Kişiye özel pulu artık TBMM ödemeyecek

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Z Kuşağı Oyları Kime Gidecek? İşte Son Yapılan Anket Sonucu!

Ulaştırma Bakanı ile İBB arasında ‘metro logosu’…

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, bazı milletvekillerinin cezaevlerindeki teşkilat üyelerine yüklü oranda pul aldıklarını açıklamasından sonrasında, Meclis’te yeni bir pul skandalı daha ortaya çıktı. PTT’nin kişiye hususi pul uygulamasından yararlanarak Meclis bütçesinden kişisel pul bastıran milletvekillerinin giderleri Meclis Başkanı Şentop’un talimatıyla ödenmedi.

ŞENTOP’TAN GERİ DÖNDÜ
HDP’li bazı milletvekillerinin Meclis bütçesinden aldıkları pulları cezaevindeki teşkilat üyelerine verdiklerinin ortaya çıkmasından sonrasında, TBMM yönetimi bu mevzuda bir araştırma başlatmıştı. Edinilen bilgilere bakılırsa bu araştırma esnasında, PTT’nin kişiye hususi pul uygulamasından yararlanarak Meclis bütçesinden kişisel pul bastıran milletvekillerinin giderlerinin de Meclis tarafınca ödendiği belirlendi. Milletvekilleri bu uygulamayla kendi fotoğraflarının yada belirledikleri başka bir sembolün yer almış olduğu kişiye hususi pul bastırabiliyor. Son olarak, saldırı suçlamasıyla yargılanan Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik’in 54 bin liralık kişiye hususi pul gideri Şentop’tan döndü. HDP’li bir başka milletvekilinin de 600 bin liralık pul bastırdığı, sadece bu paranın TBMM bütçesinden ödenip ödenmediğinin hemen hemen belirlenmediği, buna yönelik Meclis yönetiminin araştırma yapmış olduğu açıklandı.

PARAYI BİZZAT VERECEKLER
Şentop’un talimatı ile bundan sonrasında kişiye hususi bastırılan bu pulların parasının, bizzat milletvekili tarafınca kullanılması şartı ile TBMM bütçesinden ödenmesine karar verildi. TBMM kaynakları, “Oldukca fazla maliyet çıkıyor bu mevzuda. Mesela 2018’ten itibaren pul gideri 700 bin lira iken bu sayı bugün 3 milyon liraya ulaşmış. Bunun önüne geçeceğiz. Pulu bastırıyor fakat kendisi kullanmıyorsa bunların parası ödenmeyecek” dedi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku