Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Karaca, Osmangazi Belediyesi’nin peşini bırakmıyor!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Karaca, Osmangazi Belediyesi’nin peşini bırakmıyor!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Son bir ay içerisinde Osmangazi Belediyesi’nin yaptığı usulsüzlükleri ve yanlışlıkları gündeme taşıyan CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, bu sefer ‘2015 Faaliyet Raporu’nu değerlendirdi.Son bir ay içerisinde Osmangazi Belediyesi’nin yaptığı usulsüzlükleri ve yanlışlıkları gündeme taşıyan CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, bu sefer de Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın halka açık şekilde açıkladığı, “2015 faaliyet raporu”u hakkındaki birçok sorunu ortaya koydu.

Dün saat 13.00’de CHP Osmangazi İlçe binasında yapılan basın açıklamasında slaytlarla da görsel olarak eleştiriler dile getirildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, basın açıklamasının ardından Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a iletilmek üzere; “2015 Yılın En İyi Masalcısı” ödülünü verdi.

1

İşte CHP Osmangazi’nin, “2015 faaliyet raporu” değerlendirmesi:

CHP OSMANGAZİ İLÇE ÖRGÜTÜ’NÜN

OSMANGAZİ BELEDİYESİNİN 2015 YILININ FAALİYET RAPORUNUN DEĞERLENDİRMESİ

“BİRGÜN HERKES OSMANGAZİ DE YAŞAMAK İSTEYECEK” 2015 YILI FAALİYET RAPORUNU BU CÜMLEYLE BİTİREN SN MUSTAFA DÜNDAR’A OSMANGAZİ’DEN YAŞANAN GÖÇ İLGİLİ BİR ÖRNEK VERECEĞİM

SN DÜNDAR BİRAZ ELİNİ ÇABUK TUTSUN Kİ YOKSA OSMANGAZİ BOŞALIYOR.

2009 YILINDA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLEN MUSTAFA DÜNDAR’IN 1. BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE RECEP ALTEPE’NİN AŞIRI BORÇLANMA POLİTİKASI NEDENİYLE BİR KAÇ KÜÇÜK PROJE DIŞINDA KENTİMİZİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK BİR FAALİYETİNİ GÖREMEDİK. 1.BAŞKANLIK DÖNEMİNİ FİDAN DİKMEKLE GEÇİREN ÜLKEMİZDEKİ GENEL SİYASİ HAVA SAYESİNDE TEKRAR SEÇİLDİĞİ 2.BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİNDE DE İLÇEMİZİN TEMEL SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK BİR İCRAAT SERGİLEYEMEMİŞTİR. BİR KAÇ KÜÇÜK PROJEYLE YİNE MASALLAR ANLATMAYA DEVAM EDİYOR.

KAMUOYUNUN ÖNÜNE 16 VİZYON PROJE OLARAK PARLATARAK SUNDUĞU SANKİ BELEDİYE BAŞKANI DEGİLDE, SEÇİM VAADİ GİBİ AÇIKLADIGI 16 PROJEYE BAKTIGIMIZDA,

­­- SANTRALGARAJ KENT MEYDANI KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GELİŞİM PROJESİ. YILARDIR BU BÖLGEDE BİR KAÇ GAYRİMENKUL SATINALMADAN BAŞKA BİR İLERLEME KAYDEDİLMEMİŞ, ÜSTELİK BUNU DA BORÇLANARAK BAŞARABİLMİŞ, KENDİSİNDEN SONRA GELECEK YÖNETİMLERİ DE BAĞLAMIŞTIR.

PANORAMA 1326 PROJESİ HALA AÇILAMAMIŞ SADECE 1.000.000 TL’YE YAKLAŞAN PROJE BEDELİ İLE HAFIZALARDA KALMIŞTIR.

GÖREVE GELELİ 7 YILDAN FAZLA ZAMAN GEÇMESİNE RAĞMEN OSMANGAZİ ATLETİZM SALONUN TEMELİ DAHA YENİ ATILMIŞTIR. OSMANGAZİ GÖSTERİ MERKEZİ, KALİTELİ YAŞAM MERKEZİ HALA HEDEF OLARAK DURMAKTADIR. 2014 YEREL SEÇİMLERİNDEN ÖNCE BİR SEÇİM VAADİ OLARAK SUNULAN ADRENALİN PARK PROJESİ,

HAMİTLER EKOLOJİK YAŞAM MERKEZİ İLE İLGİLİ HİÇ BİR ADIM ATILMAMIŞTIR.

HER KÖYE PARK VE SPOR TESİSİ PROJESİ DE SAYIN DÜNDARIN ANLATTIĞI MASALLARDAN BİRİSİ OLARAK KALDI.

PAZAR YERLERİ PROJESİ İSE GÖRSEL OLARAKTA SUNDUĞUMUZ GİBİ HEM ESNAFI HEM YURTTAŞLARIMIZI MAĞDUR EDEN TAM BİR FACİA BOYUTUNDADIR. GÜNLÜK BÜTÇESİ 1175000 TL OLAN OSMANGAZİ BELEDİSİNİN BİR KAÇ GÜNLÜK BÜTÇESİYLE YAPABİLECEGİ BAGLARBAŞI PAZARYERİ YAĞMUR YAĞDIĞIN DA VENEDİĞİ ANDIRMAKTADIR.

– YAPILAN RESTORASYON TARİHİ CAMİİ ÇEVRE DÜZENLEME YAŞAMA GEÇİRİLEN KÜLTÜR MERKEZİ VE TESİS PROJELERİ NE BAKINCA YAKIN ZAMAN ÖNCE KAMUOYUNUN GÜNDEMİNE TAŞIDIĞIMIZ ABDAL KÜLTÜREVİ OLAYI HAFIZALARIMIZDAKİ YERİNİ KORUYOR.

2013 YILINDA CUMHURİYET DÖNEMİNİN EN GÜZEL SMÖ ÖRNEKLERİNDEN OLAN ABDAL TAHIL DEPOSUNU SANATIN VE KÜLTÜRÜN MERKEZİ YAPACAGIM DİYEREK RESTORE ETTİ. SONUÇUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ ADI ÇOÇUKLARA CİNSEL İSTİSMARLA GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN ÜSTELİK BURSAYLA HİÇBİR İLGİSİ OLMAYAN ENSAR VAKFINA PEŞKEŞ ÇEKMİŞTİR. BÖLGEDE BİR ÇAY OCAĞI DAHİ 2-3 BİN TL YE KİRALANIRKEN 1500 METREKARE KULLANIM ALANINA SAHİP BU TARİHİ HAN 625 TL YE ENSAR VAKFINA HEDİYE EDİLDİ. BUGÜN MUDANYA BELEDİYESİ BİR ÇAY BAHÇESİNİ 57000 TL YE KİRALARKEN OSMANGAZİ BELEDİYESİ’NİN MERİNOSTAKİ NİKÂH SALONUNUN YARIM SAATLİK KİRASI 830 TL İKEN BU KOCA HAN 1,500000 TL YE RESTORE ETTİRİLİP 625 TL YE KİRAYA VERİLDİ. ACABA BURASI SN BAŞKAN VE ENCÜMEN ÜYELERİNİN ŞAHSİ MALLARI OLSAYDI AYNI ÜCRETE KİRAYA VERİRLER MİYDİ?

ENCÜMENİN BU KONUYLA İLGİLİ KARARININ İPTALİ VE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İÇİN DAVA AÇTIK AYRICA KAMUYU ZARARA UGRATAN ENCÜMEN ÜYELERİ HAKKINDA DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK. BAŞKANIN ANLATTIĞI MASALLARI İRDELEDİKÇE İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HAL ALIYOR.

– OKİ  OSMANGAZİ BELEDİYESİ’NİN B.İ.T i OLAN OKİ LER DE KAPALI KUTU GİBİDİR. AKP Lİ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNİN DAHİ ÇOK BİLGİSİ OLDUĞUNU SANMIYORUM. FİYATLARI İLE ZİNCİR KAFELER, ULUSLARARASI FAST-FOOD ZİNCİRLERİ İLE YARIŞAN BU İŞLETMELER YILLIK 1 TİRİLYON ZARAR EDİYOR. 2013-2014-2015 YILLARINDA YAKLAŞIK 3 TİRİLYON ZARAR ETMİŞTİR.

  1. BAŞKANIN “H’ERKEZ BİRGÜN OSMANGAZİ’DE YAŞAYACAK” İDDASINI GÖRDÜĞÜMÜZ KADARIYLA SADECE SURİYE’Lİ SIĞINMACILAR CİDDİYE ALMIŞA BENZİYOR. ÖZELLİKLE KENT MERKEZİNDE İŞLETME RUHSATI ALMADAN AÇTIKLARI İŞYERLERİ İLE EMSAL İŞLETMELER KARŞI HAKSIZ REKABET ÜSTĞÜNLÜĞÜ SAĞLAMAKTADIRLAR. HİJYEN KURALLARINA AYKIRI SATTIĞI ÜRÜNLER DE DENETLENMEMEKTEDİR.

BU MASALLARI BİR KENARA BIRAKTIGIMIZDA BAŞKANIN BELEDİYE MECLİSİNİ DE VERİMLİ ÇALIŞTIRAMADIĞINI GÖRMEKTEYİZ. 2015 YILI MECLİS GÜNDEMİNE BAKTIĞIMIZDA YAKLAŞIK 500 CİVARINDA KOMİSYON RAPORUNU GÖRÜYORUZ BUNLARDAN BİR KAÇ TANESİ HUKUK KOMİSYONUN HAZIRLADIGI RAPORLAR 20 TANESİ KÜLTÜR SANAT VE ÇEVRE KOMİSYON RAPORU 150 TANESİ PLAN BÜTÇE KOMİSYON VE 300 ÜN ÜZERİNDE DE İMAR KOMİSYONUN PARSEL BAZLI PLAN DEGİŞİKLİĞİ RAPORUDUR. BU RAPORLAR OSMANGAZİNİN SORUNLARINI ÇÖZMEKTEN ÇOK UZAKTIR BELEDİYE MECLİSLERİ HALK ADINA KARAR ALIP POLİTİKA ÜRETEN, DENETİM GÖREVİ YAPAN KURUMLAR OLMALIDIR.

            TÜRKİYENİN EN BÜYÜK İLÇELERİNDEN BİRİ OLAN OSMANGAZİ’DE -KENTSEL DÖNÜŞÜM -TRAFİK-HAVA KİRLİLĞİ -OTOPARK-ÇEVRE SORUNLARI…. GİBİ TEMEL SORUNLAR DURURKEN SN BAŞKAN İLK 5 YILINI FİDAN DİKEREK GEÇİRDİ. 2.BEŞ YILINDA İSE BİR KAÇ KÜÇÜK PROJE İLE BİZLERE MASALLAR ANLATMAKTADIR.

            199 DEPREMİNDEN BUGÜNE 17 YIL GEÇMİŞ, DEPREM GERÇEĞİNİ UNUTMUŞ BULUNMAKTALAR. BURSA 1. DERECEDE DEPREM KUŞAĞINDADIR. OSMANGAZİ’DEKİ BİNA STOKLARI KÖTÜ VE KALİTESİZDİR. DEPREM GERÇEĞİNİ DÜŞÜNEREK OSMANGAZİ ‘Yİ BÜTÜNCÜL BİR PLAN YAPARAK PLANLAMALIYIZ Kİ İLÇEMİZİ DÖNİŞTÜREBİLELİM.

  • BU BAĞLAMDA BİR PLANLAMA YAPILMAMIŞTIR.

            2- KENTSEL DÖNÜŞÜM BİNA STOKLARININ KÖTÜ OLDUĞU VE ÇÖKELTİ ALANLARININ BULUNDUĞU

                YERLERDE YAPILMALIDIR.

            3- 5 YILLIK STRATEJİK PLANDA BUNA YÖNELİK BİR DÜŞÜNCE VE PERSPEKTİF YOKTUR.

            4- SOĞANLI KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA;

ŞÖYLE Kİ 126.000M2’LİK ALANIN %43’Ü BELEDİYENİN %57’Sİ ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA AİT BOŞ ARAZİYE YAPILAN BİR PROJE ÇALIŞMASIDIR. BUNUNLA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN TETİKLENMESİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.

            BELEDİYENİN FAALİYET RAPORUNDA BÜTÇE BÖLÜMÜNE BAKILDIGINDA İSE VERGİ GELİRLERİNDEKİ TAHSİLAT SORUNUN ARTARAK DEVAM ETTİGİNİ GÖRÜYORUZ 2014 YILINDA % 70 OLAN TAHSİLAT ORANI 2015 TE %67 YE DÜŞMÜŞ İLAN VE REKLAM VERGİSİNDE İSE %23 TE KALMIŞTIR. AYNI DÖNEMDE BELEDİYENİN FAİZ GİDERİ İSE 1.868.000 TL OLMUŞTUR. BELEDİYEMİZ ALACAKLARINI TAHSİL EDEMEZKEN FAİZ ÖDEMEKTEDİR. 2014 YILINDA VAKIFLAR BANKASINDAN ALINAN 2.000.000 TL KREDİYE 2015 YILINDA İLLER BANKASINDAN ALINAN 16.300.000 TL DAHA EKLENMİŞTİR.

            BU TABLO GELECEGİMİZİ İPOTEK ALTINA ALDIRMAKTADIR. 133 000 000 TL TAKİPLİ ALACAGI OLAN BELEDİYEMİZİN NEDEN BANKA KREDİLERİNE İHTİYAÇ DUYDUGUNU MERAK ETMEKTEYİZ. BU KAYNAKLARIN DOĞRU BAŞLIKLARA HARCANIP HARCANMADIĞINI DA KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR. BU BAĞLAMDA YUNUSELİNE AÇILAN YAKLAŞIK 1 KM UZUNLUGUNDAKİ RECEP TAYYİP ERDOGAN BULVARINA HARCANAN 12000000 TL DE KAFALARIMIZI KARIŞTIRMAKTADIR. KULLANILAN BU KREDİLERİN PİYASA MALİYETLEİRNİN VE NERELERE HARCANDIGININ SÜREKLİ TAKİPÇİSİ OLACAGIZ.

            YİNE 2015 YILININ FAALİYET RAPORUNADA YAPI KONTROL MÜD. ÇALIŞMALARINA BAKILDIĞINDA GEÇMİŞ YILLARDAN GELEN HASTALIĞIN DEVAM ETTİGİNİ GÖRÜYORUZ. İNŞAAT RUHSATI ALANLARIN %80 YAPI KULLANMA İZNİ ALMAMAKTADIRLAR. SN DÜNDAR ACABA BİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK İNŞAAT RUHSATI ALIPTA YAPI KULLANMA İZNİ ALMAYAN BİNLERCE BİNAYI MERAK ETMEKTEMİDİR?

            BELEDİYEMİZİN AKILLARA ZARAR BİR ESTETİK KURULU VAR. FAALİYET RAPORUNUN 69.SAYFASINDA BURSA’NIN RUHUNU GERİ KAZANDIRMAK KENTİMİZE ESTETİK KATMAK AMACI İLE ESTETİK KURUL OLUŞTURULMUŞTUR DENİYOR. ŞEHİRÇİLİK MİMARLIK KENTSEL TASARIM PEYZAJ MİMARLIĞI ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA ÜRETİLEN KENT MEKANLARI, TASARIM PROJELERİ….GÖRÜŞ BİLDİRİP KARAR VERMEK İÇİN OLUŞTURULAN KURULUN ÜYELERİNİN KİMLER OLDUĞUNU MERAK ETMEKTEYİZ. KURUL ÜYELERİMİZ İLÇEMİZİN BAĞRINA HANÇER GİBİ SAPLANAN TOWER PLAZANIN AKİBETİYLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİ NEDİR? DOĞANBEY UCUBELERİ, ANKARA YOLUNUN KENARINDA YÜKSELEN KULELERDEN HABERDARLARMIDIR.

            İMAR VE ŞEHİRÇİLİK MÜDÜRLÜĞÜNÜN 3194 SAYILI İMAR YASASININ 18.MADDESİNE GÖRE KAÇ ADET ŞUULAMA YAPMIŞTIR, KAÇ HEKTARLIK ALANDA 18 MD UYGULAMASI YAPILMIŞTIR, 20.000 CİVARINDAKİ HİSSELİ PARSELE MÜSTAKİL TAPULARINI VERMEK İÇİN BİR ÇALIŞMA YAPMAKTAMIDIR.

            FAALİYET RAPORUNDA ÖNEMLİ BİR YER TEŞKİL EDEN OTOPARKLARA BAKTIGIMIZ DA TABLO OLDUKÇA VAHİMDİR. 2014 YILI İTİBARİYLE OSMANGAZİ İLÇEMİZDE TRAFİĞE KAYITLI ARAÇ SAYISI 244 912, BURSA GENELİNDE İSE 687.748 ADETTİR. KENTİN MERKEZİ OLMAMIZ NEDENİYLEDE TRAFİKTEKİ ARAÇLARIN BÜYÜK ÇOGUNLUĞU OSMANGAZİ’DE SEYRETMEKTEDİR. SADECE 115 BİN OTOMOBİLİN KAYITLI OLDUĞU İLÇEMİZDE BELEDİYEMİZ BUGÜNE KADAR 1232 ARAÇLIK OTOPARK YAPMIŞTIR. 4000 CİVARINDA İNŞAAT RUHSATI VERİLİRKEN VE SADECE 2014 YILINDA 25 000 ARACIN TRAFİGE ÇIKTIGI KENTİMİZDE 1232 ARAÇLIK OTOPARK YAPIMI BU ÖNEMLİ SORUNU KÖKTEN ÇÖZMÜŞTÜR!  ÜSTELİK OTOPARK YÖNETMELİĞİNE GÖRE OTOPARK İHTİYACINI KENDİ PARSELİNDE ÇÖZEMEYEN YURTTAŞLARIMIZDAN, ONLARIN ADINA YAPACAĞI BÖLGE OTOPARKLARI İÇİN KATILIM PAYLARI ALMASINA RAĞMEN ÜCRETSİZ OLARAK TAHSİS EDECEĞİ BÖLGE OTOPARKLARI DA BİR HAYALDEN ÖTE GİTMEMEKTEDİR.

            TURİZM: TARİHİ KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ, DAĞ VE KAPLICALARIYLA BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP OLAN İLÇEMİZ SADECE ARAP TURİZMİNİN HEDEFLENMESİ İLE POTANSİYELİNİ KULLANAMAMAKTADIR. 2 SAAT UZAGIMIZDAKİ İSTANBUL’A 15 MİLYON TURİST GELMEKTE İKEN BURSA’YA GELEN AVRUPALI TURİST SAYISI 10 BİNLERLE İFADE EDİLMEKTE KONAKLAMA SÜRESİ 1.76 GÜN DÜR. ÖZELLİKLE KENT MERKEZİ İÇİN BÜYÜK BİR EKONOMİK DEĞER OLUŞTURACAK TURİZM PASTASINI SADECE SEYREDİYORUZ.

            SAYIŞTAY RAPORLARINDA SINIFTA KALAN OSMANGAZİ BELEDİYESİ KADIN KONUKEVLERİ GİBİ YASAL SORUMLULUKLARININ DA FARKINDA DEGİL. KENTİMİZİN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN OLAN ULAŞIM SORUNUDA HER GEÇEN GÜN BÜYÜMEKTEDİR YANLIŞ YATIRIMLAR BU SORUNU DAHA DA ÇIKMAZA SÜRÜKLEMİŞTİR. GÜNLÜK 600 BİN TRAFİK HAREKETLİLİĞİ OLAN HEYKEL BÖLGEMİZDEKİ T1 HATTI İLE ORTALAMA 8000 YOLCU TAŞINMAKTADIR. T1 HATTI ÖRÜLÜ OLDUGU BÖLGEDEKİ ULAŞIM İHTİYACININ  %2’SİNİ DAHİ KARŞILAMAMAKTADIR. BURSA İÇİN YAPILAN ONLARCA ULAŞIM PLANLAMASINDA YENİ YALOVA YOLUNDA TRAMVAY HATTI YOKKEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİS KARARI ZORAKİ OLARAK PLANLARA İŞLENDİ. BURSA’NIN ULAŞIM OMURGASI OLAN HAFİF RAYLI SİSTEME DİKEY HATLARLA YAPILMASI GEREKİRKEN, PLANSIZCA YAPILAN T2 HATTI İÇİN KESİLEN YÜZLERCE AGAÇTA HALA VİCDANLARIMIZI SIZLATIYOR.

            ÇEVRE AÇISINDAN BİR FELAKET OLAN DOSAB TA KURULMAK İSTENEN KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALE BELEDİYENİN KARŞI ÇIKMAMASI DA TARİHE KARA BİR NOT OLARAK DÜŞMÜŞTÜR.

            İLÇEMİZİN TEMEL SORUNLARI GÜN GEÇTİKÇE DAHA DA KARMAŞIK BİR HAL ALIRKEN, BELEDİYE BAŞKANIMIZ SN DÜNDAR SON BASIN TOPLANTISIYLA İÇİMİZE SU SERPTİ. GÖREVE GELDİGİNDEN BU YANA YANİ 2557 GÜNDE 1630 PROJEDEN BAHSETTİ. BU AÇIKLAMALARDAN SONRA BİZİM SN BAŞKANLA AYNI KENTTE YAŞAMADIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM. İLK BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINDA YAZILI OLARAK BU 1630 PROJENİN NELER OLDUĞUNUN TARAFIMIZA VERİLMESİNİ İSTEYECEGİZ. SORUNLAR İRDELEDİKÇE DAHA DA ÇOĞALIYOR. SN. BAŞKAN BAZI ÜLKELERDEN BİLE DAHA FAZLA BÜTÇEYE SAHİPKEN (OSMANGAZİ BELEDİYESİNİN YILLIK BÜTÇESİ 430 MİLYON TL ) BU SORUNLARI ÇÖZMEK YERİNE BİZLERE MASALLAR ANLATMAKTADIR.

            OSMANGAZİ YE BELEDİYECİLİK ANLAMINDA PEK KATKISI OLMAYAN SN DÜNDAR’A EDEBİYATIMIZA OLAN KATKILARINDAN DOLAYI BİR ÖDÜL VERMEYİ UYGUN BULDUK. YILIN EN İYİ MASAL ANLATICISI ÖDÜLÜNÜ SN.DÜNDARA TAKDİM ETMEK ÜZERE BELEDİYE MECLİS ÜYEMİZE SUNUYORUM.

                                                                                                                                             İSMET KARACA

                                                                                                                                             CHP OSMANGAZİ İLÇE BŞK

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap