Kanadalı IŞİD üyesi terör örgütüne destek vermekle suçlanıyor

0

 Federal yetkililer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, önde gelen IŞİD medya figürü ve yabancı savaşçı olduğu iddia edilen Kanadalı bir adamın ABD federal mahkemesinde yabancı bir terör örgütüne maddi destek sağlamak için komplo kurmakla ölümle sonuçlandığını söyledi.

Federal yetkililer, Irak İslam Devleti’nin önde gelen isimlerinden Suudi doğumlu Kanada vatandaşı Muhammed Halife’nin Ocak 2019’da Suriye Demokratik Güçleri tarafından denizaşırı ülkelerde yakalandığını söyledi. Kısa süre önce FBI gözetimine transfer edildi ve bu noktada ilk olarak suçlamaların yapıldığı Virginia’nın Doğu Bölgesi’ne getirildi.

ABD’nin Virginia’nın Doğu Bölgesi Başsavcı Vekili Raj Parekh, “İddia edildiği gibi Muhammed Khalifa, Suriye’deki savaş alanında yalnızca IŞİD için savaşmakla kalmadı, aynı zamanda şiddetin arkasındaki sesti” dedi.

“IŞİD’in çevrimiçi propagandasını tercüme etme, anlatma ve ilerletme konusundaki sözde lider rolü sayesinde, Khalifa terörist grubu terfi ettirdi, dünya çapındaki toplama çabalarını ilerletti ve IŞİD’in korkunç cinayetlerini ve ayrım gözetmeyen zulmünü yücelten videoların erişimini genişletti.”

Yetkililer, 38 yaşındaki Khalifa’nın 2013’te başlayıp, IŞİD’le SDG arasında çıkan bir çatışmanın ardından Ocak 2019’da SDG tarafından yakalanmasına kadar IŞİD içinde önemli roller üstlendiğini söyledi.

İddiaya göre IŞİD savaşçısı olarak hizmet vermesinin yanı sıra, Khalifa’nın grubun propaganda prodüksiyonunda baş çevirmen olarak görev yaptığı ve çok sayıda şiddet içeren işe alım videolarında İngilizce konuşan anlatıcı olduğu iddia ediliyor.

Federal mahkeme şikayeti, Khalifa’nın 2013 baharında Toronto’dan Suriye’ye yabancı bir savaşçı olma ve nihayetinde IŞİD’e katılma niyetiyle gittiğini iddia ediyor.

Gruba Kasım 2013’te veya civarında katıldı ve o zamanki IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’ye bağlılık yemini etti. 2014 yılının başlarında, kısmen akıcı bir İngilizce ve Arapça konuşmacı olarak dil becerileri nedeniyle grubun Medya Bürosuna katılmak üzere işe alındı.

Savcılar, Halife’nin Batılı izleyicileri hedef alan çeşitli medya platformlarında IŞİD propagandasının üretilmesinde ve yayılmasında önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Şikayette, öncelikle destekçilerini grup adına ABD de dahil olmak üzere Batı’da saldırılara katılmak veya yürütmek için IŞİD kontrolündeki bölgelere seyahat etmeye odaklandığı belirtildi. Mahkeme belgelerine göre, IŞİD adına silahlı çatışmalara da aktif olarak katıldı.

Şikayet, Khalifa’nın İslam Devleti tarafından oluşturulan ve dağıtılan yaklaşık 15 toplam videonun tercümesine ve anlatımına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Şikayet, Khalifa tarafından anlatılan yapımların en etkili ve aşırı şiddet içeren propaganda videolarından ikisini içerdiğini söyledi.

Khalifa’nın İngilizce anlatımını içeren videolar, Amerika Birleşik Devletleri’ne, müttefik ülkelere ve sakinlerine karşı daha fazla şiddeti teşvik etmek için ABD vatandaşlarına ve diğer ülkelerden gelenlere yönelik saldırıları teşvik eden bir medya kampanyasının parçasıydı.

Videolar, İslam Devleti ve savaşçılarının büyüleyici tasvirlerinin yanı sıra, idam edilen silahsız mahkumların tasvirleri, ABD’deki IŞİD saldırılarının görüntüleri ve Suriye ve Mısır olarak tanımlanan bölgelerdeki saldırı ve savaş görüntüleri de dahil olmak üzere şiddet sahnelerini gösteriyor. , ABD avukatlık ofisinden bir haber açıklaması söyledi.

Queen’s Üniversitesi’nde terörizm, radikalleşme ve aşırıcılık araştırmalarında uzman profesör olan Amarnath Amarasingam, Global News ile birlikte 2019’da Abu Ridwan Ai-Kanadi adıyla da bilinen Khalifa ile tanıştı.

Halife, yakalanana kadar “İslam Devleti’nin ideolojik olarak derinden bağlı bir üyesi” olduğunu söyledi.

Amarasingam bir e-postada, “IŞİD’in üst kademeleri de bir medya personeli olarak onda değer gördü ve liderliğin çoğuyla birlikte nihai çatışmalara gitti.” Dedi.

“Röportajımız sırasında bahsettiği en önemli şeylerden biri, IŞİD’in toprak kaybetmekte olduğu için tutarlı medya yayınlarını stratejik olarak önemli görmeye başlamasıydı.”

Amarasingam, Kanada hükümetinin kendisini suçlamamasına şaşırdığını söyledi.

Amarasingam, “Suriye’de tutulan tüm Kanadalı mahkumlar nedeniyle Rıdvan, muhtemelen dava açması en kolay olanıdır” dedi.

“Orada yayınladığı yüzlerce saatlik IŞİD sesi var ve aynı zamanda birçok muhabire bunun IŞİD’deki birincil rolü olduğunu itiraf etti.”

Carleton Üniversitesi’nde ulusal güvenlik hukuku eğitimi alan profesör Leah West de Khalifa ile bir araya geldi.

IŞİD üyelerinin adalete teslim edilmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

West, “Terör örgütünü desteklemek için Kanada’dan ayrılanlar, işledikleri suçlardan yargı önünde hesap vermeli” dedi.

“ABD’nin Kanada hükümetinin yapmadığını yapacak siyasi cesarete sahip olmasına sevindim. O bir Kanadalı, Kanada’dan ayrıldı. Suçlarından onu sorumlu tutmak Kanada hükümetinin sorumluluğu olmalı.”

West, Khalifa’yı “sakin, soğuk ve kayıtsız” olarak nitelendirdi.

“Yaptıkları için pişmanlık duymadı ve eylemlerinin haklı olduğunu hissetti” dedi.

Khalifa suçlu bulunursa ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Federal Adalet Bakanlığı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku