Ali Yazıcı: Kripto olsam suikastı ben yapardım!

0
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimi davasında ifadeler alınmaya başlandı. İfade verenlerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başyaveri Ali Yazıcı’ydı. Yazıcı: “Kripto FETÖ’cü olsam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her zaman yanımda olduğu için suikasti de ben yapardım” dediği öğrenildi.

“KRİPTO OLSAM, SUİKASTI BEN YAPARDIM”

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan’ın Başyaveri Ali Yazıcı savunma yaptı. Savunmasına yaverlik görevine nasıl seçildiğini anlatarak başlayan Ali Yazıcı, şöyle dedi:

“2015 yılında atamalar olurken benim Mart ayında kıta komutanı olarak kıtaya çıkmam gerekiyordu. Mart ayı geldiğinde ise herhangi bir tayinim gerçekleşmemişti. Listede adımı göremeyince bende yetkili yerlere sordum. Bana verilen cevapta yerlerin atamalar için boş bırakıldığını söylediler. Boş bırakılan yerlerden birisi de muhafız alay komutanlığıydı. Bu tür bölgelerde seçimler kritik önemde olduğu için daha sonraya bırakılmıştı. Mayıs ayında diğer tayinler açıklandı fakat ben yine tayin edilmemiştim. 15 Haziran günü atamalarda yaverlik atamam yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanı, muhafız alay komutanını da kendisi seçecekmiş, öyle dediler. Genelkurmay’da üç isim belirleniyor, üç isimden birisi de benim. Sayın Cumhurbaşkanı’nın önüne liste gidiyor, bizzat beni başyaver olarak seçiyor. Ben hep komutan olarak planlamışım kıta komutanı olarak atamam yapılacaktı fakat sebebini bilmiyorum sayın Cumhurbaşkanı gerekli araştırmaları yaptırmış, beni başyaveri olarak istemiş ben aday olmamama rağmen son iki yılıma girmeme rağmen ben seçildim.”

Ali Yazıcı aynı zamanda göreve 27 Temmuz 2015 tarihinde başladığını ve büyük istihbarat birimlerinin kendisini köyüne kadar araştırdığını da ekledi. “Yanındakiler, alınabilecek, güvenebilecek Sayın Cumhurbaşkanı’nın bakışıyla beni bulduklarını söylediler. Bunlar ne derece doğru bilmiyorum böyle söylediler. Ne ben aday oldum ne de Türk Silahlı Kuvvetleri beni aday gösterdi. 27 Temmuz’da göreve başladım. Hatta TSK’daki bazı komutanların beni Ak Partili olarak gösterdiklerini duydum, devir teslim esnasında bazı konularda bunun yansıdığını gördüm. TSK’daki bana bakış AK Parti personeli olarak gördükleri yönündeydi” dedi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANI SEZERDİ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk bakışta her şeyi sezecek bir kişi olduğunu, inisiyatif alıp gerektiğinde bakanları genelkurmay başkanını değiştirecek biri olduğunu bunun önünde yasal engel bulunmadığını da vurgulayan Ali Yazıcı, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nde benim gibi sıradan birisini alın demesi saniyelerini bile almaz. Beni görevden almasına da kimse “hayır” diyemez. Bir yıl boyunca kendisiyle ve ailesiyle birlikte sürekli beraberdik. Hiç mi bir şey sezmedi? Kendimi bu kadar iyi mi saklıyorum? Bir yıl kendimi saklasam bile sayın Cumhurbaşkanı ve etraftaki danışmanlardan bunu saklamam mümkün değil.” dediği öğrenildi.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku