Galeri

Kocaeli’de ‘Antik Ilıca’ doğal şifa arayanların adresi oldu


Galeri

Kocaeli’de tarihi Roma devrine dayanan ve bir mühlet önce Gölcük Belediyesi tarafından kalıntılarının bulunduğu meydanda restore edilerek …Kocaeli‘de tarihi Roma devrine dayanan ve bir mühlet önce Gölcük Belediyesi tarafından kalıntılarının bulunduğu meydanda restore edilerek hizmete sunulan Yazlık Ilıcası Termal Tesisi, çeşitli rahatsızlıklara yeterli geldiği belirtilen suyuyla yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Tesis, hizmete girdiği 2013 yılından bu yana 600 bin ziyaretçiye hane sahipliği yaptı. İçinde Roma hamamının da bulunduğu termal tesiste yerli ve yabancı turistler “şifa” arıyor. Yüzlerce kilometre uzaktan gelen ziyaretçiler, bilhassa cilt illetleri, hücre ve cilt yenileme, romatizma, hudut ile kemik rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi emeliyle tesisten yararlanıyor.

Gölcük Belediye Yöneticisi Ali Yıldırım Sezer, yaptığı açıklamada, Kocaeli Müze Müdürlüğünce yapılan kazı ve saha araştırmalarında buradaki kalıntıların Roma periyodundan kalma olduğunun tespit edildiğini, o periyotta de ılıcanın şifa bulmak gayesiyle kullanıldığının belirlendiğini söyledi.

Sezer, Osmanlı Devri’nde de şifa maksatlı kullanılmaya devam edilen ılıcanın 2013’te restore edilerek asrî bir görünüme kavuştuğunu ve hizmete sunulduğunu anlattı.

Sezer, yıllık 80 bin yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladıklarını lisana getirerek, şunları belirtti:

“2013 yılının mayıs ayından itibaren baktığımızda ise yaklaşık 600 bin kişi tesislerimizden yararlandı. Gölcük donanma kenti lakin bir yandan da kazamız turizm kenti. Ilıca tesislerimiz belediyemiz tarafından işletiliyor. Değirmendere Yalı Haneleri, Eriklitepe Tabiat Parkı, Kervansaray, Sultan Peder Türbesi, Saraylı’da tarihi meskenlerimiz ve ılıcamız var. Gölcük gezilmesi ve görülmesi gereken değerli bir yer”

Ilıca tesisinde 8 aile odası, 5 VIP oda, masaj salonları, “doktor balıklar” ve havuzlar bulunduğunu aktaran Sezer, tesise yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi gösterdiğini bildirdi.

Sezer, ortamla ilgili girişimler üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Yakın vakitte kazamıza yap-işlet-devret modeliyle bir otel kazandırmayı hedefliyoruz. Bu sayede burada yatılı kalacak misafirlerimizin tamamlayıcı sıhhat hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Mineralli suların bulunduğu alanlara tarihte de kişilerin yapılar inşa ettiğini aktaran Sezer, “Burada tonozlu bir yapı var. Sıcak ve soğuk su hamamları var. Burada yapılan sondajda daha derinde kuvvetli ölçüde su çıkarıldı. Su ortalama 32 santigrat aşama, birçok rahatsızlığa yararı var lakin münhasıran antioksidan, hücre yenileme, cilt yenilenmelerine yararı olduğu belirlendi. Tonozlu yapının gerisinde ayrıyeten bir pınar daha var. Buna ‘göz pınarı’ deniyor. Buradaki suyun göz sıhhatine yararlı olduğunu bilim kişileri tespit etti” diye konuştu.