Gündem

Kadının Namusu


Gündem

KADININ NAMUSUNU ERKEK TANIMLARSA… Kız evli.. Bir firmada mağaza müdürü olarak çalışıyor. Bir süre sonra boşanmaya karar veriyor. Evden çıktığında kocası önce asansörde bıçaklamaya kalkıyor. Baba evine kaçıyor. Kocası ailesiyle birlikte bu evi de basıyor ve kızın kardeşini yaralıyor. Boşanmayı kabul etmeyeceğini ve gerekirse öldüreceğini söylüyor. Buraya kadar gayet sıradan bir olay, değil mi? Yani […]KADININ NAMUSUNU ERKEK TANIMLARSA…

Kız evli.. Bir firmada mağaza müdürü olarak çalışıyor. Bir süre sonra boşanmaya karar veriyor. Evden çıktığında kocası önce asansörde bıçaklamaya kalkıyor. Baba evine kaçıyor. Kocası ailesiyle birlikte bu evi de basıyor ve kızın kardeşini yaralıyor. Boşanmayı kabul etmeyeceğini ve gerekirse öldüreceğini söylüyor.

Buraya kadar gayet sıradan bir olay, değil mi? Yani ne olacak ki? Bir kadınsan bu ülkede, bunun olmaması garip. Neticede bahane hazır. Ataerkil bir toplumuz ve kadın meselesi namus meselesi. Heyhat, namus tanımını da bizzat erkek yaptığı için bir kadınsan kıçını da yırtsan derdini anlatamazsın. Ne demek boşanmak?? Ha orospu olmuşsun, ha boşanmışsın.

Neyse, bu sıradan olayda benim ilgimi başka bir detay çekti. Kızcağız bu herifi polise şikayet ediyor. Kaç kere suç duyurusunda bulunuyor bilyor musunuz? 25! Yazıyla; Yirmibeş kere! Polis ne yapıyor? 25 defa ifadesini alıp serbest bırakıyor. Bu da en sonunda gidip kıza 6 mermi sıkıyor. Çok şükür kız yaşıyor ama ne kadar daha yaşayacağı belli değil. Çünkü herif kravat takıp “namusumu koruyordum” dedi mi 1 seneye çıkar. Sonra da yarım bıraktığı işi temizler. Biz de buradan isyan eder, bir diğer olaya kadar çekirdek çitleriz.

25 defa suç duyurusunda bulunuyor kız. Daha ne yapsın? Hakkında uzaklaştırma ve koruma kararı çıkıyor. Böyle bir anda kocası kızı bir kere de rehin alıyor. Polis yine ifadesini alıp salıyor iyi mi?? Usta, niye 25 defa ifade alıyorsunuz ki? İlk ifadenin fotokopisini alıp 24 defa daha çoğaltın işte. Ne uğraşıyorsunuz? Zahmet olmasın sonra!

Şeker başbakanımız ilk işlerinin başkanlık sistemi olduğunu söyledi. Yeminle çıldıracağım. O kadar suni gündem yaratılıyor ki…

Hiç boşanma davasının tarafı oldunuz mu? İçine girip yaşamışlığınız var mı? Kadın boşanmak istiyorsa, hangi kültür ve medeniyet seviyesinde olursa olsun, erkeklerin tepkileri hep aynı! Küfür, tehdit, saldırı, namus, erkeklik dillerden düşmüyor! Polisin eli kolu bağlı. Çünkü yasalar belli. İşte bu yasaları düzeltecek olan, kanunu iyileştirmekle yükümlü olanların en tepesindeki muhterem sırıtarak fıkra anlatıyor. Ben böyle yazınca da ayıp etmiş oluyorum.

Açık konuşacağım, özür dilerim… Bazen dilimin kemiği olmuyor biliyorum. Kabalaşabiliyorum. O yüzden açık konuşurken elimden geldiğince yumuşak izah edeceğim;

S.ktirin gidin kardeşim. Anladınız mı?

Ve tam bu yazıyı yayınlayacakken, Metro Turizm’de muavinin tekinin uyuyan kadın yolculardan birinin suratına boşaldığını okudum!
Yok, şaka değil, konulu porno fantazisi de değil. Resmen mastürbasyon yapmış herif.

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek diye bir tabir vardır dilimizde hani…

Metro Turizm’i ölümlü kazalardan tanırdık.

Şimdiki mesajları net muhtemelen;

Artık öldürmüyoruz, siz değerli yolcularımızın suratını s..iyoruz!

Hazır yargılamıyorlar, yasamıyorlar ama yürütüyorlar, siz buna şükredin.

Cümleten hayırlı yolculuklar.