Kabil’de mahsur kalan sağlık çalışanlarını Türk güvenlik güçleri kurtardı

0 4

[ad_1]


Afganistan’da Taliban’ın başkent Kabil’i denetim altına almasının peşinden ülkeden tahliyeler devam ederken şehir merkezinde mahsur kalanların güvenli bölgeye getirilmesi için de emekler yürütülüyor.


Türk güvenlik güçleri kurtardı


Saç ekim kliniğinde çalışmak suretiyle 23 gün ilkin Afganistan’a gelen 2’si hanım 5 Türk sıhhat çalışanı, Kabil’de çalışmış oldukları sıhhat tesisinde mahsur kaldı. Toplumsal medya üstünden yardım çağrısı icra eden sıhhat çalışanları Türk güvenlik güçleri tarafınca mahsur kaldıkları şehir merkezinden kurtarılarak tahliye edilmeleri için Kabil Hamid Karzai Internasyonal Havalimanı’na getirildi.


“Devletimiz bizi burada bırakmadı”


Toplumsal medyada videolu paylaşım yaparak yardım çağrısında bulunmanın ortak fikirleri bulunduğunu söyleyen sağlıkçılardan Aleyna Tıkı, yaşadıkları tahliye sürecini söyledi.


Fazlaca korktuklarını dile getiren Tıkı, “Burada Türk askeri ve hususi harekat polisleri bizlere destek oldu. Devletimiz bizi burada bırakmadı. Yayınladığımız videodan sonrasında derhal bizimle iletişime geçerek yardım elini uzattı. Bizi hususi harekat polisleri kurtardı, onlara minnettarız. Her şey için teşekkür ediyoruz. Toplumsal medyadan video paylaşarak yardım istemek ortak fikrimizdi, bu şekilde bir yola başvurduk.” diye konuştu.


“Buradaki kargaşadan bizleri çıkarttılar”


Yaşanmış olan kargaşadan kendilerini Türk güvenlik güçlerinin çıkarttığını söyleyen Hatice İncekara da “Türk polisine, askerine minnettarım. İşleri hakikaten fazlaca zor. Sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Bizlerle fazlaca iyi ilgilendiler. Buradaki kargaşadan bizleri çıkarttılar.” dedi.


Sıhhat çalışanlarının, ilk tahliye uçağı ile ilkin Pakistan’a daha sonrasında da Türkiye’ye dönmeyi bekliyor.


ABD’den “Kaynağımız yok” açıklaması


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ,Hamid Karzai Internasyonal Havalimanından şimdiye kadar 7 bin kişinin tahliye edildiğini açıklamıştı. Tahliye için havalimanına erişemeyenlerin durumuna ilişkin de değerlendirmede bulunan Price, “Havalimanı ötesine geçecek kaynağımız yok.” demişti.[ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku