Kredi Kartları Kartı Kullananlar Dikkat! Büyük Bir Felaket Olabilir

0

Kredi kartlarınızı maksimuma çıkarmak, hayal ettiğinizden daha fazla sonuç doğurabilir.

Senin değerleri yükseliyor kredi kartları araçları kartta sınıra kadar şarj olduğunu. Örneğin, 5000 TL. tutarında bir kredi limitiniz varsa ve karttan 4999 TL.  tutarında bir ücret alırsanız, limiti aşmışsınız demektir. Kartınızı veren kuruluşun izin verdiği maksimum tutarı ödünç aldınız ve daha fazla krediniz yok.

Kartlarınızı maksimuma çıkarmanın bazı ciddi sonuçları vardır. Potansiyel bir mali felaketi önlemek için bundan kaçınmanız için dört büyük neden var.

 

1. İhtiyacınız olursa krediniz olmayacak

Kredi kartları ideal olarak acil durum fonunun yerine kullanılmamalıdır . İdeal olarak, herhangi bir sürpriz maliyetin ortaya çıkması durumunda bankada birkaç aylık yaşam giderlerinizi karşılayacak kadar paranız olmalıdır.

Ne yazık ki, birçok insan ideal bir dünyada yaşamıyor. Beklenmedik harcamalar için para biriktirmemiş olabilirsiniz ve yine de sürpriz maliyetler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda, kartlarınızda kredi olmaması büyük bir sorun olabilir. Maaş kredisi gibi gerçekten pahalı borç türlerine zorlanabilirsiniz .

Bir miktar krediyi kullanılabilir durumda tutmak, bundan kaçınmanıza yardımcı olabilir – ancak mümkün olan en kısa sürede acil durum fonunuzu oluşturmaya çalışmalısınız. Sürpriz maliyetleri finanse etmek için kredi kartlarını kullanmak hala pahalı olabilir ve bu durumda edindiğiniz borç, ödemeniz gereken aylık bir kredi kartı faturanız olacağından gelecekte kendi imkanlarınızla yaşamanızı zorlaştırabilir. Acil durumlar için ne kadar tasarruf edeceğinizi bulmak için bu acil durum fonu hesaplayıcısını kullanın.

 

2. Sınırı aşabilirsiniz

Kartlarınızı maksimuma çıkardıysanız, hata için fazla bir marjınız yoktur. Sizi kredi limitinizin üzerine çıkaran bir şeyi kazara borçlandırabilirsiniz . Bu, ek ücretlerle sonuçlanabilecek kart sözleşmenizin ihlalidir. Limit aşımı cezası alarak kartlarınızı daha da pahalı hale getirmek istemezsiniz.

 

3. Kredi Puanınıza Zarar Verebilirsiniz

Kişisel kredi kullanım oranı kredi puanı faktörünü belirleyen bir anahtardır. Kullandığınız kredi miktarına karşı mevcut toplam kredi miktarınızı ifade eder ve puanınızı düşürmemek için %30’un altında tutulmalıdır. İdeal olarak, mümkün olan en güçlü kredi kaydını korumak istiyorsanız, bundan daha düşük olmalıdır.

Kredi kartlarınızı maksimuma çıkarmak size %100 (veya kredi limitinize yakınsanız buna yakın) bir kredi oranı verir. Bu, kredi puanınızın düşmesine neden olabilir ve bu da finansal hayatınızın her yönünü etkileyebilir. Bir kredi reddedilebilir, bir ev sahibinin size kiralamayı reddetmesi veya daha yüksek bir güvenlik depozitosu talep etmesi veya yalnızca çok yüksek oranlarda kredi teklif edilmesi olabilir.

 

4. Borcunuzu geri ödemek gerçekten zor olabilir

Açıkçası, kredi kartlarınızdan ne kadar fazla ücret alırsanız, bakiyenizi tam olarak ödemek o kadar zor olacaktır – özellikle kredi kartları çok yüksek faiz oranlarına sahip olma eğiliminde olduğundan. Kartlarınızın limitini doldurduysanız, bakiyeyi ödeyemeyebilir ve bakiyeyi 0 $’a düşürene kadar faiz ödemeye devam edebilirsiniz. Bakiyeniz ne kadar yüksek olursa, paranız o kadar fazla faize gidecek ve borçsuz olmak o kadar pahalı ve zor olacaktır.

Şimdi, bazen kartlarınızı maksimuma çıkarmanıza yardımcı olamazsınız çünkü ödemeniz gereken harcamalarınız vardır. Durum buysa, en kısa sürede borç ödeme planı yapmayı hedefleyin . Yine de, henüz kartlarınızı maksimuma çıkarmadıysanız, mutlak bir zorunluluk olmadıkça bunu yapmaktan kaçının. Bu şekilde, kredi limitinize kadar şarj etmenin bu dört büyük dezavantajından kendinizi kurtarabilirsiniz.

 

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku