Kırmızı Ete Ramazan Zammı!

Zam et fiyatlarında yüzde 10’a yakın artışa yol açarken kıymanın kilosu 40 liraya, kuşbaşı ise 45 liraya ulaştı.

Her yıl Ramazan ayına günler kala gıda fiyatlarına birdenbire zam yağıyor. Özellikle kırmızı et fiyatları zam yağmurundan en çok nasibini alan temel gıdalar arasında. Ramazan ayından 15 gün önce 23 liraya satılan dana karkas et Ramazan ayının başlamasıyla birlikte 25 liraya kadar çıktı.

TAMAMEN FIRSATÇILIK

Yapılan zamların tamamen Ramazan fırsatçılığı olduğunu vurgulayan Etçi Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Arslan, “Bu zamları açıklamanın başka izahı yok. Her yıl yaptıkları Ramazan fırsatçılığını bu yıl da yaptılar” dedi.

Vatandaşın, havaların sıcak gitmesinden dolayı eti fazla talep etmediğine dikkat çeken Arslan, bu yüzden satışların düşük seyrettiğini dile getirdi. Tarihi Sultanahmet Köftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, et fiyatlarını üreticilerin dışında birilerinin yüksettiğini kaydetti.  Ramazan’ın gelmesiyle et fiyatlarına yüzde 7 zam yapıldığına dikkat çeken Tezçakın, geçen Ramazan’dan bu yana ise fiyatların yüzde 25 zamlandığına işaret etti.

KIYMA 40 LİRAYA ULAŞTI

Zam, et fiyatlarında yüzde 10’a yakın artışa yol açarken market ve kasaplarda dana kıymanın kilosu 40 liraya, kuşbaşının kilosu ise 45 liraya kadar çıktı.Tezçakın, “Enflasyonun yüzde 10’un altında seyrettiği bir dönemde et fiyatlarının yüzde 25’in üzerinde artmasını spekülatif olarak görüyoruz. Biz etimizi direkt üreticiden alıyoruz ve üretici fiyat artışını piyasanın çok altında yaptı. Bu yüzden üretici dışında birileri fiyat yükseltiyor” dedi.

KÜÇÜK İŞLETMELER ZAMLI ALIYOR

Tarihi Sultanahmet Köftecisi gibi büyük işletmelerin kırmızı eti direkt üreticiden aldığını belirten Mehmet Tezçakın, küçük işletmelerin böyle bir şansı olmadığı için eti market ya da kasaptan aldıklarını bu yüzden zamdan çok fazla etkilendiklerini aktardı.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DÜŞER

Dana karkas etin önümüzdeki hafta 23 liraya düşeceğini öngören Mehmet Emin Arslan, “Bu hafta Et ve Süt Kurumu 10 bin ton karkas et ithal edecek. Üstelik vatandaş da havalar sıcak gittiği için kırmızı eti tercih etmiyor. Bu iki sebepten dolayı ben önümüzdeki hafta fiyatların yeniden 23 liraya gerileyeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boyacı Ustası