Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İstismar sanığı öğretmene beraat: Çocuklar hayal kurmuş!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 İstismar sanığı öğretmene beraat: Çocuklar hayal kurmuş!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki bir ortaokulda eğitim gören 12 yaşındaki 5 kız öğrenci, 2013 yılı mayıs ayında rehber öğretmenlerine, Fen Bilgisi öğretmeni D.T.’nin cinsel istismarına maruz kaldıklarını söyledi. Durumun yönetime bildirilmesi üzerine okula gelen polis, şüpheli öğretmeni gözaltına aldı. Mağdur ifadelerinin alınmasının ardından adli mercilere sevk edilen D.T. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

72 YIL HAPİS İSTENMİŞTİ

Soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede D.T. hakkında ’Çocuğun basit cinsel istismarı’ suçundan 72 yıla kadar hapis cezası istendi. Şüphelinin iki sınıftan 5 öğrenciye basit cinsel istismarda bulunduğu kaydedilen iddianamede, mağdurların ifadelerine de yer verildi. D.T.’nin arkadan saçlarını çekerek kendilerine sürtündüğünü söyleyen öğrenciler, başka öğrencilere yapılan cinsel tacizi de gördüklerini anlattı. Şüphelinin suçu kabul etmediğini belirten savcı, mağdurların suç atmak için bir nedenleri olmadığını kaydetti. İddianamede, mağdurların olay nedeniyle ruh sağlıklarının bozulmadığı ifade edildi.

‘GURURLA ÖĞRETMENLİĞE DEVAM EDİYORUM’

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İddianamenin kabulünün ardından tutuksuz sanık D.T.’nin yargılaması 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. İfadesinde 24 yıllık öğretmen olduğunu belirten D.T. kendini şöyle savundu:

“Ben bu konularda hassasiyeti olan bir aileden geliyorum. Bu suçlamayı asla kabul etmiyorum. Şikayetten sonra idari soruşturma açıldı ve görevden geçici olarak alındım. Milli Eğitim geniş bir soruşturma açtı. Böyle bir araştırma yapılmasına rağmen, Milli Eğitim Müdürü suç unsuru olmadığını ve görevime devam edebileceğimi söyledi. Ben de öğretmenliğe gururla devam ediyorum.”

4 ÖĞRENCİ ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

Duruşmada ifadesi alınan mağdurlardan H.Ç. şikayetçi olduğunu belirterek, “Verdiği ödevi göstermek için masasına gittiğimde sanık arkama geçti ve sürtündü. Arkadan bana sürtündüğünü hissettim. Korktum ve yerime geçtim. Yerime geçtikten sonra gözlemledim. Aynı şeyi başka kız öğrencilere de yaptı” dedi.

Davanın diğer mağdurları S.T., Ş.A., S.T. ve Ş.K. ise, savcılıkta verdikleri ifadeyi kabul etmediklerini belirterek sanık hakkındaki şikayetlerini geri çektiklerini söyledi.

PEDAGOG: ÇOCUKLAR KORKUYOR

Mağdurların ifadesine eşlik eden pedagog ise çocukların duruşmadaki ve önceki ifadeleri arasında çelişki olduğunu söyledi. Duruşma öncesi baş başa yaptıkları görüşmede mağdurların korktukları izlenimi edindiğini belirten pedagog, “Çocukların etki altında olduklarını düşünüyorum” diye konuştu.

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap