İstanbul’un resimli apartmanları – Son Dakika Haberleri

0 7

[ad_1]


Araştırmacı Itimat Bayar ile üstünde uzun süredir araştırma yapmış olduğu, İstanbul’un resimli apartmanlarını dolaşmak için Cihangir’de buluşuyoruz. Planımız dört bilemediniz beş apartmana girip, duvarlardaki resimlerle ilgili çekimler yapmak. Sadece ‘Görebilecek miyiz?’ sorusu aklımızdan asla çıkmıyor. İlk apartmana varınca Bayar rastgele bir zile basıyor, çaldığımız kapı açılmayabilir… Ve aşina olduğumuz o sual geliyor: “Kim o?”


Itimat Bayar, senelerdir devam eden araştırmasını yaparken, en sık duyduğu soruya açıklayıcı ve ikna edici bir yanıt veriyor duraksamadan. Ve ayrıca kilidin açıldığını müjdeleyen o ses geliyor…


Arşivinde 200’e yakın resimli apartmana ilişik kayıt var Bayar’ın. Yüzlerce kez çaldırmış olduğu ziller ve oluşturulan kapıların ardında şu ana kadar 180’inde aradığını bulmuş. Ve her bulunan resimli apartman bir sonraki için yeni bir motivasyon deposu olmuş. Her fotoğraf ayrı bir kültürün, yaşanmışlığın anılarını fısıldamış araştırmacıya…

İstanbul'un resimli apartmanları


Şehir kültürünün ardında bir seyahat


Itimat Bayar, sırf merak duygusuyla gezdiği İstanbul’un eski semtlerinde, şehir yaşamı ve apartman kültürüne dair inceliklerin peşinden de gidiyor bıkmadan, vazgeçmeden.


Bulduklarının kıymetini şehir sakinleriyle paylaşma fikriyle de merakını projeye dönüştürmüş: Resimli Apartmanlar Projesi…


Projenin amacı, İstanbul’un sosyokültürel yapısını yansıtan eserlere haiz çıkabilecek kıymetini bilecek ve gelecek nesillere ulaşmasını sağlayacak kurum ve kuruluşlara ulaşmak. Böylece şehir sakinlerinin, günlük yaşam telaşıyla uzaklaştıkları güzel duyu bilgileri tekrardan fark etmelerini sağlamak mümkün…

İstanbul'un resimli apartmanları


Projeye tanıklık etmek


İlk apartman ve oluşturulan kapı bizi de bu garip projenin tanığı yapıyor. Kapıdan girer girmez başımı sola çeviriyorum ve Japon kültürünün esintilerinin olduğu bir duvar resmi duruyor tam karşımda.


Hayranlığımı gizlemeye gerek duymadan “Mükemmel bir şey bu!” diye bağırıyorum. Heyecanımı gören Bayar beni apartman sakinlerini rahatsız etmemem mevzusunda uyarıyor, bu kez fısıltıyla tekrarlıyorum: “Mükemmel bir şey bu…”


Öteki apartmanları görmek için şimdi daha hevesliyiz. Yeterince görüntüyü aldıktan sonrasında Firuzağa Mahallesi’nde yürüyüşümüze devam ediyoruz. İkinci kez zili çalıyor Itimat Bey. Onunla beraber şimdi ben de temenni ediyorum ‘Kim o?’ sorusunu. Apartman sakini ne istediğimizi soruyor bu kez. Bayar, antredeki resmi görüntülemek için geldiğini konu alıyor bilmiyorum kaç yüzüncü kez… Sabırsızlıkla ben de müdahil oluyorum yanıt faslına ‘Girişteki duvar resmini görmek ve çekmek istiyoruz’ diye sesleniyorum.


Açık ki sanatseverlerin ziyaretine aşina; basıyor kilidi açan otomatiğe.

İstanbul'un resimli apartmanları


Fotoğraf sergilerini aratmayan apartman girişleri


İçeride süre geçirip çekim yapmak pek kolay olmuyor. Gelip gidenler, merak edenler, bu ilgiye anlam veremeyenler… Bizim içinse aceleyle işimizi hayata geçirmeye çalışırken bir taraftan sanki bir sergideymişiz benzer biçimde hayranlıkla duvarlara bakmakla geçiyor süre.


Itimat Bayar, bizi resimlerle ilgili bilgilendirirken, kent turuna katılan gezgin benzer biçimde hissediyoruz. Hikayeler garip, duvardaki resimler, yerlerdeki karolar her detay bir bütünün parçaları benzer biçimde. Bunlar tarihiyle ve estetiğiyle sizi içine çeken, 1950’li yıllara götürmüş olan resimli duvarlarıyla dimdik ayakta bir sanat eseri adeta.


Sıcağa karşın dört resimli apartmana daha girip çıkıyoruz. Günün sonunda anlıyoruz ki; Itimat Bayar’ın bu proje için harcamış olduğu emek yabana atılır benzer biçimde değil. Gerçek bir sanatsever, topluma ve kültüre kıymet veren bir araştırmacıdan başkasının uğraşamayacağı zor ve sabır gerektiren bir arayış, seyahat bu. Resimlerin, geçmişin, arka plandaki yaşanmışlıkların peşine düşmek ve onları arşivlemek her insanın harcı değil.

İstanbul'un resimli apartmanları


Apartman resimleri birer kültürel kıymet


Şunu kolaylıkla söyleyebilirim; Itimat Bey bu resimleri bularak işin en zor kısmını halletmiş, hala hallediyor. Geriye bu kıymeti muhafaza etmek için resmi kurumlarca harekete geçmek kalmış.


Resimli apartmanlar, Beyoğlu ilçesiyle de sınırı olan değil. Büyük bir kısmı Fatih’teki apartmanlarda içeriyor. Apartman kültürünün ilk örneklerinin yer almış olduğu Nişantaşı da birçok resimli apartmana ev sahipliği yapıyor.


Ve hemen hemen keşfedilmeyi bekleyen bir ihtimal onlarcası daha başka başka semtlerde…


Şehir kültürü, apartman kültürü ve yaşanmışlıklar geçmişle kurduğumuz bir köprü. Bu köprü geleceğe daha güvenle bakmamızı elde eden bir insanlık mirası. Koruyup saklanması ihtiyaç duyulan, aslen bu kadim şehrin sakinlerinin gerçek sahibi olduğu paha biçilmez kültürel bir miras.


Kurgu: Cihan Karaahmetoğlu[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku