Koronavirüs, şarkı yarışmalarını dijital ortama taşıdı – Kültür

0

[ad_1]

Daha fazla mesaj

Styling Hollywood 2. Sezon Çıkış Tarihi, Oyuncular ve Yeni…

Misafir dizisinin fragmanı İzle konusu nedir? Hangi Kanalda…

Çin’de başlayarak tüm dünyayı tesiri altına alan koronavirüs salgını, önlem amaçlı uygulanan toplumsal yalıtım ve sokağa çıkma yasaklarıyla beraber milyonlarca insanoğlunun eve kapanmasına niçin oldu. Evde geçirilen süre kullananların internette geçirdikleri süreyi de artırdı. Bu süreçte öncelik internetten koronavirüse ilişkin gelişimleri kovuşturmak olsa da eğlenmek isteyen kullanıcı sayısında da ciddi bir artış yaşandı. İnternet üstünden müzik dinleyen kullananların sayısı yüzde 58, film izleyenlerin sayısı yüzde 49 ve gülünç video izleyenlerin sayısı yüzde 42 arttı.

Sunmuş olduğu etkileşim imkanıyla insanların sosyalleşme gereksinimlerine da cevap veren mobil oyunların oynanma oranı ise yüzde 40’lık artışla dikkat çekti. Bu tablo karşısında harekete geçen yeni nesil mobil ses yarışmalarından BestUp, evde kalan kullananların sosyalleşebilmesine olanak sunarken interaktif yarışma formatıyla da dünyanın pek oldukça yerinden 20 binden fazla kullanıcıya ulaştığını deklare etti.

“Müzik, birleştirici enerjisini salgın döneminde de gösteriyor”
Uygulamanın interaktif formatı, koronavirüs salgını sebebiyle evlerinden çıkmayan insanların sosyalleşme ihtiyacını karşılayabilmelerinde etkili olduğu belirtiliyor. Mobil ses yarışmasıyla kullananların hem toplumsal hem de maddi açıdan kazanım elde etmesini amaçladıklarını belirten BestUp kurucularından Oğuzhan Çetin, “Salgın sürecinde insanların en oldukça zorlandığı konulardan biri de kendilerini gerçekleştirecek aktivitelerinden uzak kalmış olmaları. Müzik ise devamlı olduğu benzer biçimde içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı dönemde de birleştirici enerjisini gösteriyor. BestUp olarak ister ustalaşmış ister hobi olarak ilgilenilsin, insanların kendini ifade etme aracı olan müziğin sosyalleşmeye de katkı elde eden yönüyle insanları sanal ortamda da olsa bir araya getirmesini amaçladık. Bunu yaparken maddi kazanımlarla da coşku katmak istedik. Bu kapsamda şu an 20 binden fazla kullanıcının ve 7 binin üstünde yarışmacının yer almış olduğu uygulamamızda sponsorlardan sağlanan joker satışı, VIP üyelik, sponsorluk, dijital mecralardan gelen izlenme geliri, menajerlik, reklam ve beste satışı benzer biçimde gelir modellerine yer verdik” dedi.

Hem jürilere hem de şarkı söyleyenlere para ödülü
Sesine güvenen her yaştan insanı sanal ortamda bir araya getiren yerli mobil uygulama, uygulamayı indiren tüm kullananların jüri olarak yer almış olduğu bir ses yarışması sunuyor. Kullananların performanslarını sergilediği videoları yükleyerek jürinin karşısına çıkmış olduğu mobil ses yarışmasında jüri üyeleri beğendikleri seslerden bir ekip oluşturuyor. En fazla takıma girmeyi başaran sesin ön elemeyi geçerek üst tura yükseldiği yarışmada, yarı finali geçip final yarışmasına katılma hakkı kazanan yarışmacılar, single çıkarma, video klip çekme, bir meşhur ile düet yapma benzer biçimde ödüllerle de keşfedilme fırsatı yakalıyor. Kazanan sese ve onu takımına alan jüri üyelerine ise gerçek para ödülü veriliyor. Jüri üyelerinin kazanılmış olduğu ödül miktarı 50 TL’yi aştığında, kullanıcının banka hesabına da aktarılabiliyor. Uygulama, App Store ve Google Play Store üstünden ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku