japonya da Neden Kedi Adaları Bulunur?

0 6

japonya, Nara çevresinde dolaşan evcil hayvanları, Tokyo’daki tavşan kafeleri ve Kaplıcalarda yıkanan Jigokudani’nin kar maymunlarıyla ile hayvan temalı cazibe merkezi olarak tanınıyor.

Ayrıca, kedilerin şato lordu olarak atanması ve turist çekmek için tren istasyonu yöneticiliği gibi kedilere iş rolleri vermek Japon kültüründe popülerdir. Ama özellikle hepsinden öte bir cazibe merkezi daha var: “Kedi Adaları” ya da Japonca “Neko-Shima “.


Bu doğru, tüylü kedigillerin yaşadığı adalar var. Japonya’nın kıyı şeridinde ve hatta iç bölgelere bulunan göllerde birden çok “Kedi Adası” olmasına karşın, Ehime eyaletinde bulunan Aoshima Adası, kedi adaları arasında en bilinenidir.

Tashirojima, kedilere ait olduğu bilinen ikinci adadır. Bu günlerde bu konsept, Japonya’nın popüler turizm merkezi haline gelmesini sağladığı için daha fazla ada, kedi barınağı haline getiriliyor.


Japonya da “Neko-Shima” ya da “Kedi Adası” olarak bilinen 11 ada yer alıyor.


Neko-Shima
Okishima (Shiga’da)
Sanagishima (Kagawa’da)
Aoshima (Ehime’da)
Muzukijima (Ehime’da)
Manabeshima (Okayama’da)
Iwaishima (Yamaguchi’de)
Aijima (Fukuoka’da)
Aishima (Fukuoka’da)
Genkaishima (Fukuoka’da)
Kadarashima (Saga’da)
Tashiro-jima (Miyagi’de)


Kedi Adalarında Kedilerin İnsanlara Oranı Ne Durumda?


Kedilerin insanlara oranı adadan adaya değişmektedir. Popüler bir turistik cazibe merkezi olarak geliştikçe adalar, en çok kediye sahip olmak için rekabet etmektedir.

Aoshima Adası, her 1 insana yaklaşık 10 kedi oranına sahip; yalnızca 13 insanda yaşamakta olan adada, 150’den çok kedigil vardır.

Tashirojima Adası 100 insana 100’den çok kediden oluşan bir nüfusuna sahip; oranları 1’e 1 gibi.

Manabeshima Adasında 300’ün altında insan ve eşit sayıda kedi olduğu söyleniyor.


Bu Kediler Adalara Nasıl Geldi?


Tüm kedilerin bu adalara nasıl ulaştığının hikayeleri, bulunduğu yere bağlı şekilde değişiyor. Çoğu, kemirgen sorunları etrafında dönen bir hikâyeye sahip, ancak bazıları mitlerden ve efsanelerden gelişmiştir.

Aoshima adasında daha çok kedi var; çünkü 1900’larda bir balıkçılık merkeziydi. Balıkçılar defalarca teknelerinde fare sorunu yaşıyorlardı, bu nedenle genelde kedileri bir çözüm olarak kullanmışlar. Zamanla kediler adalara yönelmesiyle beraber kitlesel nüfuslarına yol açtılar.

Ancak Tashirojima adası kedilerinin arkasında değişik bir hikâye var. Ada, ipek böcekleri yetiştirmek için kullanılıyordu ve doğal olarak fareleri çekti. Bu sebeple fare popülasyonunu azaltmaya yardımcı olmak için kediler getirtildi.

Genakaishima Adası’ndaki aşırı miktardaki kediler için özel bir neden olmasa da geçmişte en büyük kedi adasıydı, ancak 2005’teki depremden çok etkilendi. Deprem, adanın çoğunu tahrip etti, ancak kedigillerin sayısı o zamandan beri yine de artmaya devam ediyor.

Kadarashima adasındaki efsanede ise, bir köpeğin efendisine itaatsizlik ettiğini anlatıyor. Böylelikle adadaki Yasakajinja Tapınağı tüm köpeklere öfkelenerek tüm köpek türlerinin adadan sürülmesine sebep olmuş. Bugün adada hiç köpek yaşamıyor; bu nedenle ada, kedilerin cenneti gibi.Kedi Adaları Japonya’daki Turizme Nasıl Katkı Sağlıyor?


Kedi Adaları tüm sene boyunca turistleri çekiyor. Bazı adalılar ve turizm kurulları bunları cazibe merkezi olarak geliştirmek için çalışıyor.

Tashirojima adası yetkilileri, adanın kedilerini hizmet ve çalışmalarını onurlandıran kedilere özel tapınak bile inşa etti. Bu tapınak, şimdilerde turistlerin ziyaret edebileceği popüler bir tapınak haline geldi.

Japonya daima kötü hava şartlarından ve depremlerden etkilendiğinden kedi turizmi, turistleri harap olmuş bölgelere çekme yöntemi haline geliyor.

Kedileri seviyorsanız, o zaman Japonya ziyaret edilecek yerler arasında olmalı. Kedi adaları çoğunlukla, bu amaca yönelik yapılmış turistik yerler olmasa da, turizm açısından her geçen yıl daha popüler hale geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku