Siyaset

Kılıçdaroğlu: “Siyasi hayatımı bitirebilirim ama…”


Siyaset

Dokunulmazlıklar konusunda ilk tur oylamaya genelde destek vermeyen ve durum analizi yapan CHP ikinci tur oylamada pakete destek vererek anayasa değişikliğinin referandumsuz kabul edilmesini sağladı. Peki neden tavır değiştirdi?İlk turda ‘hayır’ tavrı sergileyen CHP, asıl geçerli olan son turda destek verdi ve teklifin zorunlu referandum aralığını aşmasını sağladı.

Bunda Kılıçdaroğlu’nun olası bir referandumun yaratacağı tablodan çekinmesi ve 20 CHP’liden ‘evet’ oyu istemesi etkili oldu.

Kılıçdaroğlu’nun CHP’lileri “Hapis cezası alabilir, siyasi hayatımı bitirebilirim. Ancak referandum tehlikesinin neden olacağı karanlık tabloyu engellemek için değer” sözleriyle ikna ettiği öğrenildi.

Hürriyet’in haberine göre; CHP’nin bu tavrında AKP’nin dokunulmazlık referandumu ile birlikte partili cumhurbaşkanlığını da aynı gün referanduma götürme ihtimalini göz önünde bulundurduğu belirtiliyor.

CHP Genel Merkezi’nin “MHP, partili cumhurbaşkanlığı konusunda da AK Parti’ye destek verebilir, haliyle iki sandıklı referandum gündeme gelebilir. Partili cumhurbaşkanlığı, aynı safta duracağı dokunulmazlığın kaldırılması referandumunun rüzgârından destek bulabilir” dediği belirtiliyor…