Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Kırşehir Şeker Fabrikası skandalı ortaya çıktı!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Kırşehir Şeker Fabrikası skandalı ortaya çıktı!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

AKP’nin NBŞ’ye özendirme politikası ve cari açığı kapatma girişimi sebebiyle özelleştirmeye açtığı şeker fabrikalarından Kırşehir Şeker Fabrikası’nın yandaşa peşkeş çekildiği ortaya çıktı.

Bağımsız Gazete ve Çanakkale’nin Sesi yazarı Temel Sağıroğlu’nun ortaya çıkardığı skandalda, Kırşehir Şeker Fabrikası’nın “Milletin a… koyacağız” sözleriyle bilinen AKP’li Mehmet Cengiz’in paravan şirketine satıldığı belirlendi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

NAYLON ŞİRKET Mİ?

Kırşehir Şeker Fabrikası için yapılan ihaleyi, TUTGU GIDA TURİZM İNŞAAT İMALAT İHRACAT İTHALAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ kazandı. TUTGU Gıda’nın aslında ticari faaliyette bulunmadığını belirten Sağıroğlu, naylon şirket mi sorusunu sordu. Daha önce ihalelere katıldığına dair bir bilgiye rastlanmayan TUTGU Gıda’nın, gıda sektöründe herhangi bir çalışması yok. Taşeron olarak yapıldığına dair ise bir emare bulunmuyor.

İHALE ASLINDA MEHMET CENGİZ’E Mİ VERİLDİ?

Özelleştirme Dairesi Başkanlığı tarafından; Portföy C olarak gruplanan ve aralarında Kırşehir Şeker Fabrikası’nın da yer aldığı Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba şeker fabrikaları ihalesi için 11/02/200919/11/2009 tarihleri arasında ilana çıkılmış, 9 teklif alınmış. 08/12/2009 tarihinde yapılan açık artırma ihalesinde ise;  606 milyon ABD Doları (2 trilyon 424 milyon Türk Lirası) ile en yüksek teklifi AK-CAN ŞEKER SANAYİ VE TİCARET A.Ş vermiştir. Bu verilen teklife göre; her şeker fabrikası başına 484 milyon TL fiyat verildiği görülüyor.

Danıştay; Mehmet Cengiz’in şirketi olan AK-CAN Şeker’in aldığı ihaleyi, değerinin altında olduğu gerekçesiyle iptal ediyor. Yani; fabrika başına düşen 484 milyon TL‘yi Danıştay yeterli bulmuyor.

AK-CAN Şeker’in ihaleden önce 180 milyon liraya yükselttiği sermayesini, Danıştay’ın iptali ardından 18 milyon liraya düşürmesi de şaşırtacak bir gelişme.

Şirketin sermaye düşürdüğüne yönelik o belge:

Danıştay‘ın 11/01/2011 tarih ve 2011/16 sayılı kararı ile ihalelerin iptaline karar vermesinden sonra, TUTGU Gıda’nın kuruluşu yapılıyor. İsmail Doğan’ın sahibi olarak görüldüğü TUTGU Gıdar, yine sahibinin İsmail Doğan olduğu Duygu Müh. İnş. Üretim İth. İhr. Tic. LTD. ŞTİ’nin alt firması.

DUYGU Şirketi’nin grup firmaları arasında, TUTGU Gıda ve Taşyapı İnşaat var.

Taşyapı İnşaat’ın Mehmet Cengiz’in bir çok işinin taşeronu olduğunu dile getiren Sağıroğlu, bu ilişkinin ortaya çıkarılması gerektiğini savunarak, “Her şey ortada. Kırşehir Şeker Fabrikası 2009 yılında 484 Milyon Liraya değeri daha fazla olmalıdır gerekçesiyle satılmadı. Alıcının ismi Mehmet Cengiz idi.

Aradan 9 yıl geçti. Kırşehir şeker Fabrikası değer kazanmak yerine değer kaybetti.(!)

150 Milyon daha az bir tutarla dolaylı bir şekilde yine aynı kişiye, milet’in Mahrem yerine gül koyan Mehmet Cengiz’e satıldı.

Temel Sağıroğlu’nun yazısının tamamını okumak için tıklayınız.

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap