Kapatma davası beklenmeyecek – Politika Haberleri

0 51

[ad_1]

MHP’nin gündeme getirmiş olduğu HDP’nin kapatılması mevzusundaki tartışmalar sürerken, parti kapatmalara soğuk bakan AK Parti, kapatma davasına gerek kalmadan, HDP’ye meydana getirilen gömü yardımının kesilmesi için formül geliştirdi. Buna gore, Siyasal Partiler Yasasının 102’nci maddesinde değişim yapılacak ve teröre bulaşan partilerin gömü yardımının kesilmesi için dava açılabilmesine imkân sağlanacak. Mevcut düzenlemede, gömü yardımının kesilmesi yaptırımı sadece kapatma davasının bir sonucu olarak uygulanıyor. Mevcut yasada, Anayasa Mahkemesi bir partinin kapatılması yerine gömü yardımının kesilmesine yönelik karar verebiliyor. Sadece bu karar için o parti hakkında ilkin kapatma davası açılması gerekiyor. Yeni düzenleme ile Yargıtay, terörle bağları olan partilerin gömü yardımının kesilmesi mevzusunda, kapatma davasına gerek kalmadan, Anayasa Mahkemesine direkt dava açabilecek. Dava sonucunda, söz mevzusu partinin gömü yardımının kesilmesi sonucu alınabilecek. HDP’nin 2021 yılı için alacağı gömü yardımı 57 milyon lira olarak belirlenmişti.

SEÇİM ÇEVRESİ SAYISI ARTIYOR
AK Parti’nin siyasal partiler ve seçim mevzuatı değişimleri kapsamında hazırlıklarını sürdürdüğü taslakta ek olarak seçim barajının yüzde 7 olması, gömü yardımının da sadece oy oranı yüzde 7 ve üstü olan partilere verilmesi öngörülüyor. Mevcut düzenlemeye gore yüzde 3 ve üstü oy alan partiler de gömü yardımından yararlanabiliyor. AK Parti’nin taslağında, seçim çevresi sayısının da artırılması öngörülüyor. Buna gore, bir seçim çevresinin en fazla 7 milletvekilinden oluşacağı belirtilirken, YSK nüfus ve bölgesel yakınlıkları da dikkate alarak bir seçim çevresinde çıkarılacak milletvekili sayısını belirleyecek. Bazı illerde bir seçim çevresinde çıkarılacak milletvekili sayısı 2 yada 3, bazı yerlerde 6 olabilecek. Seçim çevresi sayısının artırılmasının siyasal partilere yansımasına ilişkin de bir simülasyon yapılmış oldu. AK Parti’nin 2018 milletvekili seçim neticelerini baz alarak hazırladığı simülasyona gore seçim çevresi sayısı artarsa, AK Parti 12, CHP ise 6 yada 7 fazla milletvekili kazanıyor. MHP, İyi Parti ve HDP’nin ise 3 yada 4 milletvekili tamamlanmamış çıkaracağı belirtiliyor. AK Parti, muhtarlık seçimlerinin, mahalli seçimlerden 3 ay sonrasında yapılmasına ilişkin de düzenleme yapılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku