Bağımsız Özel

Kılıçdaroğlu’na “dokunulmazlıklar” önerisi


Bağımsız Özel

Dün kaleme aldığım yazıda Kılıçdaroğlu’nun hataya düştüğü üç noktaya dikkat çekmiş hatta bunlardan birini tuzak olarak nitelendirmiştim, hala tezlerimde ısrarcıyım. Bugün de olası ‘kuru muhalefet’ eleştirilerine maruz kalmamak adına önerilerde bulunacağım. Ya da olması gerekenleri söyleyeceğim de diyebiliriz. *** Mevcut ‘dokunulmazlıklar yasası’nın içeriği nedir ve nasıl hayata geçirilmeye çalışılıyor? Mevcut ‘dokunulmazlık’ önerisi tamamıyla anayasaya aykırı […]Dün kaleme aldığım yazıda Kılıçdaroğlu’nun hataya düştüğü üç noktaya dikkat çekmiş hatta bunlardan birini tuzak olarak nitelendirmiştim, hala tezlerimde ısrarcıyım.

Bugün de olası ‘kuru muhalefet’ eleştirilerine maruz kalmamak adına önerilerde bulunacağım.

Ya da olması gerekenleri söyleyeceğim de diyebiliriz.

***

Mevcut ‘dokunulmazlıklar yasası’nın içeriği nedir ve nasıl hayata geçirilmeye çalışılıyor?

Mevcut ‘dokunulmazlık’ önerisi tamamıyla anayasaya aykırı ve ‘etik’ açısından sakıncalıdır.

Dün de dile getirdiğim gibi, anayasaya uymayan bir eylemi desteklemek tarihsel bir hata olacaktır. Ve bununla birlikte ileride CHP’nin sosyal demokrasici bütün argümanlarını kısıtlayacak ve samimiyetsiz kılacaktır.

1-) Bu nedenle, öncelikle yasanın geniş bir yelpazede ele alınıp hazırlanması gereklidir.

2-) En önemlisi anayasaya uyacak bir şekil alıp ve anayasaya uygun sunulması gerekiyor.

3-) Dokunulmazlıkların cadı avına dönüştürülmeden halkın onuru düşünülerek el alınması ve bu sebeple de, AKP’li vekiller de dahil hepsinin yaptığı yolsuzlukların önü açılacak hale getirilmesi ve 500 bilmem kaç küsur fezlekeyi işleme koyacak şekilde olması lazım.

4-) HDP’li vekillere özel hazırlanacak yasa hiçbir şekilde samimi olamaz ve tamamıyla AKP’nin kişisel kavgasıdır. Anayasayı, meclisi, vekilleri AKP kendi amacı için kullanmış ve Kılıçdaroğlu’da buna alet olmuş olacaktır.

5-) 7 Haziran’da sözde koalisyon görüşmeleri diye halkı kandırıp, görüşmeler bitince ‘masada koalisyon konuşulmadı ki’ açıklaması gibi saçma bir argüman daha dillendirirse ,hatasını farkedip, bu sefer Kılıçdaroğlu’nu koltuğundan eder!

***

Sıradan her vatandaşın düşünebileceği bu maddeleri ana muhalefetin genel başkanı düşünemiyor ve yanındaki kurmayları da aynı cehalet çukurunda ise, vay halimize!

CHP’li seçmen vatandaşlarımıza sesleniyorum:

“Yıllardır süregelen hata görmemezlikten arınmaya başlayın çünkü bu eylem zannettiğiniz kadar üstün körü geçilecek bir eylem değildir, sonuçları çok ama çok ağır olacaktır. Bütün CHP’li seçmen, yerel kadrolar, genel kadrolar, taban, tavan herkes bundan sorumlu olacak ve tarih bunun hesabını soracaktır. Anladığımız kadarıyla nedeni bilinmese de Kılıçdaroğlu öyle ya da böyle bu yasaya ‘evet’ diyecek. Ama en azından sesini çıkarın da usulüne uygun olsun.”

Devrim’le kalın…