Jerusalem Post: Erdoğan, Gazze Ablukası Şartından Vazgeçti

İsrail’in saygın gazetelerinden Jerusalem Post’un Londra merkezli Arapça gazete Rai Al Youm’a dayandırdığı habere göre, adının açıklanmasını istemeyen örgüt yetkilileri şunları söyledi: “Recep Tayyip Erdoğan, Hamas liderlerlerine Gazze ablukasını kaldırmak ya da iyileştirmek için her şeyi yaptığını ancak İsrail hükümetinin inatla bu girişimleri reddettiğini söyledi.”  

Habere göre, Hamas yöneticileri Erdoğan’ın “Türkiye’nin çıkarları için İsrail’le normalleşme sürecine devam etmeleri gerektiğini” söylediğini aktardı. Hamas yöneticileri, Ankara’nın Türkiye’deki örgüt üyelerine yönelik ağır yaptırımlar uygulamasını beklediklerini söyledi. İddiaya göre bu yaptırımlar arasında örgüt üyelerinin ülke içinde seyahat etmesinin yasaklanması gibi koşullar da bulunuyor.

KAREL VALANSİ’DEN AÇIKLAMA

İsrail’li gazeteci ve Türkiye’de yayımlanan Şalom Gazetesi yazarı Karel Valansi de attığı tweet ile bu iddiaları doğruladı.. Valansi tweetinde; “Türkiye, Gazze ablukasının kaldırılması şartından vazgeçti.” Bu açıklamanın Hamas’tan gelmesi dikkat çekici..’‘ dedi.

Kaynak: Post Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası