosikletimi sevgililer gününde alan, gideceğim gezilerde beni motive eden en önemli insan. Fakat anneme gelince işler değişiyor; bir evin tek kızıyım ve haliyle onun en yakın arkadaşıyım. O hem korkusuyla, hem de tek başına kalacağım düşüncesiyle benim hiçbir gezimi istemiyor. Fakat yine de, hedeflerime ulaşmam için ne kadar çabaladığımı görünce ses çıkaramıyor 🙂

BG : Ben de bir süredir 7 yaşındaki oğlumu sabahları okula motorla bırakıyorum, her geçen gün biraz daha uzun seyahatler yapmak istiyor. 6-7 sene sonra ben de motor istiyorum derse ne derim bilemiyorum 🙂

GMY : Anne olunca demiştin; daha gezecek görecek çok fazla yer, tanıyacak çok fazla insan, oturacağım çok fazla sofra var. Annelik gibi büyük bir sorumluluğa girmeyi sanırım asla düşünmeyeceğim. Diyelim ki oldu, muhtemelen doğum öncesi motosiklet üzerinde geçeceği için canavar bir motorcu olacağı aşikar 🙂

2

BG : Motorcu dediğimiz zaman kaskını takmamış, iskarpin ayakkabılı, egzozunu bağırta bağırta makas atan tipler geliyor hemen insanın aklına. Sen bir kadın motorcu olarak bu konuda erkeklerden çok sıkıntı yaşıyorsundur diye düşünüyorum. Haksız mıyım?

GMY : “Apaçi” diye tabir ettiğim ve görür görmez dikkat, daha kontrollü gitmelisin diye kendi kendime konuştuğum insanlar. Herkesin canı kendine kıymetli. Önce can sonra canan. Hoşlanmıyorum öyle tiplerden. Kaldı ki, bu tarz insanlar yüzünden adımız çıkmış motosiklet kullanıcıları serseridir diye.

BG : Ben de hep aynı şeyi söylüyorum denk geldikçe. Bunlar yüzünden bizi sıkıştırıyorlar diyorum ama nafile… Maalesef Bursa’da da “apaçi motorcu” nüfusu bilinçli motorcu nüfusundan daha yüksek. Peki yeri gelmişken; herkeste bir düşünce var; 4 teker iyidir, 2 teker tehlikeli diye… Sen ne düşünüyorsun bu tehlikeler hakkında? Yani 2 teker ile 4 teker arasında ne fark var sana göre?

GMY : Araba kullanmayı bilmiyorum, ne hevesim oldu ne de merakım. 4 tekeri elimden geldiğince az kullanıyorum. Yaz kış motosiklet üzerinde olduğum için bu uzak bir soru. Düşündüğüm tek şey var; insanların hayatı bu kadar değersiz mi ki, günde 3-4 saatlerini trafikte öldürüyorlar? Anlayamam belki kullanmadığım için 🙂

BG : Evim işime 4 km… Eskiden araba ile akşam saati yarım saatte gittiğim yolu motor ile 5 dakikada gidiyorum. Belki de benim motoru kısa sürede ve bu yaşta bu kadar çok sevmem arabayı çok tecrübe ettiğim içindir. Durum Bursa’da bile böyleyken; İstanbul’u, hele ki köprü trafiğini filan düşünemiyorum…

Seni sosyal medya üzerinden takip eden, bilen biri olarak yaptıklarını hayranlıkla izliyorum. Benim cesaret edemeyeceğim bir şekilde, “Kadına Şiddet” sorununa dikkat çekmek için Türkiye turu yapmıştın. Nasıl geri dönüşler aldın bu konuda?

GMY : Bu konuyu “Gitmeden önce”, “yoldayken” ve “döndükten sonra” şeklinde diye üçe ayırabiliriz.

Gitmeden önce moralim çok düşüktü. Sosyal medyada okuduğum mesajlar motivasyonumu çok etkiledi. Ölmeden dönemez diyenlerden, Kocaeli’den çıkamaz diyenlere kadar… Destek olan çok azdı. Annem bile bunları okuduktan sonra günlerce ağladı. Haberimi sunan muhabirler bile canlı yayında “ölmeden dönerse” gibi tabirler kullandı. Gitmeden önce kısmı tam bir faciaydı…

Ve yola çıktım. Meğerse tüm Türkiye arkamdaymış. Tek başıma yolda olmama rağmen hiç bir zaman tek kalmadım. Bu konuda hiç bir motosiklet kulübünün hakkını ödeyemem. Her şehirde beni karşıladılar, misafir ettiler. Ve kadın kuruluşları, kadın odaklı çalışan dernekler beni bağırlarına bastılar. Tek başına küçücük bir kıza herkes kucak açtı:)

BG : Aslında soracağım sorunun da cevabını almış oldum ama sorayım yine de, halkımız bir iş yapan birini gördüğünde alkışlamayı çok sever de, iş bir şeyler yapmaya gelince elini taşın altına pek sokmaz. Bu konuda sen ne düşünüyorsun? Turu bitirip dönüp de ardına baktığında, “ne işim var benim 40 tane şehirde bir başına motor tepesinde” diye düşündüğün oldu mu hiç?

GMY : Döndükten sonra da çok güzel geri dönüşler aldım. Bu turu hakkıyla bitirdiğim için birçok canlı yayına çıkıp turumu, amaçlarımı anlattım. Asla olumsuz bir şey düşünmedim. Tam tersi, bu kadar güzel insan tanıdığım için mutlu oldum. 40 gün boyunca her gün motosiklet üzerinde olmak yıpratıcı bir şey fakat güzel insanlar zorlukları görmeyi engelliyor 🙂

3

BG : İnşallah hep güzel insanlarla karşılaşırsın, zira yeni planların biraz daha zor sanki; ufuktaki seyahat planına. Ta kutuplara gideceksin, yine motor tepesinde, yine bir başına… Biraz bahseder misin bu seyahatinden?

GMY : Bu sene motosiklet ile tek başıma yapmayı planladığım “İstanbul’dan Nordkapp’a Bir Türk Kadını” adlı projem ile Türk kadınının her daim güçlü, yılmayan ve özgür bir birey olduğunu Avrupa’da da duyurmayı ve Türk kadını ile ilgili sönük algıyı kırmayı planlıyorum. Hedeflediğim 20.000 kilometre boyunca 24 ülkeden geçerek Avrupa’ya gitmenin, dış kabuğumuzdan ayrılmanın aslında düşünüldüğü kadar zor olmadığını kanıtlayarak, insanları turizme, yeni yerler görmeye, keşfetmeye ve doğaya teşvik edeceğim. Kuzey Kutbu’na çıkmayı hedefliyorum ve hedefime ulaştığımda bunu gerçekleştiren “İlk Türk Kadını” olacağım. Bu gezim yine Türk kadınının özgürlüğü üzerine kurulu. Biz özgür insanlarız, istediğimiz her şeyi başarabiliriz.

Yaklaşık 24 ülke ve 2 buçuk ay sürecek bu seyahatim. Aşağı yukarı 20 bin kilometre yol kat edeceğim. İki buçuk aylık bu seyahatin yaklaşık 1 aylık kısmı Norveç’te olacak.

4

BG : Seyahatin finansman kısmı biraz zor oldu diye biliyorum. Çoğu motorcunun hayallerini süsleyen Yamaha Tenere motorunu satmak zorunda kaldın… Destek alıyor musun, sponsorun var mı?

GMY : Planlamanın en zor kısmı oldu gerçekten. Bütçe bulamadığım için motosikletimi sattım. Kızanlar çok oldu fakat mala değer veren bir insan olmadığım için çok da üzülmedim.

Motor konusunda şimdi yanımda Ktm Spormoto var. KTM Duke 200 model bir motor ile yola çıkıyorum ve her konuda destekçimler.

Ortho-Pet finansal olarak gezinin bir kısmına destek oluyor. Firma hayvanlar için implant üreten bir firma. Yol üzerindeki hayvan barınaklarına uğrayarak amacıma bir amaç daha ekleyeceğim.

Mrt Sigorta yurtdışı kaskomu karşılıyor. Benim için en önemli şeylerden biriydi. Her konuda destek oluyorlar.

Ekipman konusunda Büse markası soğuk kış şartları için, ekipman desteği sağladı.

Ve en önemlisi de sizin gibi dostlarım var 🙂

5

BG : Teşekkür ederim 🙂 Yeri gelmişken; Yeni motorun güç olarak sana zorluk çıkaracak mı yolda acaba? KTM iyi bir marka ama bu denli uzun bir yolculuk için 200 cc yeterli mi sence?

GMY : Her motosiklet ile her yere gidilir. Amaç yolda olmak, 200 km hız ile gitmek değil 🙂 Aslında ne kadar yavaş gidersem o kadar çok yer görebilir, hiçbir şeyi kaçırmam. O yüzden motosikletim 1000 cc de olsa, 100 cc de benim için bir şey değişmeyecekti:)

BG : Yolculukta konaklama işini nasıl yapacaksın? Uluslararası kulüp, dernek vb. organizasyonlarla görüşüyor musun? Yolda sana eşlik etmek, karşılama / uğurlama yapmak gibi aksiyonlar görecek miyiz acaba?

GMY : Bu sene Avrupa olacağı için bu çok sınırlı olacak. Konaklamam hep çadır ve kamp hayatı… Yurtdışında beni misafir etmek isteyenler dışında maalesef uluslararası kulüplerle bağlantıya geçmedim.

6

BG : Yabancı dil konusuna hiç girmiyorum, zira senin daha önceki röportajlarından biliyorum ki, dil sıkıntı değil, hala aynı fikirde misin?

GMY : Kesinlikle, dil hiç bir zaman sorun olmaz 🙂

BG : Peki, Uluslararası karşılama / ağırlama komiteleri haricinde, Türkiye’de hangi oluşumlar ile görüşmekte / işbirliği yapmaktasın? Bu ekiplerin senin gidişin ile alakalı özel bir organizasyonu mevcut mu?

GMY : “Gezginbekir” motosiklet gurubumuz var, eğitim konusunda; aslında her konuda herkes yanımda. Şimdi KTM Spormoto da yanımda.

BG : Güzel bir şey olacak bence. Takip etmek isteyecek tabi insanlar bu seyahati. Bu uzun ve anlamlı yolculuğu biz nasıl takip edebiliriz?

GMY : Ben Facebook sayfamda gün gün paylaşım yapıyorum. Gülşah Merve Yüksel diye aranırsa ilk sırada çıkıyor. KTM Spormoto firması da kendi sayfasında paylaşım yapacak. Takip etmek isteyenler Facebook üzerinde bu iki sayfadan takip edebilirler.

BG : Eklemek istediğin, belirtmek istediğin bir şeyler var mı?

GMY : Takip edin, manevi destek çok önemli 🙂

BG : Mutlaka takip edeceğiz. Hatta biz bir uğurlama organizasyonu olur diye bekliyorduk aslında. Facebook sayfanda öyle bir paylaşım olduğunu hatırlıyorum sanki.

GMY : Evet, 25 Haziran tarihinde bir kamp organizasyonu düşünüyorum. Fakat nerede olacağı henüz kesinleşmedi, kesinleşince bilgilendirme yapacağım.

BG : O zaman klişe olacak ama, bizi izlemeye devam edin diyorsun yani 🙂

Şahsım adına, Bağımsız Gazete Ailesi adına ve Bursa Keyif Motorcuları Kulübü adına sana can-ı gönülden başarılar ve hayırlı yolculuklar diliyoruz. Yolculuk boyunca, sorun yaşamamanı diliyoruz ama, herhangi bir sıkıntıda bize de hiç çekinmeden ulaşabilirsin.

GMY : Çok teşekkür ederim ilginiz ve desteğiniz için.

                Acısıyla, tatlısıyla röportajımızın sonuna geldik… Gülşah Merve Yüksel’e bu uzun, yorucu ama bir o kadar da anlamlı ve güzel hedefleri olan seyahatinde başarılar ve bol şans diliyorum. Maliyeti yüksek olan bu seyahate sizler de sponsor olmak isterseniz Facebook sayfasından kendisine ulaşabilirsiniz.

Röportajdan bağımsız olarak eklemek istediğim birkaç nokta mevcut, müsaadenizle onları paylaşmak istiyorum.

        Motorculuk ülkemizde maalesef çok zor…  En çok karşılaştığımız sorun bilinçli motorcular ile bilinçsiz motorcuların aynı kefeye konması… Bugün bilinçli bir motorcunun tüm güvenlik ekipmanları ile baştan aşağı donatılmasının en ucuz maliyet 2.500 TL civarı. Bu ekipmanları her durduğunuz molada, her uğradığınız mekanda üşenmeden giyip çıkarmak da tedarik etmekten daha zor inanın… Bu denli masrafı ve özveriyi göze almış, trafikte kurallara uyan, kendinden önce karşısındakini düşünen bilinçli motorcular ile 500 TL’lik bir motorun tepesinde günlük kıyafetiyle seyahat eden, aralardan derelerden makaslar atan, yaptığı gürültünün yarısı kadar gitmeyen motorcuları aynı sınıfta değerlendirmek pek de uygun değil. Bir şeyi asla unutmamak lazım, araçların tüm güvenlik önlemleri, hava yastıkları, güçlendirilmiş kapıları, tamponları olabilir ama “bir motorcunun kaportası kendi bedenidir.”

         Bizlere trafikte ayrıcalık tanıyın demiyorum. Birkaç ricam var sadece… Bizim motorlarımız da sizin 4 tekerlekli taşıtlarınız gibi kayıtlı, plakalı, vergisi ödenen, muayeneye giden taşıtlar. Yani yollarda 4 tekerlekli araçlar kadar bizim de seyahat etme hakkımız var. Bize zorluk çıkartmayın; üstümüze direksiyonu kırmayın, dibimize kadar girip korna çalmayın, yanımızdan geçerken en az bir metre (ideali bir buçuk) mesafe bırakın ki rüzgarınızdan savrulmayalım… Araç kullanmaktaki amacımız bizim de aynı. A noktasından B noktasına, en kısa sürede ve en güvenli şekilde ulaşmak. Bence yolları paylaşabiliriz…

Sevgi ve saygılarımla.

Bağımsız Gazete

localhost/bagimsiz-yedek