Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Kılıçdaroğlu’na hapis yolu: Dokunulmazlığı kaldırılacak!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Kılıçdaroğlu’na hapis yolu: Dokunulmazlığı kaldırılacak!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Cavit Kınalı – Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten 4 yıl 8 aya kadar hapisle yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 5 Ocak’ta Beşiktaş Belediyesi’nde yaptığı konuşmasının ardından Erdoğan’ın suç duyurusu üzerine fezleke hazırlandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Sabah’ın haberine göre, 11 sayfalık fezlekede Kılıçdaroğlu’nun “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle yargılanabilmesi için dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor.

MAN ADASI İFTİRAYMIŞ…

Sabah’ın haberindeki fezlekede; Kılıçdaroğlu’nun Man Adası belgelerine ‘iftira, 17/25 Aralık yolsuzlukları sürecindeki gelişmelere ‘uydurma delil’, Erdoğan’ın FETÖ ile kan kardeşi olduğu dönemlerin hatırlatılmasına ise “Erdoğan ile FETÖ’yü bağlantılı gösterme” denildi. B

“(Kılıçdaroğlu’nun) Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu işlediği, sözlerinin tahkir edici olup küçültücü değer yargıları içeren ibareler ihtiva ettiği ve küçük düşürücü nitelikte kullanıldığı, kullanılan sözlerin eleştiride bulunmak ve düşünce açıklaması sınırlarını dolayısıyla hukuka uygunluk sınırlarını aştığı, bu eleştirilerin aşağılama ve küçük düşürücü nitelikte olduğu dolasıyla Cumhurbaşkanına hakaret suçunun unsurlarını taşıdığı anlaşılmıştır.”

“FİKİR AÇIKLAMANIN ‘SÖVME’DEN AYRILMASI GEREK”

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın kendisine muhalif gördüğü her vatandaşı ‘hain, nankör, şerefsiz’ diye nitelemesine ses bile çıkaramayan Cumhuriyet’i korumakla mükellef Cumhuriyet Savcısı fezlekede, “Bir kimsenin somut fiil ya da olgu isnat edilerek veya sövmek suretiyle zedelenen onur, şeref ve saygınlığı, hakaret suçunun konusunu oluşturmakta. Bir söz ve davranışın küçük düşürücü nitelikte bulunup bulunmadığı, örf ve adet, tarafların sosyal konumu fiillerin işlenmesi sırasındaki özellikler ve kamuoyundaki yaygın kanaatler dikkate alınarak belirlenmeli” denildi. TCK’nın 299’uncu maddesiyle Cumhurbaşkanlığı’nın fonksiyonları değil, Cumhurbaşkanı’nın şeref ve varlığının korunduğu kaydedilerek, “Cumhurbaşkanına hakaret ve sövme suçunun oluşması için de onun sosyal değeri konusunda kendisinin veya toplumun sahip olduğu düşünce ve duyguları sarsıcı fiil veya sıfatlar isnat veya izafe edilmemelidir” ifadesi kullanıldı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap