Kemaliye, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girdi – Kültür

0 6

[ad_1]

Erzincan’ın Kemaliye zamanı kenti ile Mardin’in Midyat ilçesindeki Geç Antik ve Ortaçağ kilise-manastırları da UNESCO Dünya Geçici Miras Sıralaması’ne eklendi. Türkiye’nin 2020 senesinde güncellenen listede 83 varlığı bulunuyordu.

Tarihsel süreçte İpek ve Kervan yolları üstünde bulunan, benzeri olmayan organik güzellikleri, varlıklı kültürel değerleri, kendine özgü şehir dokusu, mimarisi ve örneksiz evleri ile öne çıkan Kemaliye ilçesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Sıralaması’ne girdi.

Ortalama 35 kilometre uzunluğunda, dere tabanı ile vadi kenarı arasındaki kot farkı bin metreye kadar ulaşan, bu haliyle dünyadaki ilk 5 derin kanyon içinde yer edinen Karanlık Kanyonuyla, büyüklü küçüklü 38 tünelden oluşan ve dünyadaki “Tehlikeli Yollar” kategorisinde bulunan, sert kayaların içinden oyularak inşa edilmiş istisnai bir organik güzelliğe ve güzel duyu öneme haiz 7 kilometre uzunluğundaki Taş Kanalıyla, Türk kültür zamanı açısından mühim bilgiler içeren ilçe merkezine 4-5 kilometre uzaklıktaki Dilli Vadisiyle ve daha pek oldukça organik güzellikleriyle, zamanı ve kültürel zenginlikleriyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınan Kemaliye ilçesi, Erzincan’ın ne olursa olsun görülmesi ihtiyaç duyulan yerlerinden birisi olarak açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku