Dünya

Kamboçya’daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum)


Dünya

Kamboçya tarafından kabul edilen kruvaziyerden inen ve Malezya’ya uçan 83 yaşındaki Amerikalı bir kadının yeni tip corona virüsü (Covid-19 …Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 1

Kamboçya tarafından kabul edilen kruvaziyerden inen ve Malezya’ya uçan 83 yaşındaki Amerikalı bir kadının yeni tip corona virüsü (Covid-19) taşıdığının tespit edilmesi endişeye neden oldu.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 2

Sihanoukville Limanı’na geçen hafta demirleyen geminin sahibi Holland America Line şirketinden yapılan açıklamada, Kamboçyalı sağlık görevlilerinin gemiden inmeyi bekleyen 255 yolcu ile 747 mürettebatı sağlık kontrolünden geçirdiği ve başkent Phnom Penh’deki otellerde kalan yolcuların sağlık kontrollerinin tamamlandığı belirtildi.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 3
Açıklamada, “Şu anda, gemide veya oteldeki yolcuların ya da mürettebatın hiçbirinde hastalık bulgularına rastlanmadı. Evlerine dönen yolcularla yerel sağlık departmanları aracılığıyla irtibata geçilecek ve daha fazla bilgi verilecek” ifadesi kullanıldı.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 4

Amerikalı kadının, seyir halindeyken gemideki sağlık ekibi tarafından virüse ilişkin teste tabi tutulan 20 kişi arasında olmadığı kaydedilen açıklamada, test yapılan söz konusu 20 kişinin sonuçlarının negatif çıktığı aktarıldı.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 5
Diğer yandan, Malezya’da yetkililer, bu ülke üzerinden aktarma yapan 143 kişi kendi ülkelerine dönerken, virüs tespit edilen 83 yaşındaki kadın ile 84 yaşındaki kocasının tedavi için ülkede kaldığını belirtti.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 6

VAKA SAYISI 74 BİNE YAKLAŞTI

Yeni tip corona virüsün (Covid-19) görüldüğü bildirilen ülkelerin yetkili sağlık kurumlarından derlenen verilere göre, dünya genelinde corona virüs tespit edilen kişi sayısı 74 bine yaklaştı. Corona virüs, Çin dışında 25 ülkeye ve Çin ile ihtilaflı Tayvan Adası’na yayıldı. Covid-19 salgını nedeniyle Çin’de ölenlerin sayısı bin 869’a yükseldi. Ölümlerden biri Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yaşandı. Bunun dışında Fransa’da bir, Japonya’da bir, Filipinler’de bir ve Tayvan’da bir kişi corona virüsten hayatını kaybetti.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 7
Çin ana karasında vaka sayısı 72 bin 436 olarak açıklandı. Tayvan’da da 20 kişide corona virüs tespit edildi. Çin dışında corona virüsün görüldüğü ülkeler ve vaka sayıları şöyle:

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 8

“Japonya 419, Singapur 75, Tayland 35, Güney Kore 30, Vietnam 16, Almanya 16, ABD 15, Avustralya 14, Fransa 12, İngiltere 9, Birleşik Arap Emirlikleri 9, Kanada 8, Filipinler 3, Hindistan 3, İtalya 3, Rusya 2, İspanya 2, Belçika 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, İsveç 1, Kamboçya 1, Finlandiya 1, Mısır 1, Malezya 22.”

CORONA VİRÜSÜNÜ 15 DAKİKADA TESPİT EDEN KİT

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 9

İLK KEZ BİR RUS VATANDAŞINDA COVID-19 GÖRÜLDÜ

Rusya’nın Tokyo Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Japonya’nın başkenti Tokyo yakınındaki Yokohama Limanı’nda 4 Şubat’ta karantinaya alınan, 3 bin 500’den fazla kişinin bulunduğu gemideki bir Rus vatandaşı kadında Covid-19 tespit edildiği bildirildi.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 10

Açıklamada, söz konusu kadının hastanede tedavi altına alınacağı kaydedilirken tedavinin Rusya’da mı Japonya’da mı olacağına dair herhangi bir bilgi verilmedi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatiana Golikova geçen ay yaptığı açıklamada ülkeyi ziyaret eden iki Çin vatandaşında corona virüsü tespit edildiğini açıklamıştı.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 11

YÜZLERCE ABD’Lİ TAHLİYE EDİLDİ

Japon haber ajansı Kyodo’da yer alan habere göre, Japonya’nın başkenti Tokyo yakınındaki Yokohama Limanı’nda 4 Şubat’ta karantinaya alınan, 3 bin 500’den fazla kişinin bulunduğu yolcu gemisindeki, 328 ABD vatandaşını taşıyan uçak Tokyo’daki Haneda Havalimanı’ndan kalktı.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 12
ABD Dışişleri ve Sağlık Bakanlığının ortak açıklamasında da gemideki 300’den fazla ABD vatandaşı ile ailelerinin Amerikalı sağlık personeli tarafından muayene edildiği, virüs belirtisi görülmediği ve uçuş için uygun olduğu ifade edildi.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 13
Açıklamada, vatandaşlar gemiden indikten sonra, 2-3 gün önce test yapılan 14 vatandaşın sonuçlarının pozitif çıktığına dair Amerikalı yetkililerin bilgilendirildiği aktarıldı.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 14
ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı istişareler sonucunda 14 yolcunun da uçakta diğer yolculardan ayrı bir bölümde tecrit edilerek uçabileceğine karar verildiği kaydedilen açıklamada, bu kişilerde hala herhangi bir belirti görülmediği vurgulandı.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 15
Açıklamada, tüm yolcuların uçuş süresince sağlık personelleri tarafından yakından takip edileceği, yolculardan herhangi birinde virüs belirtileri görülmesi durumunda ayrı bölüme alınacağı aktarıldı.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 16
Tahliye edilenlerin ülkeye ulaştıklarında 14 gün boyunca California eyaletindeki Travis Hava Üssü’nde veya Texas eyaletine bağlı San Antonio şehrindeki Lackland Hava Üssü’nde kurulan karantina merkezlerinde tutulacakları belirtilen açıklamada, 14 kişinin veya eğer olursa uçuşta Covid- 19 belirtileri ortaya çıkan kişilerin de tedavilerinin yapılması için uygun bir yere nakledilecekleri kaydedildi.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 17

Bununla birlikte, bazı ABD’lilerin ülkelerinde 14 gün karantina altında tutulmak yerine, geminin karantina süresinin sona ereceği 19 Şubat’a kadar beklemeyi tercih ederek ülkelerine geri dönmek istemediği aktarıldı.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 18

WUHAN’DAKİ JAPONYA VATANDAŞLARI TAHLİYE EDİLDİ

Japonya, salgının ortaya çıktığı ve hızla dünyaya yayıldığı Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinden 36 vatandaşı ile Çinli 29 aile ferdini tahliye etti. Tahliye edilen 65 kişiyi taşıyan uçak Haneda Havalimanı’na ulaştı.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 19
Japonya böylelikle 5 uçuşta 828 vatandaşını Wuhan’dan tahliye etti.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 20

TAYLAND’DAKİ VAKA SAYISI 35 OLDU

Tayland’da Covid-19 salgınından etkilenenlerin sayısı 35’e yükseldi. Bangkok Post gazetesinde yer alan habere göre, Tayland Kamu Sağlığı Bakanlığı Müsteşarı Sukhum Kanchanapimai düzenlediği basın toplantısında, 60 yaşındaki Çinli bir kadında Kovid-19 tespit edilmesiyle ülkedeki vaka sayısının 35 olduğunu açıkladı.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 21
Sukhum, 60 yaşındaki kadının 9 aile ferdinde daha önce virüs tespit edildiğini söyledi. Sağlık yetkilileri, 35 kişiden 20’sinin hastanedeki tedavilerinin sürdüğünü belirtti.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 22

TAYVAN’DA VİRÜS NEDENİYLE İLK CAN KAYBI

Merkezi Singapur’da bulunan Channel News Asia televizyonunun internet sitesindeki habere göre, Tayvan’da yakın zamanda yapılan virüs testi sonucu pozitif çıkan 61 yaşındaki bir erkek hayatını kaybetti. Sağlık yetkilileri, hayatını kaybeden kişinin sağlık problemleri olduğunu ancak yakın zamanda denizaşırı bir seyahat yapmadığını aktardı.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 23

Sağlık ve Refah Bakanı Chen Shih-chung, basın toplantısında, bir korsan taksi şoföründe Covid-19 tespit edildiğini açıkladı. Chen, böylelikle adadaki vaka sayısının 20’ye yükseldiğine dikkati çekti. Chen çoğunlukla Çin, Hong Kong ve Makao Özel İdare Bölgesi’nden gelen yolcuları taşıyan şoförün, yolcu listesinin muhtemel virüs kaynağına ulaşılması için incelendiğini söyledi.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 24
Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip Corona virüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti. İlk olarak Wuhan’da tespit edilen yeni tip Corona virüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 25
Singapur’da yeni tip corona virüsü (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı 77’ye yükseldi.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 26

Straits Times’ın haberine göre, Singapur Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkede 2 yeni Covid-19 vakasının tespit edildiği bildirildi. Açıklamada, Covid-19’un ortaya çıktığı ve hızla yayıldığı Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinden 9 Şubat’ta tahliye edilen 1 yaşındaki bir bebek ile yakın zamanda Çin’e seyahat geçmişi olmayan 35 yaşındaki bir erkekte virüs saptandığı belirtildi.

Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 27
Bebeğin hastanede tedaviye alındığı aktarılan açıklamada, yetişkin erkeğin virüs bulaşan bir kişiyle temas ettiği dile getirildi. Açıklamada, virüs tespit edilen 53 kişinin ise hastanedeki tedavisinin sürdüğü kaydedildi.
Kamboçya'daki gemide virüs alarmı (Corona virüsünde son durum) 28