Kim Milyoner Olmak İster: Klasik Bir Satranç Karşılaşmasında Piyon Adlı Taş

Kim Milyoner Olmak İster 8 Ekim 2021 Cuma Günün sorusu

0

Atv’de Cuma akşamları saat 20:00’da yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yeni bölümüyle karşımızda. Yarışma her hafta farklı yarışmacı ve yarışmacıların hikayeleriyle izleyiciler ile buluşuyor. sorusu cevabı nedir? Kenan İmirzalıoğlu’nun sunduğu program bu hafta da meraklandırıcı sorularıyla karşımızda. Yarışmacımız Hande Mergen 22 Kasım 1995 İzmir doğumlu. İstanbul Kadir Has Üniversitesi Mimarlık Mezunu.

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında sorulan soru merak edildi. Merak edilen soru ve cevabı haberimizde bulabilirsiniz. Peki soru ve cevabı ne?

Kim milyoner Olmak İster 8 Ekim 2021 Cuma Günün sorusu

İlk 3 soruda bir seyirci jokeri kullanan Hande Mergen, 4. soruda sesli soruya denk geldi. Adsız isimli şarkıyı kim seslendirmektedir sorusuna telekom jokeri kullanmak istedi. Telefondaki arkadaşı Cem Karaca cevabını verdi.

Soru ve Cevap: Klasik Bir Satranç Karşılaşmasında Piyon Adlı Taş Hakkında Hangisi Yanlıştır

A) Her oyuncuda 8 adet bulunur

B) Geriye doğru hamel yapamaz

C) Rok adlı hamlede hareket ettirilir

d) Başka bir taşa terfi edebilir

Piyon düz ve ileri doğru hareket etse de karşı oyuncunun taşlarını çapraz olarak yer (oyundan çıkarır). Piyon doğrudan önünde olan bir taşı alıp yoluna devam edemez. Bu nedenle piyonların önleri başka taşlar tarafından kesilebilir.

Piyonun diğer satranç taşlarının sahip olmadığı bir başka özelliği de, rakibin açılışta iki hamle ilerleyerek yanına gelen piyonunu, çaprazında olmasa da çaprazındaymış gibi arkasına hareket ederek oyun dışında bırakabilmesidir.Bu harekete ateş hattı denir. Bu özellik yalnızca rakibin açılışta iki kare ilerleyen piyonları için geçerlidir.

Bütün tahtayı geçerek tahtanın son sırasına ulaşan piyon oyuncunun isteğine göre aynı renkteki vezir, kale, fil ya da at’a terfi edebilir. Terfi eden piyon oyundan çıkarılır ve diğer oyuncu hamlesini yapmadan önce bulunduğu kareye seçilen yeni taş yerleştirilir.

Piyonun terfi edeceği taş belirlenirken seçenekler oyundan çıkarılan taşlarla sınırlı değildir. Bir oyuncunun 10 at, 10 kale, 10 fil ya da 9 vezire sahip olması Satranç oyun kurallarına uygundur ve oyun sırasında böyle bir durumun oluşması olasıdır. Böyle bir durum uygulamada çok nadiren görülebilir.

Satranç oyununda piyon her zaman düz ve ileri doğru hareket eder. Piyonların bir kere ileri gittikten sonra geri dönmesi mümkün değildir. Bir piyon açılış dışında her adımda yalnızca bir kare ileri gidebilir. Açılış durumunda hiç oynamamış bir piyon ilk hamle olarak iki kare ileri oynanabilir.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku