Kripto Para Birimlerinin Yasaklandığı Beş Ülke ve Nedeni

0

Kripto para birimleri hızla büyüyor, ancak dünyadaki birçok ülke bu dijital belirteçlerin ticaretini ve ticaretini yasakladığı için herkes gemide değil. Bugün, dünyada bilinen 5.000’den fazla kripto para birimi olduğu ve 2021’e sadece birkaç ay kala, analistler ve uzmanlar hala dünyanın en eski ve en değerli kripto para birimi olan Bitcoin’in değerinde keskin bir artış öngörüyorlar. Ancak Hindistan gibi ülkelerin kripto alanlarını hızla büyüttüğü yerlerde, Çin, Rusya ve Bangladeş gibi diğerleri ekime başladı.

Bu ülkelerdeki düzenleyiciler ve yöneticiler, kara para aklama ve bilgisayar korsanlığı gibi suçlardan korktuklarını söylüyorlar. Kripto para birimlerini yasaklayan bazı ülkelere bir göz atalım.

Çin

Çin bir noktada dünyanın en fazla sayıda Bitcoin madencisine ev sahipliği yapıyordu. Çin’in kripto para birimi yasağının ardındaki neden belirsizliğini koruyor olsa da, CryptDailyUse tarafından hazırlanan bir rapor , kararın kripto işlemleriyle ilişkili enerji fiyatlarını ve sera yakıtı emisyonlarını azaltmak lehine verildiğini iddia ediyor.

Bangladeş

Bangladeş merkez bankası, ülkenin finansal düzenlemelerine aykırı olduğu için kripto ticaretine izin vermiyor. Bangladeş’te, kriptolar gibi fazla merkezi olmayan yabancı para birimlerinde ticarete izin verilmemektedir. Ccoingossip’in bir raporuna göre , yasayı ihlal ettiği tespit edilirse, kripto tüccarları Asya ülkesinde yıllarca hapis cezasına çarptırılabilir .

Rusya

Eylül 2017’de Rusya merkez bankası, kripto para birimlerini gerçek para olarak düzenlemeye tamamen karşı olduğunu söylemişti. Rusya’da Bitcoins ve diğer kripto para birimleri için pazar siteleri engellendi. Bununla birlikte, önümüzdeki gelecekte Rusya’nın kripto para birimleri ticaretini yeniden gözden geçirmesi bekleniyor.

Mısır

Bu ülkenin İslami yasama organına göre, Mısır’da kripto para birimi işlemleri yasaktır. Mısır İslami danışmanı Dar al-Ifta , kripto para birimlerinin ülkenin ulusal güvenliğine ve ekonomik sağlığına zararlı olabileceğine inanıyor.

Fas

Fas döviz bürosu, vatandaşları sanal para birimlerinde işlem yapmanın forex düzenlemelerini “ihlal” olduğu konusunda bilgilendirmişti. Fas’ta kripto ticaretini yasaklama kararı da 2017’de gelmişti. Ancak son zamanlarda, Fas’ta yasadışı Bitcoin ticaretinin hızla arttığına dair raporlar çevrimiçi olarak ortaya çıktı .

Fas hükümetinin gelecekte belirli koşullar altında kripto ticaretine izin verebileceği tahmin ediliyor.

Türkiye, İran, Cezayir, Bolivya, Kolombiya, Endonezya, Nepal ve Kuzey Makedonya gibi diğer ülkeler de son zamanlarda kripto para kullanımını yasakladı veya kısıtladı, ancak kripto para birimi dünya çapında ivme kazandıkça bu durum değişmeye başlıyor. El Salvador gibi ülkeler bile resmi olarak Bitcoin kullanımını benimsiyor.

80%
Awesome
  • Design
yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku