Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Kariyer Planlamada 10 Adım

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Kariyer Planlamada 10 Adım
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İş hayatınızda her şey sistematik bir şekilde ilerlesin ve ben de bu düzene ayak uydurayım mı diyorsunuz?

Kariyer planlamada 10 adım ile her olaya bakış açınızı, olaylar karşısındaki duygu ve düşüncenizi, olayları yorumlamanızı, sonuçları bir tespit belleyip uygun adımlar atmayı, kısa sürede istenilen başarıyı elde etmek istiyorsanız adımlamalara başlayalım!

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

1) Kendinize güvenin, kendinize inanın, kendinizi destekleyin.Bir insan önce kendine inanırsa diğer adımları uygulayabilir hale gelir. İnanmak, güvenmek o işi eninde sonunda yapıp istenilen noktaya ulaşmayı ifade eder. Eğer kendinize güveniniz tam ise o işin yarısını bitmiş belleyin. Çünkü mutlak sonuca er ya da geç ulaşacaksınız.

2) Var olan sorunları gözünüzde büyütmeyin.Herhangi bir problem, gün içerisinde karşılaştığınız sorun, ufak aksilikler can sıkıcı olsa da her olay dozunda kalmalı ve gücümüzü yıldırmamalıdır.

Her şey gelip geçici olduğu için bu sorunları büyütüp içimizde derin yer etmesini önlemeli, motivasyonumuzu her daim dinç tutmalıyız. Problem, insan hayatının akışında yer alan normal bir deneyimdir ve her problem dozunda kalmalıdır.

3) Her problemin bir çözüm yolu olduğunu unutmayın.Çözüm yolu aramak, problemin çözülebilirliğini kolaylaştırır ve sizi problemin olmasına değil çözüm yolu aradığınız için farklı düşüncelere itecektir. Buna dikkati başka yöne çekme yöntemi denir.

4) Zamanı kontrol altına almayı bilin.Zamanı boş işler ile öldürmek israftır. Dinlenme sürelerinizi belirkeyin ve bu süre dolduğunda bir kere de olsa süre zarfını uzatmayın. Ayrıca bir kere yapılan her şeyin tekrarlanabileceğini unutmayın.

5) Sizi mutsuz hissettirecek her şeyden uzaklaşın.Motivasyon başarının sırrıdır. Dalgalanmalar olsa da her zaman motivasyonunuzu üst seviyede tutmak sizi başarıya getirecektir.

6) Hayatınızı bir plana otutturun, çalışma günlerinizi rutinleştirin.Bugün sabah saat kaçta kalkmalıyım? Yapmam gereken sorumluluğu yarına bıraksam olur mu? vb. sorulardan kaçınmak için hafta içi ve hafta sonuna göre bir çalışma planı ayarlayıp yapmanız gerekenleri uygun saat dilimi içerisine yerleştirin. Planı düşünme süreniz az, çalışma sürenizi ise çok olacaktır.

7) Hedefleri başardığınızda kendinizi küçük ödüller takdim edin.Hedefin büyüğü ya da küçüğü olmaz aslında. Mesela çalışma planınıza uyduğunuz ilk gün kendinizi çeşitli şekillerde, abartmadan ödüllendirebilirsiniz. Bu ödüllendirme ertesi güne dinç başlamanızı ve kendinize olan güveninizi arttırır. Çünkü motivasyon, iki ayaklı bir destektir.

8) Başarılarınız sizi çalışmaktan yıldırmasın.Bir şeyler başardıkça birey ‘Ben bu işi biliyorum’ diye kabullenip çalışma hızını arttırabileceği gibi tam tersi yavaşlatabilir de. Eğer yavaşlama söz konusu ise hedefe varma süreniz uzayacak ve beraberinde güvenininiz, motivasyonunuz, inancımız da azalma gösterecektir.

9) Çalışma mekanında düşünemediğiniz konuyu mekan değiştirip başka bir yerde düşünmeyi deneyin.Sürekli aynı ortamda çalışmak bireyi kasvetlendirebilir ve belli bir süre sonunda çalışma hızını düşürebilir. Mümkünse birkaç saatliğine de olsun farklı ortamlarda çalışmayı denemek sizi daha başarılı ve odaklı kılar.

10) Denemekten vazgeçmeyin. Bu kural sizi mutlak sonuca getirecektir.İnsanoğlu deneyip yanılma yolu ile birçok başarıya imza atmıştır. Başarı çıkışları nasıl bir birey için normal kabul edilirse başarı inişleri de normal kabul edilmelidir.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap