“KHK Rejimine Karşı Alanlarda Olacağız”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 14 Ocak’ta İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda ‘OHAL Değil, Demokrasi’ mitingi düzenliyor. Miting öncesi BirGün’e konuşan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, tüm yurttaşları mitinge davet etti. OHAL ile AKP’nin muhalif kesimleri baskı altına aldığını vurgulayan Gezen, AKP’nin OHAL ile rejim değişikliği yolunda önemli bir mesafe kat ettiğini söyledi.

‘OHAL, haklarımızın gaspı demek’

Parlamentonun tamamen devre dışı bırakıldığını kaydeden Gezen, “OHAL hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ilkelerinin yok sayılması, keyfilik, tek adam rejimi demek. Sendikal hak ve özgürlüklerimizin gaspı demek. Örgütlenme özgürlüğünün yok edilmesi demek. Düşünce ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılması demek. Kadın, çocuk ve emek düşmanı politikaların hayata geçirilmesi için gericiliğin seferber edilmesi demek. İşsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı demek” diye konuştu.
kesk-es-genel-baskani-aysun-gezen-khk-rejimine-karsi-alanlarda-olacagiz-411938-1.

‘Karanlığa teslim olmayacağız’

“Bir arada yaşamanın mümkün olduğu, demokratik, laik bir memleket için OHAL ve KHK rejimine karşı mücadeleye devam edeceğiz. Gençlerin, kadınların, emekçilerin mücadelesi ile çocuklarımıza aydınlık, mutlu bir gelecek kuracağız. İşte bu nedenlerle 14 Ocak’ta saat 15.00’te Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda buluşacağız. Bizler biliyoruz ki, örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez. Herkesi talepleriyle birlikte eşit, özgür, adil bir geleceği kurmak için mücadeleye güç vermeye çağırıyoruz.”

ÖDP: Mitingi beraber büyütelim

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), 14 Ocak’ta gerçekleştirilecek mitinge ilişkin “İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki mitingi beraber büyütelim” açıklaması yaptı. “OHAL kaldırılmalı ve KHK’ler tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: Siyasal İslamcı rejim, OHAL’i aynı zamanda 2019’a giden süreçte en önemli silahı olarak kullanmaktadır. YSK’nin referandumdaki marifetleri ortadayken OHAL altındaki bir seçim, adil ve demokratik bir seçim olmayacaktır. OHAL atlında ülke yönetilemez ve OHAL’de seçim olmaz! Halkın ve muhalefetin sindirilmesinin aracı haline getirilen, her tür hukuksuzluğa ve keyfiyete imkân tanıyan OHAL kaldırılmalı ve KHK’ler tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir!”

HAZİRAN: Adalet için buluşalım

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) de mitinge ilişkin bir çağrı açıklaması yayımladı. HAZİRAN’ın açıklamasında, AKP’nin kendi çıkarları için OHAL’i kullandığı vurgulandı. “OHAL ülkenin ve halkın ihtiyacı değildir, AKP-Saray rejiminin ihtiyacıdır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “OHAL, anayasasız ve demokrasisiz fiili tek adam diktasıdır. Türkiye OHAL’le yönetilemez. OHAL derhal kaldırılmalı. OHAL’de çıkarılan KHK’ler tüm sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir. Ekmek, adalet ve özgürlük için, mücadeleyi birlikte yükseltmek için 14 Ocak’ta Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda buluşalım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası