İtalya’da buzul erimesin diye dev battaniyeli önlem

0 9

[ad_1]

İtalya’yı sıcaklar tesiri altına aldı. Prasena Buzulu tekrardan devasa bir örtüyle kaplandı. 2008’den bu yana Presena Buzulu’nun ortalama 120 bin metrekarelik kısmı jeotekstil örtü ile kapatılıyor. Her yıl buzulun erimemesi için bu yöntem uygulanıyor.

5 metre genişliğinde ve 70 metre uzunluğundaki örtünün kaplanması ortalama bir ay sürüyor. Bu örtü güneş ışınlarını geri yansıtarak buzulun erimesini engelliyor.

Trento Bilim Müzesi’nde buzul bilimcisi olarak vazife icra eden, Christian Casarotto, mevzuya ilişkin şunları söylemiş oldu:

“Bu yöntem yüzeydeki karların erimesini yavaşlatıyor. Yazın otomobilinizin güneşten etkilenmemesi için kullandığınız güneşlikler şeklinde Güneş enerjisi açık renkli bu araç-gereç yardımıyla yansıtılıyor. Kar ve buzun erimesi yüzde 70 oranında engellenmiş oluyor.”

Presena Buzulu 1993’ten beri üçte bir oranında erimiş durumda. Erimenin sebebi ise küresel ısınma.

Casarotto, sözlerine şöyleki devam etti:

“Buzulların erimesi küresel ısınmanın en çarpıcı neticelerinden biri. Gelecekte yaşanacakları anlayabilmek için buzulları yakından kovuşturmak gerekiyor. Dünya liderleriniin karar verirken gezegende yaşananları dikkate almaları koşul.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku