Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İYİ Parti seçime girebilecek mi? İşte yanıtı…

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 İYİ Parti seçime girebilecek mi? İşte yanıtı…
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

SEBAHAT KARAKOYUN / BirGün

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çıkışı beraberinde pek çok tartışmayı getirirken 26 Ağustos tarihinin İYİ Parti’nin seçime girmesini engellemek için özellikle tercih edildiği iddiaları da kulisleri hareketlendirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İYİ Parti’nin dışında CHP’den de bu senaryonun uygulanmasının mümkün olmayacağı açıklaması geldi. CHP’li Bülent Tezcan, “İYİ Parti için bir engel yok. YSK aksi bir karar verirse seçimi sabote eder” dedi.

İYİ Parti’nin engellenmek istendiği senaryosunu dile getirenler, YSK’nin seçime girecek partilerle ilgili olarak açıkladığı son listede İYİ Parti’nin yer almadığına dikkati çekiyor. Yasal olarak bir partinin seçime katılabilmesi için “seçim tarihinden altı ay önce kongresini yapmış ve illerin yüzde 50’sinden fazlasında örgütlenmiş” olması gerektiğini belirterek, altı aylık süre için İYİ Parti’nin Aralık ayında yapılan kuruluş kongresinin değil seçilmiş delegelerle yapılan 1 Nisan’daki Olağanüstü Kongre’nin dikkate alınacağını öne sürüyorlar.

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, YSK’nin altı ayda bir rutin olarak seçime girecek partileri açıkladığına işaret ederek, “Seçim kararı alındıktan sonra şimdi yeniden açıklamak zorunda. Biz süreyi 22 Haziran’da tamamlamış olacağız” diyerek partisinin seçime girmesinin engellenemeyeceğini belirtti.

“Engel yok”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, BirGün’e yaptığı açıklamada, İYİ Parti’nin seçime girme yeterliliği bulunduğunu belirterek, “YSK bir oyun yapmazsa İYİ Parti’nin 26 Ağustos’ta yapılması durumunda seçime girmesine engel yok. YSK farklı yorumlarla aksi yönde bir karar verirse kriz yaratır, seçimi sabote eder” dedi.

YSK’nin 16 Nisan’da mühürsüz oy pusulalarını kabul ederek “bir kriz merkezi” gibi çalıştığını, bir siyasi partinin “masa hileleriyle” seçim dışı bırakılamayacağını savunan Tezcan, “bu ülkede 1950’den beri var olan seçim pratiğini kimse keyfi olarak değiştiremez. İYİ Parti büyük kongresini yaptı örgütlenmesini de yasada öngörülen oranda tamamladı. YSK buna rağmen aksi yönde bir karar verirse adını değiştirmek Yüksek Sabotaj Kurumu olarak değiştirmek gerekir” diye konuştu.

“İyi Parti seçime girer”

Yargıtay Siyasi Partiler Bürosu eski başsavcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu da “İYİ Parti seçime giremeyecek” iddiasına ilişkin bir açıklamada bulundu.

BirGün’e konuşan Eminağaoğlu, Siyasi Partiler Yasası’nın 36’ıncı maddesini hatırlatarak, İYİ Parti’nin seçime girmesinin önünde herhangi bir engel bulunmadığını söyledi. Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması gerektiğini belirten Eminağaoğlu, bu küoşulları yerine getiren İYİ Parti’nin seçime girebileceğini ifade etti. Yüksek Seçim Kurulu’nun altı ayda bir rutin olarak seçime girecek partileri açıkladığına değinen Eminağaoğlu, İYİ Parti’nin bu zamana kadar belirlenen ölçütleri yerine getireceğine dikkati çekti.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap