TÜRKİYE

Köy göz nazaran göre yıkılmış (Elazığ depremi)


TÜRKİYE

Elazığ’da büyük zelzelenin yaşandığı Sivrice’de geçtiğimiz yıl 4 Nisan günü 5.2’lik büyüklüğünde bir zelzele yaşanmıştı. O zelzelede Doğanbağı …Elazığ’da büyük zelzelenin yaşandığı Sivrice’de geçtiğimiz yıl 4 Nisan günü 5.2’lik büyüklüğünde bir zelzele yaşanmıştı.

O zelzelede Doğanbağı köyündeki yapılarha hasar gördü. Ve o yapıların bir gayrı sarsıntıda yıkılacağına yönelik rapor hazırlandı. Gelgelelim o rapora karşın kimse tedbir almadı. Son yaşanan 6.8 büyüklüğündeki zelzele ise köydeki tüm meskenleri yıktı.

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine nazaran, o raporu hazırlayan eksperlerden Munzur Üniversitesi İnşaat Fakültesi Tedrisat Üyesi Melek Akgül’ün tek tesellisi köyde can kaybının yaşanmaması.

“4 Nisan 2019’daki sarsıntı sonrası Doğanbağı Köyü’nden hasarlı konutların durumunu mekanında inceleyip, daha büyük zelzelede yıkılacağı ikazında bulunduk. Maatteessüf bizi duyan olmadı” diyen Akgül, Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kısmı’ndan Orhan Doğan ile birlikte yaptıkları saha çalışmalarinda, zaviye birleşimi hasarlarına sıklıkla rastladıklarını söyledi.

‘BÜYÜK HASAR’ UYARISI

O raporda Türkiye Bina Zelzele Yönetmeliği’nde yasaklanan kerpiç gerecin tasarrufu nedeniyle birçok tahribat oluştuğuna dikkat çekilirken, “Bölgenin depremselliği dikkate alındığında 5.2 büyüklüğündeki bir sarsıntı beklenen nihai bir zelzele olmadığından yer için beklenen 7’nin üzerinde bir zelzelenin olması durumunda, 2 kademelik büyümenin şu an hasar görmemiş lakin azda olsa misal kusurları içeren sair binalar içinde büyük hasarlar getirecektir” uyarısı yan alıyordu.

Raporda konum alan öbür tespitler şöyle:

4 Nisan 2019’da Elazığ-Sivrice sarsıntısı orta büyüklükte sığı bir sarsıntıdır. Kelam konusu yığma binalarda yapılan incelemeler, orta büyüklükteki zelzelenin yapısal hasarın oluşmasına sebep olduğu ve bu yapıların ehliyetsiz zelzele performansın sergilediği cephesindedir.

Zelzelenin meydana geldiği ortamda kullanılan gereç; nahiyeye has ve ekonomiktir fakat imkanlar dahilinde yapılan yığma binalarda meydana gelen hasarlar yıkıcı tesirlere sahiptir.

Zelzelede hasar gören yığma binaların inşasında eksik mühendislik hizmetleri ve kapı, pencere boşluklarının çokça olmasına bağlı olarak, bilhassa kerpiç materyalli taşıyıcı duvarlarda kesme çatlaklarına sebep olmuştur.

145 haneli köyde hasarlı mesken sayısı 22 olarak tespit edilmiş, bu hasarlar detaylı incelendiğinde, daha evvelki çalışmalarla da ortaya konmuş yaklaşık 14 adet kusurun büyük orantıda var olduğu görülmüştür. 

VİRANE YAPILAR

Sarsıntı sonrası hasar gören yığma yapılar üzerinde yapılmış çalışmalar, yapısal hasarların esas nedenleri ise şöyle sıralanıyor:

Düşey yahut duvar üstü hatılların eksik ya da gayrikâfi olması

Büyük kapı ve pencere boşluklarının bulunması

Duvar zaviye birleşimlerinde elverişli olmayan kontaklar

Şartnamelerde belirtilen kuralların ihlali

Mühendislik malumatı ve hizmetlerinin eksikliği

Kalitesiz personellik

Düşük dayanımlı gereç tasarrufu

Boşluk nispeti ziyade tuğla tasarrufu

Temel yahut yere bağlı oturmalar

Ağır çatılar

Düğüm noktalarının yanlış oluşumu

Saha koşullarına bağlı sismik performans

Her iki tarafta taşıyıcı duvar yerleşiminin iyi olmaması