Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İyi Parti ve Saadet Partisi anlaştı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 İyi Parti ve Saadet Partisi anlaştı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Saadet Partisi ile ilkeler bazında anlaştıklarını söylerken genel seçimlerde iş birliğine gidebileceklerini söyledi.

İYİ Parti ile Saadet Partisi, bir araya gelerek ittifak görüşmeleri yapmıştı. Görüşmeler sonrası İYİ Parti tarafından açıklama nihayet geldi. İYİ Parti ile Saadet Partisi’nin ilkeler bazında anlaştıkları açıklamasını yaparken genel seçimlerde iş birliğine açık olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı için adaylarının İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener olduğunu söyleyen Çıray, “2. turda Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile doğal bir ittifak görünüyor” dedi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sözcü’den Emin Özgönül‘ün haberine göre Çıray, ilkeler bazında anlaşma sağlandığını belirterek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. turda Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP) ile ittifak gözüktüğünü vurguladı. “Genel seçimlerde de bir işbirliği mümkün” diyen İYİ Parti Genel Sekreteri Çıray, şunları söyledi:

“Bizim Başkan adayımız Sayın Meral Akşener, bunda hiçbir tereddüt yok. Seçimde 2. tura kalacağımıza da eminiz. Yaptırdığımız anketlerden, kamuoyu yoklamalarından, saha çalışmalarından da bu çıkıyor. Düşüncemiz ise herkesin birinci tura kendi adayı ile girmesi. Daha önce yaşanan Ekmeleddin İhsanoğlu deneyiminden de görüldüğü gibi ilk turda ittifak sonuç vermiyor. İttifak ikinci turda olmalı. Biz bugünden ilkeler bazında ittifak sağlamış durumdayız. Başkanlık seçimlerinde 2. turda Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile doğal bir ittifak görünüyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu bizi ziyaret ettiğinde ilkelerimizin uyuştuğunu gördük. Bunlar arasında en önemlisi Türkiye’nin parlamenter sistemi yeniden ihya etmesi. Parlamenter sisteme uygun yeni bir anayasa yapılması ve buna sivil toplum kuruluşlarıyla anayasa hukukçularının da dahil olması. Yeni anayasanın da en az yüzde 60 ile kabul edilmesi. Yol haritası ve ilkeler bazında anlaşma sağlandığı ve anayasa ile parlamenter sistemde mutabakat oluştuğu için Başkanlık seçimlerinde 2. turda SP ve DP ile doğal bir ittifak olacaktır. Genel seçimlerde de bir iş birliği mümkün. Ancak bunu hayata geçirmek için henüz erken.”

ALTAYLI’DAN GÜL İDDİASI

Abdullah Gül’ün aday olacağı iddialarına yönelik bir köşe yazısı kaleme alan Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise, bu adaylığın ya Saadet Partisi ya da İyi Parti üzerinden olabileceğini ileri sürdü.

Altaylı, bu durumda Gül’ün ikinci tura kalamayacağını, Erdoğan’ın ardından CHP’nin adayı kimse o ismin ikinci tura kalacağını dile getirdi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap