Kilo Sorununuz Mu Var? İşte Engellemenin Yolları…

0

Şişmanlık, kilo sorununuz ve obezitenin sebepleri bilinirse önüne geçmek için doğru adımlar atılabilir.

Obeziteye sebep olan etkenler tam olarak silinmese de, genetik, çevresel etkenler, nörolojik, fizyolojik etkenler, beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, eğitim durumu, ekonomik etkenler, cinsiyet nedenler arasında sayılabilir.

Şişmanlık ve Obezitenin Önlenme Yolları:

Diyet: Vücut orantısının boya göre olması gerekir. Obezite riski hesaplamada kilo boy düzeyinin karesine bölünür. Vücut kitle endeksi 30 un üzerinde çıkarsa obez, 40 üzeri olursa morbid obez, 50’nin üzeri ise süper obezdir.

Obezlik durumu belirlendikten sonra, uzman eşliğinde diyete başlanmalı. Uygulanacak diyet kan tahlillerine göre kişiye özel belirlenmeli, yeme içme alışkanlığında bir düzen sağlanmalı ve düzene uyulmasına özen gösterilmeli.

Egzersiz: Yapılan diyet egzersiz ile tamamlanır.

  • Egzersiz Çeşitleri: Tempolu yürüyüş günlük haftanın en az 5 günü günlük yarım saat. Ev içerisinde hareketin artırılması için, televizyon, bilgisayar ve benzeri hareketi kısıtlayıcı etkinlikler azaltılmalı
  • Yürüme etkinliğinin artırılması: Kısa mesafelere yürüyerek gidilmesi, asansör kullanımının azaltılması
  • Düzenli spor yapılması: Kişiye en uygun spor seçimi belirlenerek uygulanır.

Egzersizde dikkat edilmesi gereken, ilk başlamada yavaş tempolu, basit hareket, ilerleyen zamanda tempo ve süre artırılır. Belirlenen egzersizler kişilerin özelliğine göre belirlenir.

Davranış Değişikliği: Yeme-içme için seçilen besinlerin değeri kadar nasıl ve ne zaman yendiği de önemlidir.

  • Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Fast food ve gazlı içecekler tüketilmemeli.
  • Yemek saatleri belirlenmeli
  • Yemek masasında yenmesine özen gösterilmeli
  • Yemek yerken TV izlenmemeli, tablet, bilgisayar, telefon gibi dikkat dağıtıcı aletler kullanılmamalı

Cerrahi Tedavi: Cerrahi tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından kişiye en uygun olanı belirlenir. Besinlerle alınan enerjinin azaltılması için bariatrik cerrahide hedef, besinlerin gastrointestinal sisteminde emilimlerini azaltmaktır. Bu aşamalar bypass, gastrik bantlama, gastrik balon gibi yöntemlerden uygun olanı hekimler tarafından belirlenir. Rekonstrüktif cerrahi yöntemde ise vücudun farklı bölgelerinde oluşan yağların vücuttan uzaklaştırılması hedeflenir. Cerrahi tedavilerde konusunda uzman hekimlerden yardım alınmalıdır.

Kilo Sorununuz bu şekilde tamamen aşılabilir denilemez ama bunları yapmak bu sorunu aşmakta önemli bir yer edinmekte. Daha fazlası için yazının altına yorum atabilirsiniz.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku