Kızamık vakaları ABD’ye bağlı Afgan mülteci uçuşlarını durdurdu

0 20

fgan mültecilerin ABD’ye uçuşları , ülkeye yeni gelen Afganlar arasında dört kızamık vakasının bulunmasının ardından Cuma günü durduruldu .Beyaz Saray, dört kızamık vakası teşhis edildikten sonra ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından durdurmanın önerildiğini söyledi.Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, “Müttefiklere Hoş Geldiniz Operasyonu, ABD’ye kısa süre önce gelen Afganlar arasında teşhis edilen dört kızamık vakası nedeniyle CDC’nin talebi üzerine ve çok sayıda tedbir nedeniyle geçici olarak duraklatıldı.” gazetecilere anlattı.

Davaların nerede olduğunu söylemedi. Almanya ve Katar’daki askeri üslerden ABD’ye Afgan uçakları geliyor. Birçoğu ticari taşıyıcılar tarafından işletilmektedir.

Kızamık , ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilen oldukça bulaşıcı bir virüstür . 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ortadan kaldırıldığı ilan edildi. Ancak, gezginler virüsü Amerika Birleşik Devletleri’ne getirmeye devam etti ve bu da aşılanmamış kişiler arasında yerel yayılmaya ve salgınlara yol açtı.Psaki, kızamık olduğu tespit edilen kişilerin halk sağlığı rehberliği uyarınca karantinaya alındığını ve temaslı takibinin başladığını söyledi. Gelen Afganların ABD’ye girişlerinin bir koşulu olarak kızamık aşısı olmaları gerektiğini söyledi.

Psaki, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısının şu anda ABD’deki askeri tesislerde Afganlara uygulandığını söyledi. Yönetimin, insanları denizaşırı yerlerde aşılamak için önlemler araştırdığını da sözlerine ekledi.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku