Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Küçük ekranda büyük kâr!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Küçük ekranda büyük kâr!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Turkcell, bu yılın ilk çeyreğinde şirket tarihinin en yüksek 1. çeyrek geliri ve FAVÖK’üne (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) imza attı. Grubun geliri 3 milyar 225 milyon TL’yi aşarken, itici güç, Turkcell Türkiye’nin performansı oldu. 
İlk çeyrekte yüzde 10 ile çift haneli büyüyerek 2 milyar 928 milyon TL gelir kaydeden Turkcell Türkiye’nin başarısında, yıllık bazda yüzde 31.1 artışla 1 milyar 229 milyon TL’ye ulaşan data ve servis gelirlerinin katkısı önemli rol oynadı. Data gelirleri yüzde 26.4 büyümeyle 1 milyar lirayı aşarken, servis ve çözüm gelirleri, Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artan kullanıma bağlı olarak yüzde 57.2 yükselişle 226 milyon TL’ye ulaştı.
Yılın ilk çeyreğinde Turkcell Grubu yüzde 8.1 artışla 1 milyar TL FAVÖK’e ve yüzde 31.1 FAVÖK marjına ulaştı. Turkcell Türkiye ise aynı dönemde yüzde 10.6 büyüyerek 916 milyon TL FAVÖK ve yüzde 31.3 FAVÖK marjı kaydetti. Proforma Grup net kârı ise yüzde 15,1 yükselerek 544 milyon TL oldu. 

Planı doğru yolda
Sonuçları değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G öncesi son çeyrekte, özellikle data tarafından gelen başarının kendilerini daha da umutlandırdığını ifade ederek, “Bu başarı, dünyanın en güçlülerinden biri olan 4.5G şebekemizin de desteğiyle çok daha ileri taşınacak” dedi.
Turkcell Türkiye’nin gelirlerinin yüzde 42’sini oluşturan data ve servis gelirlerinin artışında Turkcell TV+, fizy ve diğer mobil servislerdeki artışın etkili olduğunu belirten Kaan Terzioğlu, “Küçük ekran üzerine kurduğumuz oyun planının, hedeflediğimiz şekilde işlediğini görüyoruz” ifadesini kullandı. Yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans sergilediklerini ve önemli gelişmelere imza attıklarını vurgulayan Terzioğlu, 4.5G hızında mobil interneti Türkiye’nin 81 ilinde yüzde 70’in üzerinde nüfus kapsamasıyla çok kısa sürede hazır hale getirdiklerini, 4.5G abone sayılarının 5 milyona ulaştığını, 4.5G şebekeleri üzerinden taşınan data trafiğinin çok kısa zamanda yüzde 22’ye çıktığını anlattı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Entegre iletişim
2016 için konulan büyüme hedeflerini koruduklarını hatırlatan Terzioğlu, bununla birlikte entegre iletişim ve teknoloji şirketi olarak yeniden yapılanmalarını da tamamladıklarını kaydetti. Terzioğlu, şunları söyledi:
“Turkcell’in entegre iletişim ve teknoloji hizmetleri şirketi konumunu güçlendiren tekliflerimizle tüm hizmetleri tek çatı altında sunmak üzere aksiyon planlarımızı hayata geçirmeye başladık. Martta hizmet vermeye başlayan finansman şirketimiz kısa zamanda akıllı cihazların finansmanı için 400 binin üzerinde, yaklaşık 500 milyon TL’lik kredi sağladı. Bunun etkisiyle şebekemizdeki akıllı telefon penetrasyonu yüzde 55’e yükseldi. ‘Paycell’ mobil ödeme platformumuzla müşterilerimize Turkcell faturasıyla ödeme de dahil birçok alternatif ödeme seçeneği sunuyoruz. Son 12 ayda, bu platform üzerinden toplamı 440 milyon TL’ye ulaşan 16 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi.”
 

Faturalı, fiber ve TV’de büyümeye devam
Turkcell’in 2016 yılının ilk çeyreğinde 5 ülkede konsolide ettiği operasyonlarının müşteri sayısı, 35.2 milyonu Türkiye’de olmak üzere toplam 50.8 milyon oldu. Bu dönemde faturalı müşteri sayısı geçen yıla göre 1.2 milyon arttı. 
Sabit tarafta fiber müşteri sayısı yıllık bazda 159 bin artışla 935 bine ulaşırken, toplam sabit müşteri sayısı 1.6 milyon oldu. Turkcell TV+ ise geçen yıla göre 514 bin artışla 679 bin müşteriye ulaştı. 
Sesli ve görüntülü konuşma hizmeti sunan iletişim platformu BiP, bugüne kadar 192 ülkede 7.5 milyon kez indirildi. BiP’in sadece son 3 aydaki indirilme sayısı ise 1.5 milyonu aştı. Bireysel bulut hizmeti “Akıllı Depo”nun indirme sayısı 2.6 milyona, fizy’nin indirme sayısı ise yaklaşık 5.7 milyona ulaştı. 

 

KAYNAK :

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yorum Yap