Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İsyankar 14 Şubat gelenekleri

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 İsyankar 14 Şubat gelenekleri
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer Günü’nü kutlamaya alıştık. Asıl ismi Aziz Valentin Günü olan, ve aslında diyaneti bir anma günü olarak ortaya çıkan 14 Şubat’ın romantik bir hal alması ise yalnızca 200 yıl öncesine dayanıyor. Diyaneti bir günün, nasıl olup da romantizme bağlandığı ise hala bir muamma. Husus ile ilgili çeşitli efsaneler var lakin, ismi üstünde, efsane işte.

Bizim memleketimize ise tüketim topluluğunun ve Hollywood’un bir armağanı Sevgililer Günü. Lakin o kadar da ruhsuz olmanın meali yok. Sevginin pek lisana getirilmediği bir kültür için Sevgililer Günü bulunmaz bir fırsat. Bir gün için de olsa çiftlerin yalnızca birbirlerini düşündüğü, kutlaması hoş bir gün 14 Şubat.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Pekala bu tarih yerkürenin her noktası için tıpkı şeyi mi tabir ediyor dersiniz? Doğal ki hayır. 14 Şubat’ın farklı biçimlerde, velev değişik geleneklerle kutlandığı memleketler, sizin de Sevgililer Günü’ne bakış açınızı külliyen değiştirebilir. Brandlifemag.com muharriri Şule Demiröz’ün kaleminden yerküreden 14 Şubat gelenekleri…

ŞÖMİNE BAŞINDA SEVGİLİLER GÜNÜ

FİNLANDİYA

Finlandiya’da 14 Şubat “Ystävänpäivä”, yani “Arkadaşlık Günü” olarak kutlanıyor. Aslında aşktan fazla, sevgi taçlandırılıyor bu soğuk topraklarda. Çiftlerle yenilen romantik yemeklerin bölgesini, arkadaşlarla doyasıya eğlenmek alıyor. Dileyenler arkadaşlarına ikram almayı da ihmal etmiyor doğal, ancak bildiğimiz 14 Şubat tüketim çılgınlığı Finlandiya’da bulunmuyor. Fakat Finlandiya’nın küresel kültürden uzak bir devlet olmadığını da unutmayalım. Bu tarihlerde Finlandiya’da da evlilik tekliflerinin sayısı oldukça artıyor.

JAPONYA

14 Şubat’ın enteresan bir hal aldığı konumlardan Japonya. Sevgililer Günü’nün sembolü olan çikolata, burada da değerli bir ikram. Lakin bir fark var. Japonya’da hatunlar erkeklere çikolata alıyor. Velev bu çikolatalar yalnızca sevgiliye değil, hatunların hayatında olan neredeyse tüm erkeklere alınıyor. İş arkadaşları, aile fertleri, yakın dostlar… Erkeklerin sıfatına nazaran, alınan çikolatalar da değişiyor. Mecburilik gereği verilen çikolatalar sıradan çikolatalarken, sevgiliye ve yakın arkadaşlara verilen çikolatalar daha kaliteli olanlardan seçiliyor. Erkekler ise aldıkları bu ikramların karşılığını bir ay sonra, yani 14 Mart’ta kutlanan Beyaz Gün’de veriyor.

GÜNEY KORE

Güney Kore de Japonya ile birebir geleneği sürdüren, bayanların erkeklere çikolata aldığı bir 14 Şubat kutluyor. Erkeklerin hatunları armağana boğduğu 14 Mart, yani Beyaz Gün de tekrar mevcut. Ama Güney Kore’de 14 Şubat’a bağlı bir gün daha var:14 Nisan, yani “Kara Gün”. 14 Şubat’ta ya da 14 Mart’ta rastgele bir ikram almamış olanlar, Jajangmyeon ismi verilen restoranlara gidip, kara erişte yiyip, karalar bağlıyorlar. Tabi her Güney Koreli için durum tıpkı değil; birtakım Güney Korelilerin gururla tıpkı erişteyi yiyerek bekarlıklarını kutladıkları da oluyor(!)

SLOVENYA

Slovenya’da 14 Şubat’ı kuşlar kutluyor demek kulağa biraz garip gelebilir lakin 14 Şubat Slovenler için romantik bir günden fazla, tabiatın uyanışının kutlanıldığı bir gün olarak geçiyor. Kışın bitişini, tabiatın yine canlanışını simgeleyen bu günde kuşların birbirlerine evlilik teklifi ettiğine inanan gelenek ve çıplak ayakla tarlalarda dolaşarak bu kuşları izleyenlerin kısmetinin açılacağı inancı hala muteberliğini koruyor. Gelgelelim günümüz Slovenyası da 14 Şubat için Hollywood’dan nasibini meydanlardan. Kalpler, çiçekler, çikolatalar 14 Şubat’ta tekrar bol bol ortalıkta oluyor. 14 Şubat’ta bu furyaya kapılmayan klâsik Slovenler ise romantik değer taşıyan asıl sevgililer gününü 12 Mart’ta, St. George Günü’nde kutluyor.

FİLİPİNLER

Filipinler’de Sevgililer Günü aslında tam da beklediğimiz üzere çiçeklerle, çikolatalarla kutlanıyor. Çiçek ve çikolatadan daha fazlasını isteyenler ise kiliselerde gerçekleşen toplu nikah merasimlerine katılarak ya evleniyor ya da nikah tazeliyor. Toplu nikah merasimlerinin yanı sıra, toplu öpüşme rekoru denemeleri de Filipinlerin Sevgililer Günü kutlamalarına renk katıyor.

GALLER

Gallerliler Sevgililer Günü’nü 14 Şubat’ta yani Aziz Valentin Günü’nde değil, 25 Ocak’ta St. Dwynwen Günü’nde kutluyor. Azize olan Dwynwen’in hikayesi ise epeyce acıklı. Maelon isimli bir prense aşık olan Dwynwen, pederi müsaade vermediği için sevdiğine kavuşamıyor. Bir gün ormanda karşılaştığı bir melekten aldığı bir iksirle içindeki bu aşktan kurtulacağını sanarken, işler daha da makûs oluyor ve Maelon buza dönüşüyor. Çaresiz kalan Dwynwen Tanrı’ya dua ediyor, Ilah da ona üç dilek hakkı veriyor. Dwynwen Maelon’un eski haline geri dönmesini, tüm aşıkların birbirine kavuşmasını, kendisinin ise asla evlenmemesini diliyor ve kendini kiliseye adıyor. Bu kilisenin yıkıntıları ve Dwynwen’in ismi verilen bir çeşme, bugün hala Galler’de görülebiliyor. Bu çeşme’de ise kutsal bir balığın yaşadığına ve balığın bağlantıların gidişatını bildiğine inanılıyor. Yani ziyaret sırasında şayet balıklar etkinse, problem yok! Galler’de St. Dwynwen’in Günü’nde sevgi göstergesi olarak ince detaylarla süslenmiş, el imalatı aşk kaşıkları armağan ediliyor. Evvelce bu kaşıklar tahtadan oyulurken, bugün daha çok çikolatadan yapılan aşk kaşıkları rağbet görüyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap