İstanbul’un Maskotu Boji İstanbul’u Karış Karış Geziyor.

Mikroçip takılan Boji böyle takip ediliyor! İstanbul’u karış karış gezip bir günde 29 durak kullanıyor.

0

İstanbul’da pek çok toplu ulaşım aracında dolaşmasıyla ünlenen köpeğe mikroçip takıldı. Boji adı verilen köpek özel uygulama üzerinden adım adım takip ediliyor. Takip sistemi ile Boji’nin bir gün içinde 29 durak gezdiği tespit edildi. Günde toplu ulaşım araçları ile en az 30 km gezdiği de belirlendi.

 

Toplu ulaşım araçları ile İstanbul’u turlayan ve sosyal ağlarda gündem olan Boji’ye mikroçip takıldı. Geçtiğimiz ay pek çok kişi Boji’nin farklı zamanlara ait olarak vapur, metrobüs ve tramvayda yolculuk yaparken fotoğraflarını paylaşmıştı.

 

 

 

BOJİ İSMİNİN HİKAYESİ

Kangal çoban kırması olan Boji, ismini demiryolu terminolojisinden alıyor. Bojinin görevi metro ve metrobüslerde tekerleklerin hareketini sağlamak ama köpek her defasında boji alanında uyuduğu için kendine Boji adı verildi.

 

 

 

BOJİ’NİN ÇİPLE NEREDE OLDUĞU TAKİP EDİLEBİLİYOR

Boji, 18 Ağustos’ta İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü profesyonel ekiplerinin de yardımıyla Kemerburgaz Hayvan Geçici Bakımevi’ne götürüldü. Yapılan muayene sırasında derisinin altına mikroçip enjekte edildi. Bu sayede Boji’nin daha öncesinden bakımdan geçtiği kısırlaştırıldığı ve tekrar sokağa rutin yaşamına bırakıldığı da belirlendi. Sağlık kontrolleri de yapıldıktan sonra Boji tekrar toplu ulaşım araçlarına kavuştu. Hem mikroçip hem mobil uygulama sayesinde Boji’nin hangi durakta olduğu kolayca tespit edilebiliyor.

 

 

BOJİ GÜNDE 29 DURAK GEZİYOR

Boji’ye özel yapılan uygulama sadece Metro İstanbul Müşteri İlişkiler Müdürlüğü’nün telefonunda yüklü. Boji’nin en çok tercih ettiği hat T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı fakat seyahati Avrupa yakası ile de sınırlı kalmıyor, Anadolu yakasına geçerek M4 Kadıköy-Tavşantepe Metro Hattını kullanmış olduğu da oluyor.

 

Uygulama ile Boji’nin bir gün içinde 29 durak gezdiği tespit edildi. Günde en az 30 km gezen Boji 10.30-15.30 saatleri arasında Göztepe’den Kartal’a, Kartal’dan Tavşantepe’ye gitti. Tavşantepe’den tekrar inip dinlendikten sonra yolculuğuna devam etti. Boji tüm yolculuk kurallarına vakıf, inen yolculara yönelik yol veriyor, bekleyip tren içerisine geçiyor sakin bir biçimde içeri geçip kendine bir yer buluyor, metroyu kaçırdığı zaman ise metronun peşinden koşuyor. Boji yolcular tarafından da çok seviliyor.

 

 

“BOJİ’NİN BAŞINA BİR ŞEY GELMİŞ Mİ DİYE KONTROL EDİYORUZ”

Metro İstanbul İşletme Müdürü Ömer Taşkara, Boji’yi anlık olarak takip ettiklerini belirtirken, “Boji, sakin ve huzurlu bir köpek. Aynı zamanda özgür ruhlu bir köpeğimiz. Boji’nin aç mı susuz mu olduğunu kontrol edebilmek için trenlerimizde hangi bölgede olduğunu tespit edebilmek için bir çip taktırdık.

 

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü’nün profesyonel ekiplerinin destekleriyle beraber bir çip taktırdık. Boji’yi anlık olarak takip edebiliyoruz. Günde nerdeyse tüm İstanbul’u geziyor. T4 Kabataş-Bağcılar, T3 Kadıköy-Moda, M4 Kadıköy – Tavşantepe hattımızı belli aralıklarla kullanıyor.

Şu an Boji uygulama üzerinden Göztepe durağında gözüküyor. Boji bugün Göztepe’den bindi Kartal’da indi. Kartal’dan tekrar binip Tavşantepe’ye gitti. Tavşantepe’de indi tekrar Tavşantepe’den Bostancı istasyonuna gitti. Az önce de almış olduğumuz bilgiye göre Bostancı’dan binip Göztepe istasyonu dolayında.

Boji çok hızlı geziyor, başına bir şey gelmiş mi diye kontrol etmek amacı ile çipleri taktık. Uygulama bütünüyle Boji’ye özel Boji’yi takip amaçlı kullanıyoruz” dedi.

 

“BOJİ YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRÜYOR”

Yolculardan Abdulkadir Yalçın, “Bence çok güzel. Metroya neşe katıyor. Yüzümüzü güldürüyor. Ben de ilk kez böyle bir şey ile karşılaşıyorum. Çok güzel bir uygulama. Köpek hiç huysuzlukta çıkarmıyor” dedi.

 

“BOJİ ŞUAN NEREDE?”

Mustafa Kaya is “Böyle uslu bir yolcumuz var yalnız maskesi yok. Sakin, temiz, yavaş yavaş yatıyor. Çok güzel bir uygulama umarım uzun ömürlü olur ve trenlerde gezer” diye konuştu.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku