Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

KKTC’den Türkiye’ye bayrak desteği

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 KKTC’den Türkiye’ye bayrak desteği
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar ve Iktisat ve Güç Bakanı Hasan Taçoy, yaptıkları açıklamalarla, Avrupa Parlamentosunda (AP) Türk bayrağını yırtan Yunan milletvekili Ioannis Lagos’a reaksiyon gösterdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, içtimaî medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AP’de Yunanistan’ın ırkçı Altın Şafak partisine mensup bir milletvekilinin Türkiye’ye yönelik reaksiyonunu kağıda basılı bir Türk bayrağını yırtma noktasına taşımış olması kınanması gereken bir davranıştır” tabirini kullandı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

AP üzere farklı kültür ve anlayışların barış ortamında bir arada bulunduğu bir mekanda nokta alan bu vukuatın, ırkçı ve faşist tavırların insanlık ismine ne kadar zararlı olduğunun da bir göstergesi olduğuna değinen Akıncı, şunları kaydetti:

“Bu ırkçı ve yakışıksız davranışı Yunan hükümetinin kınadığı ve AP Başkanlığının da cezasız bırakmayacağı haberleri ise sevindiricidir. Irkçı siyasetlerden insanlık büyük acılar yaşadı. Bu çeşit davranışların yeni acılara yol açmaması için milletlerarası dayanışma içinde karşı durulmalıdır.”

“TÜRK ULUSUNA KARŞI YAKIŞIKSIZ BİR SALDIRI”

Başbakan Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, “Bir Yunan milletvekilinin AP’de Türk bayrağını yırtması kabul edilemez bir tahrik, Türk ulusuna karşı yakışıksız bir saldırı” değerlendirmesinde bulundu.

Dün AP’de yaşanan vukuatı kınayan Tatar, açıklamasında şu sözlere konum verdi:

“Önce Rum Idaresi’nin müdafaası altındaki Şiddetli sağcı/ırkçı ELAM’ın (Ulusal Halk Cephesi) 15 Kasım’da KKTC bayrağını yaktı, artık de AP’de ırkçı Altın Şafak Partisi üyesi Yunan milletvekili Türk bayrağını yırttı. Bunlar tesadüf değildir. ELAM ile Altın Şafak kullanılarak tahrik edilmeye çalışılıyoruz. Birileri bulanık suda balık avlama hayali kuruyor lakin boşuna.Türk bayrağı hepimizindir. Türk bayrağı ile KKTC bayrakları her yanda dalgalanmaya devam edecektir.”

Tatar, Yunan milletvekilinin AP’de Türk bayrağını yırtmasının kabul edilemez bir tahrik ve Türk ulusuna karşı yakışıksız bir akın olduğunu vurgulayarak, AP’yi faşist Yunan milletvekilinin bu tavrı önünde önemli bir reaksiyon ortaya koymaması nedeniyle protesto ettiğini belirtti.

“HADDİNİ BİLSİN”

Bakan Taçoy da yazılı açıklamasında, İzmir’in işgalden kurtarıldığı sırada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yunanistan bayrağına karşı yapılanlara yönelik, “Bayrağı zıt taşıyabilirler lakin mahalde süründürmesinler. Bu bizim adetlerimize yakışmaz” ihtarını yaptığı hatırlattı.

Taçoy, “Türkiyemizin bayrağını yırtan AP Yunan vekiline hatırlatırız ki asil Türk milletiyiz. Türkiyemizin bayrağının altında huzur içerisinde yaşayan bir milletin ferdi olarak, şunu net olarak söz etmek isterim ki paçoz vekil, haddini bilsin. Irkçılığa karşı olduğunu bildiğimiz AP’nin, bu paçoz vekille ilgili ivedi formda yaptırım kararı alması gerekmektedir. Bayrağımıza uzanan eli kırmasını düzgün biliriz.” görüşünü paylaştı.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap