Japonya’da dereceye giren Lara, hayali olan Göbeklitepe’yi gezdi – Kültür

0 6

[ad_1]

İzmir’in Bornova ilçesinde yaşayan 4. derslik talebesi Lara Turan’nın asla görmeden çizdiği Göbeklitepe resmi, “Dünya Mirası” temalı 21. Japonya Kanagawa Prize Yarışması’nda ödüle layık görüldü. UNESCO Dünya Miras Sıralaması’nde yer edinen Göbeklitepe’yi betimlediği resimle 21. Japonya Kanagawa Prize Yarışması’nda aşama elde eden 10 yaşındaki Lara Turan’ı Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Kapımız sana devamlı açık Lara, sen artık fahri Şanlıurfalısın” paylaşımı ile kutlama etmişti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin hususi daveti ile kente gelen Lara, Göbeklitepe’yi görme hayalini gerçekleştirmiş oldu. 21.si düzenlenen ve 56 ülkeden 8 bin 62 eserin katılmış olduğu yarışmada içinde tarihin sıfır noktası olarak malum Göbeklitepe pastel boya resminin yer almasını başaran Turan, hayalini kurduğu Göbeklitepe’ye giderek 12 bin senelik geçmişe haiz alanın ihtişamından gözlerini alamadı. Lara Turan pastel boya ile yapmış olduğu resmin öyküsünü anlatarak “Yarışmanın teması ‘Dünya Mirası’ olunca ben de Göbeklitepe’yi resmetmek istedim. Görmeden iki boyutlu resmi çizerek eski ve yeni Göbeklitepe’yi aynı karede buluşturdum” şeklinde konuştu.
Lara Turan, ondan sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle temsili olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün koltuğuna oturdu. Beyazgül, Lara Turan’ın göstermiş olduğu başarısından dolayı kendisini kutlama ederek hayal gücünün son aşama geniş bulunduğunu ve Göbeklitepe’yi hemen hemen görmeden bu resmi çizebilmenin kabiliyet işi bulunduğunun altını çizerek seninle gurur duyuyoruz” dedi. Beyazgül konuşmasının peşinden koltuğunu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Lara’ya bıraktı.

Lara Turan’ın düşsel cumhurbaşkanı olmak
Başkanlık koltuğuna oturan Lara Turan’ın ilk talimatı “Şanlıurfa’da yeşili artırın” oldu. İzmir depreminden ruhsal olarak etkilenen Lara’nın ikinci talimatı ise, binaların güçlendirilmesi mevzusuydu. Göbeklitepe’ye fanatik kaldığını ifade eden Turan, “Bigün Cumhurbaşkanı da olacağım” dedi. Lara Turan, ondan sonra yanında getirmiş olduğu resminin bir nüshasını Beyazgül’e takdim etti, Beyüzgül de Turan’a tablet armağan etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku