TÜRKİYE

‘Koca Yusuf’ Çin’den tahliye için hazır


TÜRKİYE

Sıhhat Bakanlığı, Çin’in Wuhan kentinde mahsur kalan 35 Türk ve 10 Azerbaycan vatandaşını Türkiye’ye getirmek için hazırlıklarını tamamladı …Sıhhat Bakanlığı, Çin’in Wuhan kentinde mahsur kalan 35 Türk ve 10 Azerbaycan vatandaşını Türkiye’ye getirmek için hazırlıklarını tamamladı.

Tahliye için hazırlanan askeri kargo uçağı, Kayseri’den Etimesgut Askeri Havaalanı’na geldi.

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından kalkan, Türk Hava Kuvvetlerine ilişkin A400M kargo uçağı, Sıhhat Bakanlığınca planlanan büyük tahliye operasyonu kapsamında, sıhhat ekiplerini ve ekipmanı aldıktan sonra Çin’e hareket edecek.

Ambulans uçak, salgının yaşandığı Wuhan’da yaşayan ve Türkiye’ye dönme taleplerini ileten vatandaşları, sıhhat ekipleri ve enfeksiyon mütehassısları eşliğinde Türkiye’ye getirecek.

EN UZAK PİSTE İNİŞ, ACİL NAKİL

Uçak mürettebatı ve yolcular hususî kıyafetler giyecek. Uçuş sırasında da sıhhat takibi yapılacak, enfeksiyon bulgusu gelişen olursa uçak içi enfeksiyon bulaşıcı hastalık tedbirleri alınacak. Uçak iniş sahasında mümkün olan en uzak piste inecek, minimum mahal çalışanı ile hizmet verilecek. Uçağın bölge hizmetleri sağlandıktan sonra kapı açılması öncesinde kapı açılmasından sorumlu işçi hariç öteki tüm konum işçisi uçaktan uzaklaşacak. Yolcular, kimseyle temas etmeden nakil aracına alınacaklar. Pilotlar için de hususî tahliye yolu uygulanacak. Uçak da “2019-nCoV Rehberi”ne münâsib olarak temizlenecek.

14 GÜN KARANTİNA

Şahsi donanımlı ambulanslarla alınacak olan uçuş ve sıhhat ekibi ile Çin’den getirilen vatandaşlar, 14 gün boyunca karantina altında olacaklar hastaneye götürülecekler. Bu şahıslar, başka hastalarla temasın olmadığı, şifreyle girilen kişisel bir kısımdaki odalara yerleştirilecek. Odaların kapıları ve camlar daima saklı tutulacak.