Kraliçe II. Elizabeth, İskoçya’ya ‘derin’ sevgiyi yansıtıyor

Kraliçe II. Elizabeth, İskoç Parlamentosu'nun altıncı oturumunun resmi başlangıcını kutlamak için 2 Ekim 2021 Cumartesi günü Edinburgh, İskoçya'da münazara odasında konuşmasını yaptı.

0

Kraliçe II. Elizabeth Cumartesi günü İskoç Parlamentosu’nun altıncı oturumunu açtı ve o ve merhum kocası Prens Philip’in İskoçya için paylaştığı “derin ve kalıcı sevgiyi” yansıttı.

95 yaşındaki hükümdar, törene oğlu Prens Charles ve İskoçya’da Rothesay Dükü ve Düşesi olarak bilinen eşi Camilla ile birlikte geldi. Edinburgh’daki tören, kraliyet gürzünün ve İskoçya Tacı’nın odaya getirilmesiyle başladı.

Kraliçe milletvekillerine, “Bu harika ülkeye duyduğum derin ve sonsuz sevgiden ve Prens Philip ile benim her zaman burada geçirdiğimiz zamana dair birçok mutlu hatıramızdan daha önce bahsetmiştim” dedi.

Çift, çoğu yaz Kraliyet Ailesi üyelerinin katıldığı İskoçya’daki Balmoral Kalesi’ndeki kraliyet ikametgahında geçirdi. Kraliçe kaleden Edinburgh’a geldi.

Philip’in yanında olmadığı İskoç Parlamentosu’nun yeni bir oturumunu ilk kez açtı. Resmi olarak Edinburgh Dükü olarak bilinen prens, Nisan ayında 99 yaşında öldü.

Kraliçe, milletvekillerine yaptığı konuşmada, “Yeni bir oturumun başlangıcı, yenilenme ve taze düşünme zamanıdır, geleceğe ve gelecek nesillerimize bakma fırsatı sunar.” Dedi.

Bu fırsatın özellikle bu yıl olgunlaştığını, Birleşmiş Milletler’in 31 Ekim ile 12 Kasım arasında İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’da yapılması planlanan yıllık iklim zirvesiyle birlikte olduğunu söyledi. Kraliçe, kısaca COP26 olarak bilinen etkinliğe katılacağını söyledi.

Liderler iklim değişikliğinin zorluklarını ele almak için bir araya gelirken dünyanın gözü Birleşik Krallık’ta ve özellikle İskoçya’da olacak” dedi.

Kraliçe’nin konuşmasına yanıt olarak, İskoçya’nın ilk bakanı Nicola Sturgeon, Philip’in ölümüyle ilgili “derin sempatisini ve ortak üzüntüsünü” sundu ve hükümdara, kurulduğu 1999’dan bu yana İskoç Parlamentosu’nun “sabit bir dostu” olduğu için teşekkür etti.

“Küresel bir pandeminin fırtınasıyla savaşırken, umut ve değişim özlemi belki de yakın tarihimizde herhangi bir zamanda olduğundan daha fazla insan tarafından daha güçlü bir şekilde hissediliyor” dedi.

Sturgeon’ın İskoç Ulusal Partisi, ülkenin Birleşik Krallık’tan bağımsız olmasını istese de, politikası monarşiyi korumaktır. Ancak üyelerinin çoğu, seçilmiş bir devlet başkanını tercih edeceklerini söylüyor.

Kraliçe, Charles ve Camilla, koronavirüs pandemisi sırasında topluluk katkılarıyla tanınan İskoçlarla da tanışacaktı.
80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku