Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Kamerun Cumhurbaşkanı Biya’yı İsrail koruyor

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Kamerun Cumhurbaşkanı Biya’yı İsrail koruyor
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Jeune Afrique’in haberine göre, Kamerun’da devletin üst kademesindeki isimlerin güvenliğini, iletişim teknolojilerinden fiziksel güvenliğe kadar İsrailliler sağlıyor.

Eski Mossad Başkanı Shabtai Shavit’in kurduğu Athena GS3’ün çalışmaları, devlet başkanına rapor veren özel bir taburun yönetimini de kapsıyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Biya’nın güvenlik danışmanlığını, 2010’da meydana gelen helikopter kazasında ölene kadar eski İsrailli komutan Abraham Avi Sivan yürütürken, şu anda bu görevi Eran Moas sürdürüyor.

İSRAİL GÜVENLİK ŞİRKETİNİ ABD ÖNERDİ

Paul Biya, başa geldikten 2 yıl sonra 1984’te kendisine yönelik başarısız darbe girişiminden sonra Fransızlardan uzaklaşarak ABD’nin tavsiyesiyle İsrailli şirketlere yöneldi ve Shavit’le çalışan Sami Meyuhas’la tanıştı.

Şu anda Tel Aviv merkezli Athena GS3’ü yöneten Shavit, Sivan ve Meyuhas, Devlet Başkanı Biya’ya bağlı tüm güvenlik sistemini tamamen değiştirdi.

Ülkedeki telefon ve iletişim ağını izlemek için teknoloji kurulumu da yapan şirketin tavsiyesiyle ülkedeki silahlı gruplarla mücadele etmek için Hızlı Müdahale Taburu kuruldu.

Tabur şu anda eski İsrailli general Mayer Heres tarafından yönetiliyor.

İNSAN HAKLARI İHLALİ SUÇLAMASI

Hızlı Müdahale Taburu, Boko Haram’ın yanı sıra Anglofon (İngilizce konuşan) bölgelerde 2016 sonunda patlak veren krizde aktif şekilde kullanıldı.

Ülkedeki insan hakları örgütleri, bu askeri birimin Uzak Kuzey bölgesinde insanları Boko Haram üyesi oldukları gerekçesiyle sorgusuz şekilde infaz ettiğini, Anglofon krizinde düzenlenen protestoları bastırmak için göstericileri öldürdüğünü iddia etti.

Tabura bağlı askerlerin ayrıca kadınlara tecavüz ettiği ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Paul Biya, 1982 yılından bu yana ülkeyi tek başına yönetiyor.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap