Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Koronavirüs salgını Alman ekonomisinin büyümesini düşürebilir

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Koronavirüs salgını Alman ekonomisinin büyümesini düşürebilir
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Merkezi Münih’te bulunan Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından “Koronavirüs Salgınının Olası Ekonomik Sonuçları” başlıklı bir rapor hazırlandı.

Raporda, “Eğer koronavirüs salgını, 2003’teki SARS gibi benzer bir yol izler ve Çin’in büyümesinde yaklaşık 1 puanlık bir düşüş gerçekleştirirse Alman ekonomisi 0,06 puan daha az büyüyecektir.” denildi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Koronavirüs salgınının daha ciddi olabileceğine dair bazı işaretler olduğuna işaret edilen raporda, “Bu durumda Alman ekonomisini daha ciddi şekilde etkileyecektir.” denildi.

“Euro Bölgesi’ndeki etkisi küçük”

Ifo raporunda, Çin sanayi ürünlerinin, Alman ara malı ithalatının yüzde 9,4’ünü oluşturduğu belirtilerek, Almanya hariç Euro Bölgesi’nde söz konusu virüsün etkisinin Çin ile daha düşük entegrasyon sağlandığı için küçük kalacağı ve büyümede sadece 0,01 puanlık bir azalmaya neden olacağı vurgulandı.

Ifo’nun hesaplamaları, salgının Çin’de tüketici harcamalarında kendini gösterdiği ve karantinadan dolayı emek arzını sınırladığı varsayımına dayanıyor.

“Etkileri 2020’nin ilk çeyreği sonunda daha da açıklığa kavuşacaktır”

Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershaeuser, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Çin sanayi ürünlerinin Alman sanayi şirketlerinin değer zincirlerinde önemli olduğunu belirterek, “Çin sanayisindeki daha büyük üretim kayıpları, koronavirüsün Alman ekonomisi üzerindeki etkilerini önemli ölçüde artırabilir.” ifadesini kullandı.

Koronavirüs salgınının SARS salgınından daha ciddi sonuçları olup olmayacağını söylemek için çok erken olduğunu vurgulayan Wollmershaeuser, salgının Çin’deki tüketim ve sanayi üretimi üzerindeki etkilerinin 2020’nin ilk çeyreği sonunda daha da açıklığa kavuşacağını bildirdi.

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap