Kanada’da aşırı sıcaklar nedeniyle tarımsal afet yaşanıyor

0 20

[ad_1]

Geçtiğimiz haftalarda Kanada’da aşırı sıcaklar sebebiyle 800’ü aşkın şahıs yaşamını yitirdi. Son olarak ise Kanada’nın Alberta, Ontario, British Columbia, Manitoba ve Saskatchewan eyaletlerinde etkili olan kuraklık sebebiyle tarımsal afet yaşanmaya başladı.

Kanada Federal Ziraat Bakanı Marie-Claude Bibeau, Manitoba eyaletindeki incelemelerinin peşinden açıklamalarda bulunmuş oldu. Giderek yoğunlaşan kuraklık durumunu seyretmek ve bunlara cevap vermek için eyalet ortaklarıyla yakın şekilde çalıştıklarını söyleyen Bibeau, federal hükümetin, afetin yaşandığı bölgelerdeki çiftçilere elinden geleni hayata geçirmeye hazır bulunduğunu belirtti. Bibeau, ziyan olan ziraatçi ve yetiştiricilere ilk etapta 75 milyon dolar destek sağlanacağını duyurdu.

SON 20 YILIN EN KURAK ZAMANI

Kanada basınına yansıyan bilgilere nazaran, Alberta, Saskatchewan ve Manitoba’nın geniş kesimlerinde kavurucu sıcaklıklar etkili olmaya devam ederken, bu bölgelerde neredeyse asla yağış olmadı. Ülkenin bazı bölgelerinde tarla ve ekili alanları çekirgeler salgın etti. Bazı belediyeler, “ziraat felaketi” duyuru ederken; yetiştiriciler sığırlarını beslemek için samanlarının bittiğini, saman pazarlarındaki fiyatlarınsa normalin fazlaca üstüne çıktığını duyurdu.

Son 20 senenin en kurak koşullarının yaşandığı Kanada’da, otlakların bir çok asla filizlenmedi. Bazı meraların aşırı sıcak sebebiyle yeşilden kahverengiye dönüştüğü haberleri gelirken; bir ziraatçi, “Yetişen otlar büyüdükten sonrasında sıcak yüzünden kavruluyor.” dedi.

Ayrıca aşırı sıcakların yol açmış olduğu tarımsal afetin, Kanada sığırcılık sektöründe uzun vadeli bir azalmaya yol açabileceği bildirildi. Kanada Sığıcılar Derneği Sözcüsü Brady Stadnicki, ülke çapındaki çiftlik sahiplerinden, kafi yiyeceğe haiz olmayacaklarını bildikleri için, kıştan ilkin sürülerinin büyük kısmını satmak zorunda kalabileceklerini içeren raporlar geldiğini aktardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku