Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Kılıçdaroğlu Güneş Gazetesinden Tazminat Kazandı

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Kılıçdaroğlu Güneş Gazetesinden Tazminat Kazandı
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İki ayrı mahkeme söz konusu haberleri yayınlanan Güneş Gazetesini tazminat ödemeye mahkum etti.

Dava dosyasına göre, Güneş Gazetesi, Fuatavni isimli twitter hesabına ait “sahte” olduğu tespit edilen yazışmaları haber olarak yayınladı. 18 Şubat 2015 tarihinde “45 CHP’linin Kaseti elimizde” başlıklı haberde, Kemal Kılıçdaroğlu dahil 45 CHP’linin kasetinin bulunduğu iddia edildi. 20 Şubat 2015 tarihinde ise yine sahte yazışmalardan hareketle “CHP- Paralel Yapı ittifakının kan donduran planı” başlıklı başka bir haber yayınladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İKİ HABER İKİ DAVA

Avukat Celal Çelik, ilk haberde, Kılıçdaroğlu’nun kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 20 bin TL tazminat talebiyle dava açtı. Avukat Çelik, ikinci yayınlanan haberde ise CHP tüzel kişiliğine saldırılarak, kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasıyla Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak, 100 bin TL tazminat talebinde bulundu.

BİLE BİLE YALAN HABER YAPTILAR

Avukat Çelik, dava dilekçelerinde yayımlanan haberlerin içeriğinin tamamen yalan ve iftira niteliğinde olduğunu belirterek, “Haberlerin veriliş tarzı, gazetelerin ilk sayfalarında yer verilen fotoğraflar, kullanılan başlıklar ve olumsuz net yargı içeren iftira kapsamlı sözler dahi tek başına davalı gazetenin kötü niyetini, hakaret ve iftira kastını ortaya koymaktadır. Davalı tarafça yayımlanmış olan sözde haber metinlerinin tüm içeriği üretilmiş, iftiralar niteliğinde bulunduğundan ve bu siyasi kumpasa katkı vermek iradesi altında bile bile bu yalan haberler yapılmıştır” dedi.

TAZMİNAT ÖDEYECEK

Kılıçdaroğlu adına açılan davada Ankara 5. Asliye Hukuk Mahkemesi, Güneş Gazetesi’nin 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine 10 Haziran’da karar verdi. CHP Tüzel kişiliği adına açılan dava ise Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi önceki gün kararını açıkladı ve aynı gazetenin 10 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

SAVCI: YAZIŞMALAR SAHTE

Fuatavni isimli twitter hesabının başka hesaplarla yaptığı iddia edilen konuşmalar geçen şubat ayında yayınlanmıştı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı soruşturma sonucunda söz konusu twitter yazışmalarının sahte olduğuna karar vermişti. Savcılık, iddiaları yayımlayan gazeteler hakkında “yayın yoluyla zincirleme hakaret ve iftira” suçlamasıyla toplam 5 ayrı dava açmıştı.

Hürriyet

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap