Kanunsuz Topraklar dizisi hangi kitaptan uyarlama çekildi? İnce Memed kitap özeti ve hikayesi

0

Bugün FOX TV’de yayınlanan dizi bir çok izleyicinin dikkatini üzerine topladı. Dizinin konusu çok güçlü ve zengin bulundu. Bunun üzerine izleyiciler dizinin uyarlama olup olmadığını merak etti. Tarayıcılarda en çok arananlar sonuçlar arasında “Kanunsuz Topraklar uyarlama mı? Kanunsuz Topraklar dizisi hangi diziden uyarlama? Kanunsuz Topraklar dizisi hangi kitaptan uyarlama çekildi? İnce Memed kitap özeti ve hikayesi, Kanunsuz Topraklar dizisinin orijinali uyarlaması olan kitabın özeti nedir?” gibi bir çok sorunun yanıtını aranıyor. Biz de haberimizde dizinin uyarlama olup olmadığı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kanunsuz Topraklar dizisi hangi kitaptan uyarlama çekildi?

Dizinin ilk bölümü yayınlanmasının ardından 1. bölümü çok seven izleyiciler bir çok sorunun yanıtını tarayıcılarda aratmaya başlattı. En çok arananlar arasında da dizinin uyarlama olup olmadığı vardı. Yapılan açıklamalara göre Kanunsuz Topraklarda dizisi Gold Film yapımı, Faruk Turgut yapımcılığı ve Faruk Teber’in yönetmenliğinde çekilen Kanunsuz Topraklarda dizisi senaryosu Zülküf Yücel’e aittir. FOX TV ekranlarında 1. bölümünün yayınlanmasına günler kalan Kanunsuz Topraklar dizisi özgün bir dizi olmasına rağmen birçok kişi tarafından İnce Memed’den esinlenerek yapılan bir dizi olduğu düşünülmektedir.

Zülküf Yücel Kimdir?

14 Mart 1972 tarihinde dünyaya gözlerini açan Zülküf Yücel, lisans eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi sinema televizyon bölümünde yapmıştır. Kariyeri boyunca yapım ekibi, Işık şefliği ve görüntü yönetmenliği de yapmış olan Zülküf Yücel birçok dizi senaryosu ile tanınmaktadır. Profesyonel anlamda senaristliğe başladığı ilk dizi Azad dizisidir. Bununla birlikte Karayılan, Hanımın Çiftliği, İffet, Şüphe ve Dilan Hanım gibi dönemin sevilen dizilerinin senaryosunu kaleme alan Zülküf Yücel bu sezon FOX TV ekranlarında yayınlanacak olan Kanunsuz Topraklarda dizisinin de senaryosunu üstlenmektedir.

Zülküf Yücel’in Senaryosunu Yazdığı Diziler

Daha fazla mesaj

Kanunsuz Topraklar 4. Bölüm İzle Fox Tv Kanunsuz Topraklar…

Blutv Saklı Oyuncuları ve Konusu: Saklı Dizisi Oyuncuları…

  • Dila Hanım
  • Hanımın Çiftliği
  • Kaçak
  • Kötü Yol
  • Kızlarım İçin
  • Tövbeler Tövbesi
  • İffet
  • İstanbul Sokakları
  • Kanunsuz Topraklar

İnce Memed kitap özeti ve hikayesi

Değirmenoluk, köyü Toros Dağları’ndan Akdeniz’e uzanan Dikenliözü’ndeki beş köyden biridir. Abdi Ağa’nın koyduğu kanunlar ve gelenekler bu köyde uygulanmaktadır. Köyün gençlerinden Memed, günlerdir Abdi Ağa’nın tarlasını sürüyor. Artık dayanamayacağını anlayınca her şeyi bırakıp Kemse Köyü’ne giderek Süleyman’a sığınır. Memed kışı Slaughter Köyü’nde geçirir. Annesini ve köyünü özlese de geri dönmemeye kararlıdır. Bir gün bu durum Abdi Ağa’ya bildirilir. Abdi Ağa, Memed’i köye götürür. O yaz Memed, Abdi Ağa’nın toprağını yeniden sürmüş.

Memed, arkadaşı Mustafa ile ilk kez kasabaya gider. Kasaba hayatı Memed’i çok etkiler. Memed, sevgilisi Hatçe’yi köyden kaçırır. Hatçe aynı zamanda Abdi Ağa’nın yeğeninin nişanlısıdır. Ağa’nın adamları ve yeğeni onları yakalamak için izini sürer. Aralarında bir çatışma çıkar. Abdi Ağa’nın yeğeni ölür. Hatçe yakalanır, Memed ise yaralanır ve kaçar. Memed, Deli Durdu adlı bir haydut çetesine sığınır. Bu sırada Abdi Ağa, kendisini cezalandırmak için Hatçe’ye bir tuzak kurar. Jandarmaları Hatçe’nin yeğenini öldürdüğüne ve Hatçe’nin hapse atıldığına ikna eder.

Memed bir gece köye geldiğinde annesinin öldüğünü ve Hatçe’nin başına gelenleri öğrenir. Ardından Abdi Ağa’nın izinden gitmeye başlar. Bu sırada Abdi Ağa onu ortadan kaldırmak için bir tuzak kurar.

Memed kasabada Hatce’yi bulur ve onu ve arkadaşını hapisten çıkarmanın bir yolunu bulur. Abdi Ağa Ankara’ya bir telgraf göndererek Memed’in saklandığı yeri haber verir. Jandarma Memed’i tuzağa düşürür. Aralarında bir çatışma çıkar. Tam bu sırada Hatçe doğurur. Memed, karısı ve çocuğu için teslim olur; ama bu sırada Hatçe vurulur. Aylardır peşinde olan Asım Çavuş, bu haldeyken onu tutuklayamaz ve ona yeni bir şans verir. Hatçe’nin hapishane arkadaşı Iraz, çocuğunu Gaziantep’te bir köye götürür. Olaylardan Abdi Ağa’yı sorumlu tutan Memed, Abdi Ağa’yı vurduktan sonra köye gelir ve atını dağlara doğru sürer. O günden sonra Memed’den bir daha haber alınamaz.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku