KKTC hükümeti İstifa açıklaması yaptı!

KKTC Başbakanı Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile ilgili bir açıklama yaptı.

0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Başbakan Ersan Saner, hükümetin istifa ettiğini duyurdu. Saner, istifanın en kısa sürede cumhurbaşkanına sunulacağını bildirdi.

KKTC Başbakanı Ersan Saner, hükümetin istifa ettiğini açıkladı.

Saner, istifanın en kısa sürede Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunulacağını ifade etti.

 

 

Saner, “Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı problemlerin istifasını getirdiğini belirtti” ve şunları kaydetti:

“Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, Covid-19 salgını şiddetli bir biçimde tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir anlamda mecburi olarak kuruldu.

8 Aralık 2020’de koalisyon sözleşmesi imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin ana amacı salgının ve onun getirdiği ekonomik sıkıntıların en az sıkıntı ile atlatılması idi.

Ben, bize dışardan ve içeriden yaşatılan tüm problemlere rağmen bu iki konu da başarılı olduk.

Pandemi ile mücadelede dünyanın en iyi beş ülkesinden birisiyiz.

Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin problemlerinin aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından ciddi bir güvence sağlamış durumdayız.

Hal böyleyken Ekim ayı başından beri yeni dönem çalışmalarına başlayan Meclisimizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları hayata geçirmek ülkenin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına yerine getirmemiz gerekli olan yasa çalışmalarını önlemektedir.

 

Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için iyi niyetle yapmış olduğumuz önerinin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gerekli olan anlayış ve desteği göremeyeceğiz.

Bunlara ilave olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan problemler vardır.

Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlar istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine sundum.

Bu noktada şunların çok kıymetli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarı sağlaması, her hangi bir şaibeye adının karışmaması, ker kesimin, herkezin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, önleme girişimlerine karşın yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır.

8 Aralık’tan bu yana benimle beraber bu ülkeye hizmet etmek için katkıda bulunan herkese, büyük destek ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi ifade eder, saygılarımı sunarım.”

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku