Köpeğin İhtiyacı : Disiplin-Egzersiz-Sevgi

0 18

Evde köpek beslemek şu zamanda artık epey yaygın durumda. Ancak köpek beslerken onunla nasıl bir iletişim kuracağımızı gerçekten de biliyor muyuz?

Uzman köpek eğitimcileri ve köpek psikolojisini araştırmış uzmanlar , köpeklerle yaşayan insanların köpeklerine köpekten ziyade bir insan çocukmuş gibi davrandığını ifade ediyor. Elbette bu bizim insani doğamızın getirdiği , şefkat ve sevgi dolu bir durum olsa da , köpekler bunu ne kadar bizim gibi algılıyor ? Örneğin bir köpeğe sarıldığımız zaman onun bunu bir sevgi ifadesi olarak gördüğünden emin miyiz ?

Köpeklerin disipline-egzersize-sevgiye ihtiyacı vardır. Ancak biri olmadan diğerinin olması , ya da sadece sevgi-sevgi-sevgi olması köpeğin karakterini kötü etkileyeceği gibi psikolojisini de bozar.

Dünyada her kavramın bir pozitif bir de negatif veçhesi vardır. Öyleyse Disiplin’in , Egzersiz’in ve Sevgi’nin de negatif hali vardır.

 Tüylü dostunuzu disipline etmek için onu bir odaya bir saat koymak ta doğru değildir. Egzersiz için saatlerce hiç aralıksız koşturmak veya bütün gün sıkı sıkı sarılarak hayvanı sevgiye boğmak da doğru değildir. Herşeyin doğru bir yolu vardır.

Bu alanlarda kendinizi geliştirmeli ve dostunuza iyi gelecek günlük planlar çizmelisiniz. Bunun için önerim şudur ;

Her sabah uyandığınızda yemekten önce 15 dakika itaat çalışması. Bu çalışma clicker yöntemiyle , veya clickersız ödül yöntemiyle çalışılabilir. Pozitif eğitim köpek eğitiminde şarttır. 15 dakikanın sonunda yemek. 

Köpeğinizi beslemek sizin için bir ritüel olmalı. Çok heyecanlı , çok istekli , üzerinize zıplayan ve etrafı yıkan bir köpeği o anda beslemek , o enerjiyi beslemek olacaktır. O yüzden yemeği vermeden önce gerekiyorsa elinizde kap ile bir kaç dakika beklemelisiniz. Köpeğiniz sizin sakin enerjinizle sakinleşecektir.

“Hanimiş benim canım , hanimiş oğluşum /kızım zıpla bakıyım ay ay ben seni besleyeyim oy oy ” gibi heyecan dolu haller köpeğinizin de gereksiz heyecan yapmasına sebep olacak , ve ben ne istersem yaparım nasıl olsa yemeğimi de alırım ” gibi bir program oluşturmasına sebep olacaktır. Halbuki köpeğinizin yemeği kazanması , onun sizinle daha iletişimli olmasına sebebiyet verir.

Yemeğin ardından , gezdirme programı var.Köpekle yürüyüş esnasında sizin sahip olacağınız enerji , günün geri kalanında köpeğinizin bütün davranışlarını kontrol edecektir. Eğer o sizi gezdiriyorsa , günün geri kalanında da size istediğini yaptıracaktır. Bu da köpek için sağlıklı bir durum değildir çünkü alacakları kontrol duygusu er ya da geç onlara fazla gelir ve onlarda stres yaratır. 

İşte fazla havlamaların , agresyonun , depresyonun köpeklerdeki sebebi özellikle bunlardır. 

Kendinizi geliştirmeye , kitaplar okumaya ve videolar seyretmeye bakın.

80%
Awesome
  • Design
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku