Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’ın tehdidine rest: Her şeye hazırlıklıyım

0
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine dair basında yer açan tutuklanabileceğine dair spekülasyonlara yol açan, Recep Tayyip Erdoğan sözlerine ilişkin açıklamada bulundu:  “Gayriciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Her şeye hazırlıklıyım” ifadelerini kullandı.
Hürriyet Daily News gazetesinden Barçın Yinanç’a konuşan Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi;

“Yargı bağımsız diyor açıkça yargı yoluyla sopa gösteriyor”

“Ülkede yargının bağımsız olduğunu belirten ana muhalefet partisinin genel başkanına dolaysız olarak yargı yoluyla sopa göstermeye kalkıyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL’e biz sivil darbe adını veriyoruz. Yaşanan her darbe kendi hukukunu yaratır. 12 Mart, 12 Eylül’de bunu açık bir şekilde zaten gördük. Sivil darbeciler kendi hukuklarını oluşturdular. 20 Temmuz’dan sonra da sivil darbeciler hemen kendi hukuklarını OHAL ve KHK’lar ile oluşturdu. Geçmişte darbeciler nasıl herhangi bir kişiyi rahatça tutuklayabiliyorsa bugün de bizim diktatör aynısını yapacağını sanıyor. “Ben de yakalarım yargı benim emrimde atarım içeriye.” Biz bunlara pabuç bırakmayız. ‘Bu özgüveniniz nereden’ diye sorarsanız; ortada bir suç yok. MİT TIR’larıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin kararı var; ‘Bunlar devlet sırrı değil’ diyor.

 “Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok derken buna ben de dahilim”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum demişti, hepimiz bunu biliyoruz. Her darbe kendi hukukunu yaratır, kendi mahkemesi, kendi polislerini gözaltına alır da tutuklar da. Gayri ciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Daha önce de ifade ettim, Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği kesinlikle yoktur. Hiç kimsenin derken bu gruba ben de dahilim.

 “Tutuklanmam muhalefeti zayıflatmaz, CHP’yi daha güçlü hale getirir”

“Tutuklanmam partimi daha daha güçlü kılacaktır. Biz basit bir parti değiliz; dünyanın en eski dört partisi arasındayız. Türkiye’nin geriye gidiş şansı yoktur. Türkiye asla bu yükü kaldıramaz. Herkes konuşurken son derece dikkatli olmak zorundadır.”

“AKP’de metal yorgunluğu değil, metal yığılması var”

“O tarafta büyük moral bozukluğu var. İtiraf ediyorlar metal yorgunluğu diye ama metal yığılması var. Bizim tarafta ise kaybedilen demokrasi, yok olan adalet nedeniyle bunları geri getirmek için bir heyecan var ve yarın seçim olacakmış gibi çalışıyoruz.”

 “Dış politika iç politika malzemesi olarak kullanılamaz”

“AB ile kopuşa doğru gidiyoruz ve bu son derece riskli. Dış politika, iç politika malzemesi olarak kullanılmaz. Dış politika tüm ülkelerde millidir; iktidar ve muhalefet aynı dış politikayı savunurlar; bizde de Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana böyle gitmiştir. Ama ilk kez AKP iktidarında iktidarla muhalefet arasında kopuş olmuştur.”

 

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku