Koronadan sonra iyileşemeyen hastanın yaşamı sonlandırılacak

0 43

Bağımsız Gazete – Koronavirüs olduktan sonra iyileşemeyen ve felç geçiren kadın hastanın hayatına mahkeme izniyle son verilecek.

İngiltere’de koronavirüse yakalandıktan sonra sol beyni hasar gören ve boyundan aşağı felçli kalan hastanın ölmesine izin verilmesi gerektiği yönünde karar verdi.

Cambridge kentindeki Addenbrooke’s Hastanesi’nde tedavi gören 50’li yaşlarındaki kadının doktorları yaşam destek ünitesinin sonlandırılmasını istese de ailesi itiraz etti. Bunun sonucunda konu yargıya taşındı ve mahkeme yargıcı yaşam destek ünitesinin Ekim’de sonlandırılmasına hükmetti.

2020’nin sonlarında hastaneye kaldırılan kadın hasta solunum cihazına bağlandı.

Doktorlar tedavi anlamında yapılacak hiçbir şeyin kalmadığını, yaşam destek ünitesine bağlı yaşamanın hastaya artık sadece “bir yük” olduğunu belirterek hastanın “hafifletici bakım” görmesi halinde huzur içinde öleceğini kaydetti.

Hasta kadının avukatı Nageena Khalique ise mevcut durumda ellerinde hastanın ne isteyebileceğine dair kesin bir ifadenin bulunmadığını ve hastanın güçlü dini inancının olduğunu belirtti.

Avukata “bu şekilde ölmek istemezdi” diye beyan veren aile üyeleri bunun esasında “intihar” ile aynı anlama geleceğini aktardı.

Hakimin bu kararıyla birlikte bu örnek, dünyada koronavirüs kaynaklı ilk yaşamı sonlandırma kararı olarak tarihe geçti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku