Kara kovan balının sağım serüveni

0 4

[ad_1]


Karadeniz ormanları, kara kovan balı üretimi için biçilmiş kaftan. Kestane ve ıhlamur ağaçları, orman gülleri, sayısız çiçek türü. Varlıklı nebat örtüsü balın standardını artırıyor.


Çoğu zaman ıhlamur ağacından meydana getirilen kovanlar, ağaçlara ya da ayıların ulaşamayacağı yüksek bölgelere konuluyor. Kovana arı için herhangi bir ek gıda bırakılmıyor.


Kara kovan balının en büyük farkı da işte burada. Arılar, petek ve balların tamamını topladıkları nebat özleri ile oluşturuyor.


Kara kovan balınının sağımı için dik yamaçlar aşılıyor


71 yaşındaki Mustafa Memoğlu, Ayder Yaylası’nda kara kovan balı üretiyor.

Arıcılık mesleği ona babasından miras kaldı.


Memoğlu, mayıs ayında ağaç dallarına yerleştirdiği kovanlarına bu kez sağım için gidiyor. Hazırlıklarını yapmış olup yola çıkıyor.


Ormanın içinde ilerledikçe yürümek de güçleşiyor. Dik yamaçlardan çıkabilmek için ağaç köklerine tutunmak gerekiyor. Minik bir dikkatsizlik yaralanmaya hatta ölüme sebep olabiliyor.


Köpekler, bu serüvende ayılara karşı koruma sağlıyor


Memoğlu’na seyahat esnasında köpekleri de birlikte rol alıyor. Memoğlu, köpeklerin yararını ise şu şekilde konu alıyor:


“Köpekler bizim değişmez silahımız dağda, ormanda. Bir de bu iki değişik köpek. Bu köpeklerimiz eğer olmazsa bizim üstümüz ayı kaynıyor.”


Kovanlara ulaşmak için ağaca tırmanmak gerekiyor


Kovanların olduğu ağacı bulduktan sonrasında, sıra yukarı tırmanmaya geliyor.

Merdiven ve halat yardımıyla kovanlara ulaşılıyor.


Dalın üstünde üç kovan var. Sırasıyla denetim ediliyor. Memoğlu, arılara şeker vermediklerini şu şekilde konu alıyor:


“Balı azca olduğu süre, bal yapamadığı süre biz kesinlikle şeker vermiyoruz. Onun için eğer bal yaptıysa yapmış oldu, yapmadıysa ya ölüyor. Zira ağaca çıkamıyoruz daima ya da kovanı terk ediyor.”


Talaş dumanı, bal alırken arıları sakinleştiriyor


Beklenen bal son kovanda bulunuyor. Balı almak için ilkin arıları aşmak gerekiyor. Bunun için de talaş dumanı ile arılar sakinleştiriliyor. Sepetin içine konan ballar ağaçtan dikkatlice indiriliyor.


Yolculuğun sonunda malzemeler tek tek temizlenip kaldırılıyor.


“Bir parçası bir kutu antibiyotik”


Memoğlu, son olarak kara kovan balının önemini, “Bu balın bir parçası bir kutu antibiyotiğe eş değerdir fakat balı hasta olmadan ilkin yiyecek lazım” diyerek konu alıyor.


Ayder Yaylası’nda binbir zahmetle elde edilmiş kara kovan balları kilogramı 800 liradan satılıyor.

 [ad_2]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku